Бейделіт

Бейделі́т (рос. бейделлит; англ. beidellite; нім. Beidellit m) мінерал, алюмініїстий різновид мінерального виду монтморилоніт-бейделіт.

Бейделіт
Загальні відомості
Статус IMA чинний (успадкований, G)[1]
Хімічна формула (Na,Ca₀.₅)₀.₃Al₂((Si,Al)₄O₁₀)(OH)₂ * nH₂O
Nickel-Strunz 10 9.EC.40
Ідентифікація
Колір білий з жовтуватим, буруватим, червонуватим відтінком
Твердість 1,5
Блиск у щільних масах слабкий восковий
Густина 2,6
Інші характеристики
Названо на честь Beidelld[2]
Типова місцевість Beidelld[2]

Етимологія та історія

Назва цього мінералу відноситься до місцевості типу Бейделл, колишнього гірничодобувного району на південь від річки Сагуаче, в Савоч (округ, Колорадо). Відкритий у 1925 році.

Загальний опис

Бейделіт — дуже поширений глинистий мінерал з групи монтморилоніту; звичайно зустрічається в корі вивітрювання кристалічних порід (гол. чин. основного складу) і в глинах (зокрема, бентонітових).

Хімічна формула: (K2, H3O)Al2[(OH)2|AlSi3O10]·nH2O. За даними International Mineralogical Association (IMA) — (Na,Ca)0.3Al2(Si,Al)4O10(OH)2•nH2O.

Сингонія моноклінна. Зустрічається у вигляді землистих мас та утворює тонкі кристалічні пластинки. Густина 2,6. Твердість 1,5. Колір білий з жовтуватим, буруватим, червонуватим відтінком. Блиск у щільних масах слабкий восковий. Має здатність до катіонного обміну, у воді набухає. Зустрічається у корі вивітрювання основних і ультраосновних гірських породах та у зоні окиснення рудних родовищ, у лесах і ґрунтах, що утворилися з лесу.

Різновиди

Розрізняють:

  • бейделіт залізний (відміна бейделіту з вмістом до 19 % Fe2O3);
  • бейделіт магніїстий (відміна бейделіту, яка містить до 3 % MgO);
  • бейделіт хромистий (відміна, яка містить до 2 % Cr2O3).

Поширення

Родовища бейделіту присутні у штаті Колорадо, США. В Україні — на Закарпатті біля міст Хуста та Берегового, у Черкаській області в районі м. Ватутіного. Родовища утворилися з тонкого вулканічного попелу в озерних умовах.

Використання

Застосовують у виробництві бурових розчинів, для очищення продуктів перегонки у нафтовій промисловості, у текстильній пром-сті, в гумовому виробництві як наповнювач, а також у косметичній, харчовій, медичній, паперовій та керамічних галузях промисловості.

Див. також

Примітки

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.