Аріобарзан (сатрап)

Аріобарзан I Кіос (д/н 363 до н. е.) — державний та військовий діяч Перської держави часів Ахеменідів.

Аріобарзан
Народився 5 століття до н. е.
Помер 5 століття до н. е.
Національність перс
Діяльність політик
Посада сатрап Геллеспонтської Фригії
Термін 388—363 роки до н. е.
Попередник Фарнабаз II
Наступник Артабаз II
Конфесія зороастризм
Діти Mithridates of Ciusd

Життєпис

Син Мітрідата I Кіоського, засновника роду Мітрідатідів. Деякі дослідники розглядають Аріобарзана як сина Фарнабаза II, сатрапа Геллеспонтської Фригії. Втім напевніше Аріобарзан був сином доньки або чоловіком доньки Фарнабаза II. Про дату народження нічого невідомо.

Вважається, що саме Аріобарзан у 407 році до н. е. був царським посланцемдо Афін і Спарти, намагаючись влаштувати мир між ними. У 405 році до н. е. супроводжував афінських посланців до рідного міста Кіос, де їх було затримано за наказом Кира Молодшого.

У 388 році до н. е. після позбавлення посади Фарнабаза II призначається новим сатрапом Геллеспонтської Фригії. Того ж року розпочав перемовини зі спартанським діячем Анталкідом. 387 року до н. е. сприяв укладанню миру між Спартою і Афінами, який був на користь Персії.

У 368 році до н. е. разом з Філіском Адібоським очолив перське посольство до Афін і Дельф. Метою було укладання загальноеллінського миру, де перського царя було б визнано арбітром. Проте це невдалося через протидію Фів. Того ж року Аріобарзан отримав разом з сином афінське громадянство. Аріобарзан продовжував співпрацю зі спартанцями і афінянами.

У 366 році до н. е. приєднався до великого повстання сатрапів проти царя Артаксеркса II. Він витримав облогу в місті Адрамітій від військ Мавсола, сатрапа Карії, і Автофрадата, сатрапа Лідії. На допомогу Аріобарзану прийшов спартанський цар Агесілай II.

У 363 році до н. е. внаслідок поразок інших сатрапів Аріобарзана зрадив син Мітрідат. За різними версіями Аріобарзана було вбито або видано перському царю, який наказав сатрапа розп'яти. Новим сатрапом Геллеспонтської Фригії поставлено Артабаз II.

Джерела

  • McGing, Brian C. (1986) "The Kings of Pontus: Some Problems of Identity and Date, ". Rheinisches Museum für Philologie, vol. 129 (1986), pp 248..259.
  • Amélie Kurth: Ariobarzanes [1]. In: Der Neue Pauly (DNP). Band 1, Metzler, Stuttgart 1996, ISBN 3-476-01471-1, Sp. 1082.
  • Brosius, Maria (2006). The Persians: an introduction. Taylor & Francis. ISBN 9780415320894.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.