Ашгабат (аеропорт)

Міжнаро́дний аеропо́рт «Ашгаба́т» (туркм. Aşgabadyñ Halkara Howa Menzili (IATA: ASB, ICAO: UTAA))  — міжнародний аеропорт міста Ашгабат. Знаходиться за 10 км на північний захід від Ашгабату. З 1994 року носить ім'я першого президента країни Сапармурата Ніязова. Новий аеропорт був відкритий в 2016 році після повної перебудови.

Міжнародний аеропорт «Ашгабат»
Aşgabadyñ Halkara Howa Menzili
ІАТА: ASB   ICAO: UTAA
Загальні дані
37°59′13″ пн. ш. 58°21′39″ сх. д.
Тип цивільний
Власник Туркменістан
Оператор Туркменські авіалінії
Обслуговує
Розташування
Висота над р. м. 211 м / 692 фт
Вебсайт ashgabatairport.gov.tm
Злітно-посадкові смуги
Напрямок Довжина Тип поверхні (PCN)
фт м
12L/30R 12 467 3 800 бетон
12R/30L 9 806 2 989 бетон
11/29 2,953 900 асфальт
Ідентифікатори і посилання
GeoNames 6301005
ASB
 Ашгабат у Вікісховищі
Інтер'єр Нового терміналу
Екстер'єр Нового терміналу

Аеропорт імені Сапармурата Туркменбаші

У 1994 році відбулося відкриття нової будівлі ашхабатського аеровокзалу, що мав унікальну архітектуру і сучасне технічне оснащення. Є дві штучні злітно-посадкові смуги, обладнані за другою категорією ІКАО та перон, що дозволяє приймати повітряні судна всіх типів. Щорічно послугами аеропорту скористалося понад півтора мільйона пасажирів на місцевих і міжнародних повітряних лініях. На території аеровокзалу до послуг пасажирів були просторі зали очікування, служби паспортного, митного і прикордонного контролю, що працюють в цілодобовому режимі, служби довідкової інформації, зали VIP та CIP , бізнес-клуб, каси з продажу і бронювання квитків, магазини, бари, пункти швидкого харчування, пункт обміну валюти, нові конвеєрні системи транспортування багажу, міжнародний телефонний зв'язок, кімната матері і дитини, офіси представництв іноземних авіакомпаній. Будівлю було демонтовано в 2013 році. З 1994 до 2016 року аеропорт носив ім'я першого президента країни Сапармурата Ніязова.

Новий аеропорт (2016)

17 вересня 2016 року відбулося відкриття нового аеропорту за участю Президента Туркменістану Гурбангули Бердимухамедова. Будівництво аеропорту почалося турецькою компанією «Полімекс» в січні 2013 року і завершилося у вересні 2016 року[1][2].

Проект має у своєму складі будівництво трьох терміналів - пасажирського, VIP і вантажного. Побудовано нову злітно-посадкову смугу завдовжки 3800 метрів і реконструйована діюча ЗПС[3]. Побудовано руліжні доріжки, місця для паркування і перони для повітряних суден, вежі служби управління повітряним рухом, диспетчерська вежа заввишки 72 метри. Загальна площа ділянки, на якому розмістився аеровокзальний комплекс, складає 1200 гектарів[1].

Пасажирський термінал п'ятиповерховий і розрахований для місцевих і міжнародних авіарейсів. Побудовано зали очікування та реєстрації, інформаційні табло, довідкові бюро, сенсорна електронна довідкова система, квиткові каси, інтернет-кафе, поштові відділення, телефони-автомати, пункти оренди автотранспорту і резервування місць в готелях, обміну валюти, банкомати, камери схову, кафетерії, ресторани, магазини «duty-free». Передбачені готелі для пілотів і транзитних пасажирів, кімнати матері і дитини, спеціальні дитячі майданчики, кабінети надання першої медичної допомоги, кіоски преси та роздрібної торгівлі, конференц-зал.

Вантажний термінал зі складськими приміщеннями розрахований на обробку 200 тисяч тонн вантажів на рік з централізованою станцією для паливної заправки повітряних суден, ангарів для технічного обслуговування літаків та гелікоптерів.

На території аеропорту розмістилися адміністративні будівлі Державної національної служби «Туркменховаєллари»[4], підприємства авіаційного транспорту «Туркменістан» і льотного загону «Туркменських авіаліній». Побудована школа з підготовки авіаційного персоналу[5], де одночасно зможуть навчатися 600 чоловік і тренажерний комплекс для навчання екіпажів, медичний і спортивно-оздоровчий центри, підземні та відкриті автостоянки - службові і для пасажирів[6]. Також планується відкрити музей розвитку туркменської авіації[7].

Під'їхати до аеропорту на автомобілі можна або по проспекту Бітарап Туркменістан, або по проспекту Атамурат Ніязова. Навколо аеропорту обладнана цілодобова парковка. На привокзальній площі розташовані зупинки міського транспорту і таксі, що дозволяють доставляти пасажирів в будь-яку точку Ашхабада.

«Термінал 2»

Малий пасажирський «Термінал 2» нового міжнародного аеропорту міста Ашхабада побудований на місці існуючого з радянських часів аеровокзалу. 26 березня 2014 року він був введений в експлуатацію, тимчасово взявши на себе обслуговування пасажирів що відлітають і прилітають в Ашхабад на період спорудження головного пасажирського терміналу міжнародного аеропорту [8]. Загальна площа малого терміналу - 14 тисяч квадратних метрів. Він здатний обслуговувати 1200 пасажирів на годину міжнародних і місцевих авіарейсів. Складається з трьох частин: зони місцевих рейсів, VIP -зони та зони міжнародних авіарейсів[7]. Після введення в дію у вересні 2016 року основного аеровокзального комплексу, малий термінал використовується для оформлення пасажирів, що вилітають місцевими рейсами[9]. З вересня 2016 року обслуговує тільки внутрішні авіарейси.

Авіалінії та напрямки

Пасажирські

АвіакомпаніяПункт призначення
BelaviaМінськ
China Southern AirlinesУрумчі
flydubaiДубай
LufthansaБаку, Франкфурт-на-Майні
S7 AirlinesМосква-Домодєдово
Turkish AirlinesСтамбул
Авіалінії ТуркменістануАбу-Дабі, Алмати, Амрітсар, Балканабат, Бангкок-Суварнабхумі, Пекін, Бірмінгем, Делі, Дубай, Франкфурт-на-Майні, Стамбул-Ататюрк, Казань, Лондон-Хітроу, Москва-Домодєдово, Париж–Шарль де Голль, Ст Петербург, Туркменабат, Туркменбаши, Єреван

Вантажні

АвіакомпаніяПункт призначення
AeroLogicФранкфурт, Гонконг
Coyne AirwaysТбілісі
Lufthansa CargoФранкфурт, Баку
Turkish Airlines CargoДака, Стамбул–Ататюрк
Turkmenistan AirlinesАбу-Дабі, Брно, Стамбул–Ататюрк, Шатору
Volga DneprСтавангер

Примітки

  1. В Ашхабаде построят новый международный аэропорт. // turkmenistan.ru. 13 січня 2013. Архів оригіналу за 21 січня 2013. Процитовано 15 січня 2013.
  2. Polimeks - Ashgabat International Airport
  3. Открытие в Ашхабаде крупнейшего в регионе Международного аэропорта вызвало большой резонанс в мировых СМИ / Туркменистан: золотой век. (рос.)
  4. Геоэкономика: Туркменистан — Перекресток Транспортных Коридоров
  5. В Ашхабаде открылась новая школа по подготовке работников воздушного транспорта / Туркменистан: золотой век
  6. Стартовало строительство нового аэропорта // turkmenistan.gov.tm (30 января 2013 года)
  7. Президент Гурбангулы Бердымухамедов принял участие в церемонии ввода в строй нового терминала столичного Международного аэропорта. // turkmenistan.gov.tm (26 марта 2014 года)
  8. В Ашхабаде открыт пассажирский терминал нового Международного аэропорта. // turkmenistan.ru (27 марта 2014 года)
  9. Малый терминал будет обслуживать авиапассажиров. // turkmenistan.gov.tm (30 октября 2013 года)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.