Атріовентрикулярний вузол

Атріовентрикулярний вузол (передсердно-шлуночковий вузол) — частина провідної системи серця, яка знаходиться на межі між передсердям та шлуночками. Тут відбувається затримка імпульсу і він має здатність виробляти нервові імпульси з частотою 40-50 ударів за хвилину. Є водієм другого порядку (фізіологічна назва).

Атріовентрикулярний вузол
Провідна система серця. Вузол позначений як 2.
Деталі
Система Провідна система серця
Артерія Гілка передсердно-шлуночкового вузла лівої вінцевої артерії
Ідентифікатори
Латина Nodus atrioventricularis
Акронім(и) AV node
MeSH D001283
TA98 A12.1.06.004
TA2 3954
FMA 9478[1]
Анатомічна термінологія

Він складається зі спеціалізованих клітин серцевого м'яза і розташований в стінці між правим і лівим передсердями на межі з порожнинами шлуночків серця. Вузол AV (АВ) продовжується в пучок Гіса, який, своєю чергою, поділяється на дві ніжки Тавара.[2]

Скорочення серцевих м'язових клітин вимагає деполяризації і реполяризації їх клітинних мембран. Ці події  викликає рух іонів в клітинних мембранах. Провідна система серця (й AV-вузла) узгоджує механічну активність міоцитів. Хвиля збудження поширюється з синоатріального вузла крізь передсердя уздовж спеціалізованих провідних каналів, що активує AV-вузол. Атріовентрикулярний вузол затримує імпульси приблизно на 0,09 секунди.[3]

Збудження, що виходить від синусового вузла, передається крізь робочі м'язи передсердь. Одначе, оскільки вони електрично ізольовані від нижніх порожнин сполучною тканиною серця, збудження не може поширюватися на м'язи шлуночків.

Атріовентрикулярний вузол являє собою єдине електричне з'єднання між передсердями та шлуночками і має найнижчу швидкість провідності серця — 0,04...0,1 м/с. Збудження передається до порожнин шлуночків з великою затримкою. Ця затримка, яка відповідає часу PQ на ЕКГ, має велике значення для узгодженого скорочення м'язів передсердь і шлуночків: після скорочення передсердь (діастола шлуночка) шлуночки скорочуються (систола) лише через деякий час, що сприяє більш якісному наповненню порожнин.

Якщо синоатріальний вузол виходить з ладу, його завдання бере на себе АВ-вузол, але зі значно меншою частотою 40...50 хв−1. AV-вузол також має здатність до мимовільної електричної деполяризації, яка однак, здебільшого, не вступає у гру, оскільки синусовий вузол «нав'язує» власну вищу частоту AV-вузлу.

Якщо електрична провідність в АВ-вузлі занадто повільна або заблокована, це називається АВ-блокадою. Пришвидшений перехід між передсердям і шлуночками в обхід АВ-вузла відбувається, наприклад, у разі синдрому Вольфа-Паркінсона-Вайта.[4]

Іншими захворюваннями AV вузла крім АВ-блокади, можуть бути:

  • Атріовентрикулярна вузлова повторна вхідна тахікардія.[3]
  • Кістозна пухлина атріовентрикулярної вузлової області (CTAVN) має ендодермальне походження і виникає винятково в області AV-вузла, тристулкового клапана та міжпередсердної перегородки.[5]

Див. також

Примітки

  1. Foundational Model of Anatomy
  2. Блокада пучка Гіса – причини захворювання — клініка «Добробут». www.dobrobut.com (ua). Процитовано 2 жовтня 2021.
  3. Gray, Huon H.; Leatham, Aubrey (2002). Lecture notes on cardiology. (вид. 4th ed.). Malden, Mass.: Blackwell Science. ISBN 0-86542-864-6. OCLC 46359895.
  4. Medizin-Lexikon. www.gesundheit.de (нім.). Процитовано 2 жовтня 2021.
  5. Sharma, Gaurav; Linden, Michael D.; Schultz, Daniel S.; Inamdar, Kedar V. (1 травня 2010). Cystic tumor of the atrioventricular node: an unexpected finding in an explanted heart. Cardiovascular Pathology (англ.) 19 (3). с. e75–e78. ISSN 1054-8807. doi:10.1016/j.carpath.2008.10.011. Процитовано 2 жовтня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.