Башта Якобо Торсело

Башта Якобо Торсело (або башта Джакомо[1], Джиакомо[2], Якопо Торселло[3]) пам'ятка архітектури національного значення № 010071/2, входить до комплексу Судацької фортеці, розташована на Фортечній горі у місті Судак[4]. Згідно з Переліком об'єктів нерухомої спадщини Судацької фортеці Національного заповідника «Софія Київська», башта має порядковий номер 15.[5]

Башта Якобо Торсело
44°50′35″ пн. ш. 33°29′22″ сх. д.
Країна Україна
Місто Судак, Крим
Тип вежа
Дата заснування 1385 рік
Статус  пам'ятка архітектури національного значення

Башта Якобо Торсело
Башта Якобо Торсело (Автономна Республіка Крим)
 Медіафайли у Вікісховищі

Історія

На північний захід зовнішньої лінії оборони Судацької фортеці налічується шість веж: Якобо Торселло, Кутова (XIV—XV ст.), Джованні Маріоне (1388), Гварко Румбальдо (1394), Безіменна та одна зруйнована[6].

Башта Якобо Торсело знаходиться у центральній частині зовнішньої лінії оборони, зі східного боку розташовані єдині міські ворота генуезької Солдайї.

На геральдичній плиті, яка вмурована у східну стіну башти, знаходиться латинський напис про те, що вежа зведена у 1385 році під час правління консула Солдайї Якопо Торселло:

…1385, в перший день серпня під час правління чудового і могутнього мужа та пана Якопо Торселло, поважного консула і коменданта Солдайї[3].

У нижній частині плити зображено три щита з гербами: у центрі — герб Генуї, зліва — герб правлячого дожа Адорно, а праворуч — консула і коменданта Солдайї — Торселло.

З часом верхня частина плити постраждала, рік зведення вежі тепер не видно, однак мандрівники XVIII і першої половини XIX століття ще мали можливість читати цей напис повністю, хоча остання цифра і викликала суперечки серед учених. Так, Г. Л. Одерико і Л. Ваксель вказували на 1380 або 1382 роки, В. Н. Юргевич — на 1385 рік, О. Ч. Скржинська вважала, що Г. Л. Одерико і Л. Ваксель, ймовірно, прийняли латинську 5 за латинську 2 (у написі цифри римські)[7].

У 1972 році велися розкобки, під фундаментами вежі виявлені залишки оборонних мурів та башт візантійського часу ХІІ ХІІІ століть.

Архітектура

Закладна плита з гербом Торселло з промальовкою Миколи Лапіна (1928 р.)
Башта Якобо Торсело. Консолі

Башта Якобо Торсело входить до комплексу головних воріт міста. Вежа трьохстінна, неправильної чотирикутної форми, триповерхова, відкрита у внутрішню частину міста.

Периметр башти по внутрішньому обміру стін: з північного боку — 5 м, із західного — 10,6 м, зі східного — 4,8 м, розміри вежі — 8,8×8,8 м; висота — 22,26 м. Збудована з сіро-бурого пісковику на вапняному розчині, кладка стін із внутрішнього боку виконана уступами, на які укладено міжповерхові перекриття. Над стінами башти зубці, які встановлено на кам'яні кронштейни консолі.

Низ башти укріплений пологим схилом, контрфорсом, який виконував не лише інженерну функцію зміцнення основи вежі, але і бойову (від нього відскакували камені, скинуті вниз захисниками фортеці, а це, природно, збільшувало площу і можливість поразки супротивника). Контрфорс не лише зміцнював вежу, але і збільшував її військово-оборонний потенціал[8].

На рівні першого поверху, у північному мурі башти, є вертикальна амбразура, яка протягом певного часу була закрита зовні кладкою муру барбакану. На другому поверсі у трьох мурах є по одному прямокутному вікну.

До башти з південно-західного боку примикають фундаменти стін, що захищали велику будову (площею до 250 кв. м) із залишками каміну[9].

В одному з її приміщень при розкопках виявлені кам'яні ядра для баліст, споруда служила караульним приміщенням, тут же розташовувалася і казарма місцевого гарнізону, де солдати жили постійно, оскільки поруч виявлені залишки господарських будівель, а фрагменти фресок на каменях свідчать про наявність тут гарнізонної каплиці. На думку І. А. Баранова, у пізній період існування міста і фортеці тут знаходилася митниця[8].

Під час археологічних досліджень виявлені залишки четвертої стіни башти, що закривала її з боку міста[3].

Галерея

Див. також

Генуезька фортеця (Судак)

Примітки

  1. Сучасні проблеми архітектури та містобудування / М.М. Дьомін. — К., 2014. — Т. Вип. 36. — С. 6.
  2. Генуэзская Крепость Судак. vhodv.com. Архів оригіналу за 5 березня 2016. Процитовано 7 серпня 2015 року.(рос.)
  3. Башта Якопо Торселло. sudak.sophiakievska.org. Архів оригіналу за 31 липня 2015. Процитовано 7 серпня 2015 року.
  4. Постанова КМУ № 518 від 25 червня 2020 р. «Про внесення об'єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України»
  5. Зливкова О. Облік пам'яток Судацької фортеці // Пам'ятки України: історія та культура. — Липень 2014. — № 7. — С. 10 — 11.
  6. Судак. castles.com.ua. Процитовано 7 серпня 2015 року.
  7. Крепость и город. adminland.ru. Процитовано 7 серпня 2015 року.(рос.)
  8. Западная привратная башня и барбакан. kimmeria.com. Процитовано 10 серпня 2015 року.(рос.)
  9. Судакская крепость. genyezskayakrepost.narod.ru. Процитовано 10 серпня 2015 року.(рос.)

Джерела

  • Лезина, И. Н. От Белогорска до Судака.— Симферополь, 1978. (рос.)
  • Полканов, А. И. и др. Судак: Путеводитель.— Симферополь, 2007. (рос.)
  • Скржинская, Е. Ч. Судакская крепость. История — археология — эпиграфика.— Киев-Судак-Санкт-Петербург, 2006. (рос.)
  • Судак. Новый Свет: Краткий путеводитель.— Севастополь, 2007. (рос.)
  • Тимиргазин, А. Д. Судак. Путешествия по историческим местам.— Симферополь, 2000. (рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.