Башибузуки
Башибу́зуки (тур. başıbozuk, «дурноголовий») — вояки іррегулярної піхоти Османської імперії XIX століття. Набиралися з незаможного мусульманського населення — турків, курдів, черкесів, албанців, арабів. Відзначалися браком дисципліни, мародерством та масовими вбивствами цивільного населення.
Історична довідка
Башибузуків зазвичай вербували з найбільш войовничих племен Османської держави, переважно в Албанії та Малій Азії. Слово башибузук у дослівному перекладі з турецької означає «з дурною головою», а у вільному — «хворий на голову». Уряд надавав цим військам зброю і продовольство, але вони не отримували платні. Зброя башибузуків складалася зі списа завдовжки 3-х метрів, шаблі, башибузуки також могли мати при собі пістолети і кинджали.
У війнах проти європейських держав башибузуки зазвичай виявлялися зовсім неспроможними. Організувати їх і дисциплінувати було неможливо, і в цьому напрямку не допомогли навіть зусилля іноземних генералів, які бралися за це (французький генерал Юссуф, англійський Бітсон). Щоб покласти край їх мародерству та неймовірній жорстокості і насильству, які вони чинили над мирними жителями в країні, османські регулярні війська не раз змушені були роззброювати башибузуків. Повною мірою проявили вони свої розбійницькі нахили при придушенні Квітневого повстання в Болгарії, а також в останній російсько-османській війні 1877-78 років. Так що ім'я башибузуків стало загальним для характеристики людини, здатної на вкрай обурливе за своєю жорстокістю насильство. Репресивна діяльність башибузуків описана В. С. Соловйовим у заснованій на документальному матеріалі повісті «Три розмови».
Галерея
- Офіцер башибузуків
- Башибузук-араб (1857)
- Башибузук-сирієць (1857)
- Російські башибузуки (1857)
- Башибузук (1862)
- Башибузуки співають (1868)
- Башибузук (1869)
- Башибузук-негр (1869)
- Башибузуки (1877)
- Башибузук з кальяном (1877)
- Башибузук-албанець (1877)
- Звірства башибузуків у Болгарії (1877)
- Звірства башибузуків (1877)
- Башибузуки зі здобиччю
- Башибузуки в Болгарії (1877—1878)
- Башибузуки-бранці (1878)
- Офіцер башибузуків (1881)
- Башибузуки-горці (1896)
- Викрадення дівчини башибузуком
Посилання
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Башибузуки