Судак (місто)

Суда́к (крим. Sudaq) місто в Україні республіканського підпорядкування у складі Автономної Республіки Крим. Розташоване на південно-східному узбережжі Кримського півострова на березі Судацької бухти Чорного моря.

Краєвид Судака
Вид на Судак з Генуезької фортеці.
Судак
Герб Судака
Основні дані
Країна  Україна
Область Автономна Республіка Крим
(окупована й анексована Росією)
Район Судацька міська рада
Код КОАТУУ: 0111700000
Засноване 212
Статус міста з 1982 року
Населення 15 532 (01.01.2014)[1]
Агломерація 30 857 (01.01.2014)
Площа 14.294 км²
Густота населення 1086.61 осіб/км²
Поштові індекси 98000-98015
Координати 44°51′ пн. ш. 34°58′ сх. д.
Висота над рівнем моря 40 м
Водойма Чорне море
Відстань
Найближча залізнична станція Феодосія
До станції 55 км
До обл./респ. центру
 - фізична 69 км
 - залізницею 223 км
 - автошляхами 102 км
До Києва
 - фізична 704 км
 - залізницею 951 км
 - автошляхами 876 км
Міська влада
Адреса 98000, вул. Леніна, 85а, тел. 2-23-64
Вебсторінка Судацька міськрада
Міський голова Сєров Володимир Миколайович

Судак у Вікісховищі

Карта
Судак
Судак

Відстані

Довжина берегової лінії в межах міської ради — 40 км.

Клімат

Має риси середземноморського клімату; посушливий, з м'якою зимою. Немає різких перепадів температури, що обумовлено захищеністю Судацької долини горами з усіх сторін, крім південної. Пересічна температура січня +1,8 °C, липня +23,2 °C. Максимальна зафіксована t повітря +38 °C. Опадів 318 мм на рік. Середня температура води в червні +18,7 °C, липні +22,7 °C, серпні +22,2 °C, вересні +20,2 °C, жовтні +17,4 °C. Максимальна зафіксована t води +29 °C. Купальний сезон триває з червня до жовтня (138 днів). Кількість годин сонячного сяйва 2550 на рік. Відносна вологість повітря пересічно 70-75 %. Сніговий покрив нетривкий. Осінь тепла і малохмарна.

Населення

Національний склад: росіяни — 64,3 %, українці — 19,4 %, кримські татари — 9,8 % (згідно з переписом 2001 року).

Етномовний склад населення міста (рідні мови населення)[2]

  • російська — 77,8 %
  • кримськотатарська — 9,7 %
  • українська — 9,2 %
  • вірменська — 0,6 %
  • інша — 2,7 %

Історія

Судак — старовинне торговельне місто; існувало під назвою Сугде́а (грец. Σουγδαία), ґенуезьці називали його Солдайя (італ. Soldaia), давньоруська назва міста Сурож.

Кримське «Судак», постале з давнішого Су-гъд-ак, означає «Місто Бика», «Биків-Турів».[3]

Середньовічна легенда говорить про те, що місто засноване в 212 році від Різдва Христового. Замітки на берегах Сугдейського синаксаря повідомляють, що «збудована фортеця Сугдея в 5720 від створення світу», що відповідає 212 р. н. е. Саме в цей час (ІІ–III ст. н. е.) в Крим прийшли племена аланів. В селі Таракташ археологами виявлено святилище ранніх аланів.

Починаючи з VI століття південне узбережжя Криму знаходилось під владою Візантії. Наприкінці VI ст. на території теперішнього Судака вже існувало візантійське берегове укріплення.

З кінця VII ст. місто підпало під владу хозарів, у VIII столітті в Сугдеї знаходився намісник хозарського кагана тархан. Одночасно з цим до середини VII ст. Сугдея стала центром православної єпархії. З другої половини IX ст. почалось будівництво початкових укріплень міста.

Після ослаблення та занепаду Хозарського каганату був відновлений вплив Візантії.

З кінця XI ст. Сугдея опинилась під владою половців. З другої половини XII ст. в місті з'являються венеціанці та пізанці. Вони торгують тут з купцями з Київської Русі, Половеччини, Середньої Азії. Значного розвитку Судак досяг в XII –XIII ст. і в першій половині XIV ст. був добре відомий за межами Криму. В цей час місто підтримувало міцні торговельні і культурні зв'язки з князівствами КиївськоЇ Русі, зокрема з Волинським князівством, Чернігівським князівством та Тмутараканським князівством.

У 1222 році на місто нападає іконійський (сельджуцький) султан Ала-ад-дин Кей-Кубад. Сугдея потрапляє в залежність від іконійського султана, але ненадовго — вже в 1223 році монголо-татари захопили та пограбували місто. Через 16 років монголо-татари повернулись, міцно осіли в Криму, який тоді став улусом Золотої Орди. Сугдея знову стала великим міжнародним ринком. Населення міста сягало 8 тис. чоловік. З кінця XI ст. в Сугдею прибувають вірмени, що втікали від гніту малоазійських турків. Не вдовольняючись даниною, ординці неодноразово нападають на місто та спустошують його — Судак занепадає.

У червні 1365 року генуезці займають Солдайю, як тепер стало називатись місто. Влада Кафи, де був центр генуезьких колоній, заборонила Солдайї приймати та відправляти торгові кораблі. Значення міста як торговельної факторії зменшилось.

Після того, як османи захопили Константинополь, стан генуезьких колоній в Криму значно погіршився. 31 травня 1475 року османська ескадра висадила великий десант і з допомогою татарського війська захопила Кафу і Солдайю. Місто втрачає своє торгове значення і стає для османів лише стратегічним пунктом в системі оборони їх кримських володінь. Проте судацькі укріплення впали перед українськими козаками, які за наказом Богдана Хмельницького захопили місто в 1656 році. Наприкінці XVIII століття в Судацький кадалик Кафинського каймаканства входило 20 поселень від Алушти до Коз.

1783 року після російсько-турецької війни Судак у складі Криму увійшов до Російської імперії.

Станом на 1886 рік у колонії при Чорному морі Феодосійського повіту Таврійської губернії, мешкало 245 осіб, налічувався 49 дворів, існували молитовний будинок та школа[4].

Відомі люди

Сучасність

Єдиний вид пасажирського транспорту — автомобільний. Протяжність доріг загальнодержавного значення становить 42 км, місцевого — 84 км.

Основна спеціалізація — виробництво марочних і шампанських вин (завод «Новий Світ»), надання курортних послуг, виробництво трояндової олії.

Кліматичний приморський курорт (показання: захворювання органів дихання нетуберкульозного характеру, функціональні захворювання нервової системи, серцево-судинні захворювання тощо; сезон — цілий рік).

Щороку до Судака приїжджало (до 2014 року) на відпочинок понад 180 тис. чоловік (переважно неорганізованих відпочивальників). У 18 пансіонатах і оздоровницях 2003 року поліпшило своє здоров'я 49 тис. відпочивальників, з них третина — іноземці.

У Судаку зокрема розташований Туристично-оздоровчий комплекс «Судак».

Відсутність подекуди водопроводу та каналізації, низька якість доріг і об'єктів соцкультпобуту, в тому числі в місцях компактного проживання депортованих громадян, позначаються на загальному стані розвитку регіону.

21 жовтня 2016 року вночі невідомі в міському саду Судака провели завалення пам'ятника Володимиру Леніну згідно з законами України про декомунізацію, не зважаючи на тимчасову окупацію півострова Росією.[5]

Судацькій міській раді також підпорядковуються населені пункти:

Пляжі

Центральний пляж Судака. Бригантина
Центральний пляж Судака у 2012
Панорама генуезької фортеці, XIV-XV ст. Судак.
Панорамний вид зі східного берега Судацької бухти

Музеї Судака

Відзначення 1800-річчя

4 лютого 2011 року N 3000-VI Верховна Рада України прийняла постанову «Про відзначення на державному рівні 1800-річчя заснування міста Судак»[6].

У постанові зазначено, що у жовтні 2012 виповнюється 1800 років від дня заснування міста Судак — одного з найстаріших міст України. Судак є невід'ємною частиною прадавньої історії сучасної України, поєднує в собі мальовничі природні краєвиди, унікальні рекреаційні можливості та пам'ятки архітектури. Враховуючи це, Верховна Рада, зокрема:

  • запропонувала Національному банку України виготовити і ввести в обіг ювілейні монети, присвячені 1800-річчю заснування міста Судак;
  • запропонувала Українському державному підприємству поштового зв'язку «Укрпошта» видати серію поштових марок та наборів листівок, присвячених 1800-річчю заснування міста Судак.

17 вересня 2012 року Національний банк України ввів до обігу ювілейні монети (срібну номіналом 10 гривень та 5 гривень з незильберу) присвячені 1800-річчю міста.

Література

Див. також

Примітки

  1. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2015 року (PDF, XLS)
  2. Розподіл населення регіонів України за рідною мовою у розрізі адміністративно-територіальних одиниць
  3. Індоарійські таємниці України
  4. Волости и важнѣйшія селенія Европейской Россіи. По данным обслѣдованія, произведеннаго статистическими учрежденіями Министерства Внутренних Дѣл, по порученію Статистическаго Совѣта. Изданіе Центральнаго Статистическаго Комитета. Выпуск VIII. Губерніи Новороссійской группы. СанктПетербургъ. 1886. — VI + 157 с. (рос. дореф.)
  5. Декомунізація по-кримськи: в Судаку знесли пам'ятник Леніну
  6. «Про відзначення на державному рівні 1800-річчя заснування міста Судак». Постанова Верховної Ради України від 4 лютого 2011 року N 3000-VI[недоступне посилання з липня 2019]

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.