Асканіо, або королівський ювелір

«Аска́ніо, або́ королі́вський ювелі́р» (фр. Ascanio, ou L'Orfèvre du roi) роман французького письменника Александра Дюма, створений ним у 1843 році у співавторстві з драматургом Полем Мьорісом. Подібно до інших творів Дюма написаний в історичному жанрі з елементами біографічного роману. На його основі складено п'єсу та велику оперу.

«Асканіо, або королівський ювелір»
Перша сторінка видання 1860 року.
Автор Александр Дюма
Назва мовою оригіналу Ascanio, ou L'Orfèvre du roi
Країна Бельгія
Мова французька
Жанр історичний роман
Місце Брюссель
Видано 1843
Тип носія на папері
Попередній твір Жорж
Наступний твір Три мушкетери

Історія

Роман написаний Александром Дюма у 1843 році. В роботі над ним брав участь драматург Поль Мьоріс. Історичною канвою твору є мемуари видатного італійського митця Бенвенуто Челліні: роман містить детальні описи окремих сторінок його життя, а також згадки про політичні події середини XVI століття (відносини між Франциском I і Карлом V), найвідоміші мистецькі витвори майстра, зокрема статую Юпітера, сільничку Франциска I, Німфу Фонтенбло тощо. Роман виданий того ж року у Брюсселі французькою мовою, пізніше перекладений іншими мовами[1]. 1852 року Поль Мьоріс переробив роман на п'єсу, яку назвав «Бенвенуто Челліні». 1890 року композитор Каміль Сен-Санс разом із лібретистом Луї Галле на її основі створили велику оперу «Асканіо».

Сюжет

Підмайстер на ім'я Асканіо закохується в незнайому дівчину. Стежачи за нею, він довідується, що ця красуня — Коломба, дочка паризького прево Робера д'Естурвіля, що мешкає у Малому Нельському замку. Майстер, у якого працює Асканіо, — видатний скульптор і ювелір Бенвенуто Челліні. 1540 року він приїхав до Франції на запрошення короля Франциска I. Челліні, користуючись приязним ставленням короля, випрошує в нього для роботи нову майстерню Великий Нельський замок. Однак теперішній його власник, прево, не збирається віддавати житло без бою. Челліні разом із підмайстрами захоплює будівлю штурмом і таким чином стає особистим ворогом д'Естурвіля.

Тим часом батько обіцяє видати шістнадцятирічну Коломбу за старого і огидного графа д'Орбека, однак Асканіо і Коломбі вдається побачитись один з одним і вони розуміють, що обидва кохають. У Бенвенуто Челліні з'являється ще один ворог — фаворитка короля, могутня, пристрасна і честолюбна герцогиня д'Етамп, яка закохується в Асканіо. Дізнавшись від наївного юнака про те, хто його обранка, вона вирішує якнайшвидше видати Коломбу заміж за д'Орбека, а крім того, ще й зробити її коханкою короля, щоб легше було контролювати суперницю. Тепер єдине сподівання юнака і дівчини на вчителя, який, по-перше, любить Асканіо як сина, а по-друге, вже не раз демонстрував винахідливість у скрутних обставинах. Асканіо приходить до Бенвенуто Челліні з наміром розповісти про свою юнацьку любов, але митець першим зізнається учню, що і сам закоханий в Коломбу. Знаючи запальну вдачу майстра, юнак не наважується йому відкритись.

Челліні береться за виконання амбітного королівського замовлення — серії статуй грецьких богів. Прослідкувавши за учнем, Бенвенуто випадково стає свідком його побачення з Коломбою і усвідомлює, що на взаємність дівчини сподіватись марно. Вольовим зусиллям він приносить власне кохання у жертву й обіцяє вирішити питання із ненависним графом д'Орбеком. Коломба йому довіряється, тікає з дому і ховається всередині величезної статуї Марса, що стоїть на подвір'ї Челліні. Пошуки дочки і нареченої д'Естурвілем і д'Орбеком спочатку марні, але друг Асканіо, Жак Обрі, ненавмисне видає таємницю молодят, угледівши їхнє побачення всередині статуї. Батько і підстаркуватий наречений знаходять Коломбу, передають її під опіку герцогині д'Етамп, а Асканіо запроторюють до королівської в'язниці Шатле. Жак Обрі, усвідомивши ганебну помилку, вирішує проникнути до в'язниці. Його мета — забрати в Асканіо і передати Челліні любовне послання д'Етамп до юнака, яким можна було б шантажувати герцогиню. Жаку вдається потрапити до в'язниці і забрати листа, але йому загрожує смертний вирок, здається, що доправити листа на волю він уже не зможе…

За майстерно виконану статую Юпітера король обіцяє виконати будь-яке бажання геніального скульптора. Той просить помилувати Жака Обрі. Настає час тріумфу герцогині д'Етамп: Коломбу видають заміж за д'Орбека, однак в останню хвилину Бенвенуто Челліні шантажує королівську фаворитку її любовним посланням до Асканіо. Герцогиня здається і в обмін на мовчання Челліні випрошує у короля шлюбний договір для Коломби з Асканіо. Закохані тут же одружуються, а наречений отримує посаду управителя королівських замків. Челліні повертається до Італії з розбитим серцем, де створює статую Персея.

Джерела

  1. Асканио. — М.: Скифы, 1993. — 471 с.(рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.