Бальсове дерево

Бальсове дерево, або охрома пірамідальна (Ochroma pyramidale, також О. Lagopus) — один з видів квіткових рослин у родині мальвоцвіті.

Бальсове дерево
Гілочка з квіткою бальсового дерева
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Мальвоцвіті (Malvales)
Родина: Мальвові (Malvaceae)
Підродина: Bombacoideae
Рід: Ochroma
Sw.
Вид:
O. pyramidale
Біноміальна назва
Ochroma pyramidale
(Cav. ex Lam.) Urb., 1920
Синоніми

Bombax pyramidale Cav. ex Lam.
Ochroma bicolor Rowlee
Ochroma concolor Rowlee
Ochroma lagopus Sw.
Ochroma obtusum Rowlee[1]

Це велике дерево, що швидко росте і може сягати 30 м заввишки. Деревина дерева — дуже легкий матеріал, який має безліч застосувань, в тому числі як звуко- і теплоізоляційний матеріал в будівництві літаків і суден. З цього дерева був побудований знаменитий пліт Кон-Тікі, на якому норвезький мандрівник Тур Геєрдал зі своєю командою здійснив подорож через Тихий океан до островів Полінезії.

Щільність сухої деревини коливається від 40 до 340 кг/м³ (2,5-21 фунт/куб. фут), типова щільність близько 160 кг/м³ (10 Ib/cu ft).[2]

Використання

Крило моделі літака виготовлене з бальси

Унікальні властивості деревини бальси були відомі ще в давнину. Інки видовбували з неї каное і робили плоти, на яких здійснювали далекі мандрівки.

І нині деревина бальси має важливе господарське значення. Її використовують у будівельних і оздоблювальних роботах, машинобудуванні (в тому числі авіабудуванні) для тепло-, звуко- і віброізоляції. Деревину бальси широко використовують в авіамоделізмі, застосовують для виготовлення поплавків і бакенів, рибальських приманок (воблерів), обладнання для порятунку на воді, декорацій і макетів, високоякісних дощок для серфінгу.

Волоски плодів Бальси використовують для виготовлення грубої тканини і як набивний матеріал для подушок і матраців.

Бальсу використовували в конструкції британського швидкісного бомбардувальника Москіто періоду Другої світової війни.

Примітки

  1. Ochroma pyramidale ([[Cav.]] ex Lam.) Urb.. Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. 26 жовтня 2009. Архів оригіналу за 23 липня 2013. Процитовано 22 травня 1997. Назва URL містить вбудоване вікіпосилання (довідка)
  2. Terry Porter: «Wood Identification and Use», page 160. Guild of Master Craftsman Publications Ltd. 2004

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.