Бахматівці

Бахма́тівці село в Україні, у Хмельницькому районі Хмельницької області. Населення становить 575 осіб. Орган місцевого самоврядування — Бахматовецька сільська рада.

село Бахматівці
Країна  Україна
Область Хмельницька область
Район/міськрада Хмельницький
Рада Бахматовецька сільська рада
Основні дані
Населення 575
Площа 1,837 км²
Густота населення 313,01 осіб/км²
Поштовий індекс 31344
Телефонний код +380 3822
Географічні дані
Географічні координати 49°25′19″ пн. ш. 27°12′06″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
293 м
Місцева влада
Адреса ради 31344, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, с.Бахматівці, вул.Дружби Народів
Карта
Бахматівці
Бахматівці
Мапа

Розташування

На невеликому пагорбі з нахилом на північ розкинулось село Бахматівці. З заходу на схід під селом протікає невеличка річка Дзвенюха (стара назва р. Фоса), притока Південного Бугу. На території села вона має кілька великих розливів, з яких утворилися стави площею 185 га.

Відомі люди

У селі народилися:

  • Слободзян Василь Семенович (нар.1916 — †1942) Герой Радянського Союзу
  • Павлик Григорій Улянович (19011978) — автор мемуарів «Від Бугу до Волги», «Знову над Бугом зорі».

Історія

У люстрації 1469 року вказано, що королівські маєтності Пирогівці та Бахматівці були в управлінні подільського воєводи Мужила за 50 марок[1].

Коли саме засновані Бахматівці, точно не встановлено. В документах, що були до війни у Хмельницькому краєзнавчому музеї, зазначалося, нібито першим поселенцем був російський солдат-втікач Бахматьєв, від нього і пішла назва села.

У XVIII столітті Бахматівці входили в Меджибіський ключ, яким керували пани Синівські. Селянам жилось важко. Унаслідок важких соціальних умов, кількість населення періодично змінювалась. Зменшувалось населення і в той час через татарські набіги. Людей забирали в полон, а непокірних вбивали, виймали очі, молодих дівчат забирали в полон і торгували ними. В селі в 1857 році було організоване волосне управління і державне лісництво. В 1875 році в селі відкрито міністерське однокласне училище, а в 1898 році школа грамоти, у яку дозволялось ходити одному хлопцеві з сім'ї, якого могли брати в армію. Дівчат в школу не брали зовсім. Із заходу на схід не далеко від села Бахматівців проходив Чумацький шлях, по якому пересувались великі купці, банкіри та пани. Північніше від цього шляху в глухих лісах коло Зеленої Криниці робив розправу над панами Устим Кармелюк.

У 1920-х роках у селі створюється крім споживчого, виробничо-збутові кооперативні товариства: цегельно-черепичне, бурякове, молочарське, сільсько-господарське кредитне товариство і прокатний пункт.

1923 року Бахматовецьку волость реорганізовано у район, який проіснував до 1928 року. Колективізація повністю завершилась в 1932 році. У роки довоєнних п'ятирічок колгосп ім. Кірова був одним з передових на Проскурівщині. 1921 року відкрито початкову школа з 4 класів. 1926 року в Бахматівчях було 76% неписьменних. Щоб ліквідувати неписьменність, були організовані лікнепи, куди зараховувались чоловіки і жінки до 50 років. Навчання проводилось активно, за що в нагороду отримали радіоустановку і кіноустановку, для яких потрібен був клуб, будівництво якого почалось до війни, а другий поверх добудували 1956 року.

Мирна праця людей була перервана війною, у липні 1941 року одержали вказівку з області і району про негайну евакуацію. Того ж дня вночі в супроводі колгоспників по маршруту Проскурів — Вінниця, Канів — лівий берег Дніпра відправився гурт ВРХ, овець і коней. Бахматовецький маленький «залізний потік» — єдиний на Поділлі, що вирвався з ворожого кільця і довів за лінію фронту аж до Саратовщини понад 1000 голів худоби. Після перемоги село відбудовано і процвітає по теперішній час.

Село в наш час

В центрі села є двоповерхова адміністративна будівля, у якій розташовані Бахматовецька сільська рада, бібліотека, пошта. Також в центрі села є церква та клуб, при якому діють гуртки художньої самодіяльності. Також на території села є: ЗОШ І-ІІ ступенів, лікарська амбулаторія, інтернат для престарілих та інвалідів. Після розвалу колгоспу та розпаювання майна та земель місцевим господарством опікується ДП АПК «Самобранка». В населеному пункті діє 3 магазини: 2 приватні, 1 — Хмельницького РайСТ. В межах села є 2 стави загальною площею до 160 га, які перебувають в оренді, та декілька не великих озер. В лісі є цілюща «Барвінська криниця».

Через село, тричі на день, курсує автобус «Хмельницький — Бахматівці — Пархомівці».

Галерея

Пам'ятки

Примітки

  1. Zródla dziejowe. Tom XVIII. Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. Cz. I. Ziemie ruskie. Ruś Czerwona. s. 66 – Warszawa: Sklad główny u Gerberta I Wolfa, 1902. - 252 s.

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.