Баб-ель-Мандебська протока

Баб-ель-Манде́бська прото́ка (араб. باب المندب — «Брама скорботи»)[1] морська протока між Африкою (Еритрея і Джибуті) та Аравійським півостровом Азії, з'єднує Червоне море з Аденською затокою Аравійського моря в Індійському океані. Важливий морський шлях з Індійського океану у Червоне море до Суецького каналу.

Баб-ель-Мандебська протока
Район Баб-ель-Мандебської протоки з космосу
Розташування
Координати 12°35′00″ пн. ш. 43°20′00″ сх. д.
Прибережні країни  Джибуті,
 Еритрея,
 Сомалі,
 Ємен
Море Червоне мореАденська затока (Аравійське море, Індійський океан)
Ширина 26,5 км
Мапа
Батиметрична карта Червоного моря з Баб-ель-Мандебською протокою внизу праворуч

Найменша ширина 26,5 км, найменша глибина на фарватері 182 м. Островом Перім розділяється на 2 проходи — Великий (25 км шириною, відомий також як Дакт-ель-Маюн) і Малий (3 км шириною, відомий також як Баб-Іскандер Протока Олександра). Біля африканського берега знаходиться також група невеликих острівців, відома як Сім Братів.

Течія у протоці: взимку — поверхнева, що несе менш солону воду, до Червоного моря, і глибинна, з солонішою водою — з Червоного моря. Влітку стік солоних вод з Червоного моря здійснюється поверхневою течією (глибина до 25—50 м) і придонною течією (від 100—150 м до дна), приток вод у Червоне море — проміжною течією (глибина від 25—50 м до 100—150 м).

Назва протоки пов'язана з небезпекою плавання через нього. Існує також арабська легенда, за якою назва дана на згадку про руйнівний землетрус, що стався тут у давнину.

Протока має велике економічне і стратегічне значення, оскільки через нього пролягає шлях з Європи в східну і південну Азію і Австралію. У 2006, за оцінками, щодня 3,3 млн барелів (520 000 м³) нафти проходило протокою.

22 лютого 2008 року, було оголошено, що компанія яка належить Тарек бен Ладену планує побудувати Міст Рогу через протоку, з'єднавши Ємен з Джибуті[2].

Див. також

Посилання

Примітки

  1. Тобто небезпечна протока.
  2. BBC NEWS | Africa | Tarek Bin Laden's Red Sea bridge
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.