Аудрюс Буткявічюс

Аудрюс Буткявічюс (лит. Audrius Butkevičius, нар. 24 вересня 1960, Каунас) литовський політик, діяч руху «Саюдіс» за вихід Литви зі складу СРСР. Протягом 19921993 років — перший міністр охорони краю (міністр оборони) Литви. Вважається одним із теоретиків і практиків «кольорових революцій» у Європі.

Аудрюс Буткявічюс
Аудрюс Буткявічюс
Міністр оборони Литовської Республіки
23 липня 1992  28 жовтня 1993
Попередник посаду засновано
Наступник Лінас Антанас Лінкявічюс
Депутат Сейму Литовської Республіки
25 листопада 1996  18 жовтня 2000
Народився 24 вересня 1960(1960-09-24) (61 рік)
м. Каунас, Литовська РСР, СРСР
Відомий як політик
Країна Литва
Національність литовець
Освіта Каунаський медичний університет і Кінгс-коледж
Політична партія Саюдіс і Order and Justiced

Медіафайли у Вікісховищі

Біографія

Ранні роки. Освіта і наукова діяльність

Народився 24 вересня 1960 у Каунасі. У 1978 році закінчив середню школу, а в 1986 році Каунаський медичний інститут за спеціальністю «лікар-психотерапевт»[1].

З 1980 до 1986 — молодший науковий співробітник Каунаського інституту фізіології і патології серцево-судинної системи імені Зігмаса Янушкявічюса. Працював у лабораторії психологічних і соціологічних досліджень. Займався вивченням технологій психологічних війн.

Протягом 19931994 років стажувався у Кінгс-коледжі (департамент військової освіти), а у 1994 році — в інституті імені Альберта Ейнштейна у Кембриджі.

Медична практика

У 19861987 роках Аудрюс Буткявічюс працював у амбулаторії міста Вешінтос (Анікщяйський район). Протягом 1988—1989 років був головним лікарем Каунаської центральної лікарні.

«Саюдіс». Вихід Литви зі складу СРСР

У 1988 році Буткявічюс приєднався до руху «Саюдіс», який виступав за вихід Литви зі складу Радянського Союзу. Співпрацював із американським ідеологом «кольорових революцій» Джином Шарпом.

З 1988 року керував Литовською організацією політичних ув'язнених і засланців, встановлюючи зв'язок з литовськими дисидентами та іншими репресованими в СРСР литовцями, а також здійснюючи експедиції по місцях посилання литовських громадян і перевозячи на історичну батьківщину останки померлих на засланні. В тому ж році організація отримала легальний статус і налічувала 140 тис. членів. За словами Буткявічуса, всі заходи «Саюдіса» відбувалися на її «анкетній базі».

11 березня 1990 року Аудрюс Буткявічюс був одним із підписантів «Акту про відновлення Литовської держави» — декларації незалежності Литви.

Незалежна Литва. Міністр охорони краю

Після відновлення незалежності Литви Буткявічюс увійшов до складу делегації, яка вела переговори з новоутвореною Російською Федерацією, в тому числі стосовно виведення російських військ з території Литви до 31 серпня 1993. З 23 липня 1992 до 28 жовтня 1993 року Буткявічюс займав пост міністра охорони краю Литви.

Після перемоги на виборах Демократичної партії праці Литви, сформованої переважно з колишніх членів КПРС, соратники Буткявічюс спробували влаштувати заколот і повалити владу демократів. Буткявічюс відмовився брати участь у конфлікті, заявивши, що для нього з політикою покінчено.

У 1993 році Буткявічюс розслідував справи стосовно організації заколоту добровольців і загибелі Юраса Абромавичюса, що розслідував ці події, а також вибуху моста через річку Бражуоле. Пізніше у нього викрали ящики з матеріалами розслідування.

Депутат Сеймасу. Кримінальна справа

У 1995 році створив Центр стратегічних досліджень, у 1996-му очолив Конфедерацію малого і середнього бізнесу Литви. З 1996 до 2000 року був депутатом Сейму Литовської Республіки.

12 серпня 1997 року затриманий литовськими спецслужбами в готелі, де йому начебто передавали 15 тисяч доларів США. 14 серпня проти нього порушено кримінальну справу за звинуваченням у шахрайстві. 28 жовтня суд взяв Буткявічюса під варту і незабаром засудив до 5 з половиною років в'язниці. Проте 15 червня 1999 року Сейм Литви провалив імпічмент Буткявічюса, тож 20 березня 2000-го його було звільнено.

26 березня 2002 він виграв у Європейському суді з прав людини справу проти Литовської Республіки стосовно порушення його прав. Буткявічюс стверджував, що його підставили колишні однопартійці.

Литва у складі ЄС

Після вступу Литви до Євросоюзу Буткявічюс став членом політичної партії «Порядок і справедливість», яка негативно ставиться до членства республіки у цьому міжнародному об'єднанні. 25 лютого 2007 року його обрано до Вільнюської міської ради (лит. Vilniaus miesto savivaldybės taryba). Очолив приватну компанію «Cancosus Development Center», яка займається діяльністю в галузі політичних технологій.

Буткявічюс і «кольорові революції»

Як директор «Cancosus Development Center», здійснював консультаційну діяльність Литви у Грузії, Україні та Білорусі.

Цитати

… я дуже добре знаю, від чого у влади тремтять коліна …
… будь-яка влада тримається на згоді людей співпрацювати з нею. Як тільки люди перестають співпрацювати з владою, вона перетворюється в ніщо!
Литва є дуже активним учасником конфлікту, який іде між Україною і Росією… Литва і Польща в цьому конфлікті зайняли однозначно проукраїнську позицію. Польща є єдиною країною, через яку в Україну йдуть військові поставки. Так що те, з чим ми зіткнулися, це однозначно символіка дій, що показує, що і одна, і інша проукраїнськи налаштовані країни можуть дочекатися конфлікту і на своїй території»[2]

Примітки

Джерела та посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.