Південь

Пі́вдень також: південна точка — сторона світу та одна з головних точок горизонту, точка де перетинаються математичний горизонт з небесним меридіаном, найближча до Південного полюсу Землі (прот. північ)[1].

В українській мові позначається як Пд, російською Ю. S — міжнародне позначення (від нім. Süd, англ. South, фр. sud).

На карті Землі південь найчастіше розташований знизу (проте відомі й перевернуті карти).

Походження терміна

Частина світу, де знаходиться сонце у середині дня, у південь[2].

Значення в різних культурах

В багатьох країнах південь символізує вогонь, пристрасть, мужність, сонячну та місячну енергії. Але в Єгипті й Індії — ніч, пекло, символ жіночого початку[3].

У китайців

Традиційний для китайського вчення феншуй компас Лопань показує не на Північний полюс Землі. Голка лопань вказує на південний магнітний полюс. Безпосередньо китайське слово компас (кит. 指南针), переводиться як «голка, яка вказує на південь».

В інків

Просторово південь у інків знаходився зверху, а північ знизу (згідно з «Повідомленням кіпукамайоків», першою індійською хронікою Перу, 1542)[4].

Примітки

  1. Південь // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 4 : Н  П / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. ; ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 1989. — Т. 4 : Н — П. — 656 с. — ISBN 966-00-0590-3.
  3. Джек Тресиддер. СЛОВАРЬ СИМВОЛОВ (18)
  4. Хуан де Бетансос, кипукамайоки Кальапиньа, Супно та ін. (3 січня 2010). Повідомлення про Походження і Правління Інків, 1542 г. www.kuprienko.info (А. Скромницький). ISBN 84-86547-71-7. Архів оригіналу за 5 грудня 2012. Процитовано 17 листопада 2012.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.