Баку (аеропорт)

Бакинський міжнародний аеропорт імені Гейдара Алієва (азерб. Heydər Əliyev adına beynəlxalq hava limanı) — є одним з шести функціонуючих в Азербайджані міжнародних аеропортів. Раніше він називався "Міжнародним Аеропортом Біна" відповідно до назви населеного пункту.

Бакинський міжнародний аеропорт імені Гейдара Алієва
Heydər Əliyev adına beynəlxalq hava limanı
ІАТА: GYD   ICAO: UBBB
Загальні дані
40°28′03″ пн. ш. 50°02′48″ сх. д.
Тип цивільний
Власник Генеральний директорат державних аеропортів
Оператор Уряд Азербайджану
Обслуговує
Розташування
Висота над р. м. +3 м / +9 фт
Вебсайт azal.az
Злітно-посадкові смуги
Напрямок Довжина Тип поверхні (PCN)
м фт
18L/36R 3,200 10,499 бетон
16R/34L 2,700 8,858 бетон
Статистика (2018)
Пасажирообіг 4 430 000
Зміна пасажирообігу 17–18 9.0%
Авіатрафік (2017) 34,794
Зміна авіатрафіку 13–14 5.9%
Джерело: www.airportbaku.com, Azerbaijanian AIP at EUROCONTROL[1] ACI's 2014 World Airport Traffic Report.
Ідентифікатори і посилання
GeoNames 6300924
Structurae 20067240
GYD
 Баку у Вікісховищі

10 березня 2004 перейменований та названий на честь третього президента Азербайджанської Республіки, загальнонаціонального лідера Гейдара Алієва.

Аеропорт є хабом для:

Опис

На першому терміналі функціонують крамниці безмитної торгівлі (duty free) та, на відміну від багатьох міжнародних аеропортів, магазини доступні не тільки в зоні польоту, але і в зоні прибуття.

Авіалінії та напрямки, жовтень 2019

Пасажирські

АвіакомпаніяПункт призначення
AeroflotМосква-Шереметьєво
Air ArabiaШарджа
Air AstanaАлмати, Нур-Султан
airBalticРига
Al Naser Wings AirlinesЕрбіль
ArkiaСезонний: Тель-Авів
Azerbaijan AirlinesАлмати, Анкара, Пекін, Берлін-Тегель, Делі, Дубай, Ербіль, Гянджа, Женева, Стамбул–Аеропорт, Київ–Бориспіль, Кувейт, Лондон-Хітроу, Мілан-Мальпенса, Москва-Домодєдово, Москва-Внуково, Нахічевань, New York-JFK, Париж-Шарль де Голль, Ст. Петербург, Ташкент, Тель-Авів
Сезонний: Анталія, Бахрейн, Барселона, Бодрум, Даламан, Ізмір, Львів, Прага, Шарм-ель-Шейх, Тиват
Сезонний чартер: Каїр, Даммам, Касим, Хуфуф, Джидда, Ріяд,
BelaviaМінськ
Buta AirwaysАнкара, Астрахань, Батумі, Даммам (з 28 жовтня 2019),[2][3], Стамбул–Сабіха Гекчен, Ізмір, Казань, Харків, Київ-Жуляни, Мінеральні Води, Москва-Внуково, Одеса, Ріяд, Ст. Петербург, Тбілісі, Тегеран–Імам Хомейні, Уфа
Сезонний: Газіпаша, Ізмір, Софія
China Southern AirlinesУрумчі
Etihad AirwaysАбу-Дабі
flydubaiДубай
flynasСезонний: Даммам, Ріяд
Gulf AirБахрейн
IrAeroЧелябінськ, Оренбург, Ростов-на-Дону
Сезонний: Єкатеринбург
Iran AirТебриз, Тегеран–Імам Хомейні
Iraqi AirwaysБагдад, Ербіль, Сулейманія
Jazeera AirwaysКувейт
Kuwait AirwaysКувейт
LufthansaАшгабат (завершення 25 жовтня 2019),[4], Франкфурт
Mahan AirТегеран–Імам Хомейні
NordStarСамара, Уфа
Pegasus AirlinesАнкара, Ізмір
Qatar AirwaysДоха
S7 AirlinesНовосибірськ
Salam AirСезонний: Маскат
SCATАктау
Сезонний: Шарм-ель-Шейх
SmartaviaСт Петербург
Turkish AirlinesАнкара, Стамбул-Аеропорт
Сезонний: Анталія
Ukraine International AirlinesКиїв-Бориспіль
Ural AirlinesСамара, Єкатеринбург
UTair AviationМосква-Внуково, Сургут
Uzbekistan AirwaysТашкент
Wizz AirБудапешт

Вантажні

АвіакомпаніяПункт призначення
CargoluxАлмати, Амман, Барселона, Гонконг, Люксембург, Сінгапур
Cargolux ItaliaМілан-Мальпенса
Silk Way AirlinesАктау, Амстердам, Атирау, Багдад, Баграм, Бішкек, Дака, Дубай, Франкфурт, Гонконг, Стамбул-Ататюрк, Стамбул-Сабіха Гекчен, Кабул, Кандагар, Кувейт, Куала-Лумпур, Лондон-Станстед, Люксембург, Маастрихт, Мілан-Мальпенса, Москва-Шереметьєво, Сеул-Інчхон, Шанхай-Пудун, Тбілісі, Тегеран-Імам Хомейні, Тель-Авів, Урумчі, Чикаго-О'Хара

Термінали

У міжнародному аеропорту Гейдара Алієва є два пасажирські термінали та два вантажних терміналу.

Старий пасажирський термінал, побудований за радянських часів, був повністю зруйнований, а на місці був побудований новий Міжнародний Термінал № 1.

Чотириповерхова будівля, що відображає концепцію проектування, було розроблено в 2010 році компанією «Arup» у вигляді напівпрозорого стельового трикутника зсередини.

В інтер'єрі за проектом турецької компанії "AUTOBAN" були побудовані кілька коконів з дуба. У Терміналі 1 знаходиться машина для обробки багажу виробництва компанії «Van Der Lande», а також методика детального огляду багажу «L-3» тамографи, призначені для опису шарів внутрішньої частини об'єкта.

Телескопічні трапи першого терміналу здатні приймати одночасно 12 літаків. Два трапа призначені для прийняття найбільшого у світі пасажирського літака Airbus A380.

У будівлі Першого Терміналу встановлено 21 ліфт та 30 ескалаторів виробництва Schindler. Перший Термінал обладнаний системою BMS (Building Management System), яка призначена для автоматизації процесів та операцій, здійснений на сучасних будівлях та становить технічну основу «інтелектуальних» будинків.

Крім того, Перший Термінал обладнаний такими системами, як електропостачання, освітлення, вентиляція, опалення, охолодження, водопостачання та каналізація.

Перший термінал введений в експлуатацію в квітні 2014 року. Загальна площа становить 65 000 кв. Пасажиропотік терміналу розрахований на 6 мільйонів пасажирів. В даний час Термінал 1 обслуговує близько 3 мільйонів пасажирів на рік. Загальна площа автостоянки складає 20 000 м² та розрахована на 600 автомобілів.

Перший термінал був удостоєний звання «5 зірок» престижної консалтинговою компанією Skytrax Великої Британії, що спеціалізується на якості послуг, що надаються різними авіакомпаніями та аеропортами в травні 2018 року.

Архітектор Денисов Віктор Васильович в даний час є автором проекту другого Терміналу, який обслуговує як внутрішні рейси (південний доступ), так та міжнародні рейси (північний доступ) для низько бюджетних авіакомпаній.

Інфраструктура  

Готелі

На території аеропорту функціонує 5-зірковий готель Sheraton, має в своєму розпорядженні 205 номерами.

Діти

У міжнародному терміналі аеровокзалу є кімната для матері та дитини, ігровий майданчик для пасажирів з дітьми, а також пеленальний стіл.

Умови для людей з обмеженими фізичними можливостями

В аеропорту особам з обмеженими фізичними можливостями надають індивідуальну допомогу, організовані спеціальні місця для автомобілів, організовані довідкові та реєстраційні столи, медичний пункт працює цілодобово. Посадка (висадка з борту) на борт повітряного судна при необхідності здійснюється за допомогою амбулаторного ліфта (амбуліфт). Пасажири пройшли реєстрацію проводяться співробітниками аеропорту в зал очікування, а потім до виходу для посадки на борт літака.

Транспорт

Автобус та таксі

Автобуси, що належать BakuBus, працюють 24 години на добу від станції метро «28 травня» до Бакинського аеропорту за маршрутом H1.

Автобуси ходять протягом 30 хвилин вранці та з інтервалом на 1 годину вночі.

Можна приїхати на приватному таксі з Баку в аеропорт (та в зворотному напрямку) протягом 20 хвилин.

Примітки

  1. EAD Basic Архівовано 12 січня 2011 у WebCite
  2. Gadimova, Nazrin (6 вересня 2019). Azerbaijan Expands Its Airline Ties With Saudi Arabia. caspiannews.com (англ.) (Caspian News). Процитовано 9 вересня 2019.(англ.) Наведено за англійською вікіпедією.
  3. Azernews, Azerbaijan (5 вересня 2019). Buta Airways adds Dammam & Riyadh. Azernews. Процитовано 7 вересня 2019.
  4. Liu, Jim (26 липня 2019). Lufthansa discontinues Ashgabat service in late-Oct 2019. Routesonline. Процитовано 26 липня 2019.

Посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.