Барбакан
Барбака́н (фр. barbacane від араб. بربخ, барбах — «злив», «труба акведука», «уретральний канал»)[1] — фортифікаційна споруда для захисту підступів до брами замка або міста. Відомий з пізнього Середньовіччя. Складався з укріплень баштового чи бастіонного типу навколо зовнішньої брами, з'єднаних з внутрішньою міською брамою критим проходом, званим шиєю. Для захисту проїзду до міста осі прорізів внутрішньої і зовнішньої брам не збігалися. Перед зовнішньою брамою був звідний міст понад заводненим ровом, що охоплював барбакан. У земляних бастіонних фортифікаціях на заміну барбакану прийшов равелін.
Найстаріший збережений барбакан Європи половини ХІІІ ст. знаходиться у фортеці французького Каркассонна. На теренах Польщі найстаріший барбакан звели в 1429 році у Торуні. У Львові барбакани 1476 року звели в двох міських брамах. Досьогодні дійшов барбакан XV ст. у Кракові, званий ронделем, передмостова башта московського Кремля, збудована 1516 р. архітектором Алевізі з Мілана. У Кам'янці на Поділлі збереглись барбакани міських брам у вигляді муру з бійницями.
Галерея
- Брама св. Лазаря в Авіньйоні
- Варшавський барбакан
- Кутаф'я вежа, Москва.
Джерела
- Лазурко О., Шніцар М., Ткач Є., Войтович Н. Східна ділянки оборонних споруд середньовічного Львова (за матеріалами досліджень 2009 року) // Археологічні дослідження Львівського університету. — 2012. — Випуск 14–15. — С. 228—254. — ISSN 2078–6093.
- Horst Wolfgang Böhme, Reinhard Friedrich, Barbara Schock-Werner (Hrsg.) Wörterbuch der Burgen, Schlösser und Festungen. Philipp Reclam, Stuttgart 2004, ISBN 3-15-010547-1, S. 73–74.