Битва при Кресі

Битва при Кресі — важлива битва в ході Сторічної війни, яка відбулась 26 серпня 1346 року між англійськими та французькими військами неподалік від міста Кресі у Верхній Нормандії. Битва завершилася перемогою англійців і військові історики вважають її важливою віхою в розвитку тактики бою.

Битва при Кресі
Столітня війна
Битва при Кресі, мініатюра з «Хронік» Жана Фруассара XV сторіччя

Битва при Кресі, мініатюра з «Хронік» Жана Фруассара XV сторіччя
Дата: 26 серпня 1346
Місце: На південь від Кале, біля Кресі-ан-Понтьє, Сомма
Результат: Перемога англійців

Кале стає ексклавом Англії

Сторони
Королівство Англія
Священна Римська імперія
Королівство Франція
Найманці Генуї
Королівство Наварра
Королівство Богемія
Королівство Майорка
Командувачі
Едвард III
Едуард Чорний Принц
Філіп VI
Іоанн Люксембурзький
Військові сили
10,000–15,000 20,000–25,000
Втрати
100—300 щонайбільше близько 2,000 лицарів
невідома кількість простих воїнів

Передумови

Через три роки після раптового початку Столітньої війни 24 червня 1340 року відбулася її перша велика битва — морський бій при Слейсі. Протягом декількох років після цієї битви король Едуард робив спроби вторгнутися до Франції через Фландрію, але ці спроби провалилися через фінансові труднощі та нестабільність створених ним альянсів. Шість років по тому Едуард вибрав інший маршрут і атакував Нормандію, здобувши перемоги спочатку в битві при Кані 26 липня, а потім і в битві при Бланштаку 24 серпня 1346 року. План французів заманити англійців у пастку між двома річками, Сеною і Соммою, провалився, а обхідний маневр англійців привів до битви при Кресі, другій за значимістю битві цієї війни.

Сили сторін

Англійці мали, за різними даними, від 8000 до 20 000 воїнів (англійський історик Морріс визначає сили Едуарда на 4000 кінних, лицарів і сержантів, і 10 000 лучників; хроніст Жан Фруассар говорить про 9000 воїнів, але мова йде тільки про тих, що стоять в «першій лінії»).

Битва при Кресі, гравюра XIX сторіччя

Чисельність французьких сил точно невідома. Французьке військо не було в повному складі — один загін напередодні вступив у бій з англійцями, намагаючись перешкодити їх переправі через річку, другий загін (500 списів і 2000 лучників; Жан Фруассар) прийшов до місця битви тільки наступного дня; значне число військ знаходилося на півдні Франції, в Гієні, де вели бої проти англійців і місцевих гасконських васалів Едуарда. Основу французької армії складала важка лицарська кіннота; піхота, що переважно складалась із арбалетників, відігравала допоміжну роль. Англійська армія у своїх лавах мала лучників. Ці підрозділи були розставлені шаховим порядком, між ними зайняли позиції латники, які билися у пішому сторою і забезпечували прикриття лучникам. Французькі лицарі у важких обладунках, що повільно пересувалися мокрим полем, були прекрасною мішенню для англійських лучників.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.