Блажевич Юрій Іванович

Юрій Іванович Блажевич (4 травня 1947 р., с. Баглайки Красилівського р-ну Хмельницької обл.) — український краєзнавець, кандидат історичних наук. Голова Хмельницької міської організації Національної спілки краєзнавців України. Почесний краєзнавець України.

Блажевич Юрій Іванович
Народився 4 травня 1947(1947-05-04) (74 роки)
Баглайки, Красилівський район, Хмельницька область
Громадянство Україна
Національність українець
Діяльність історик
Відомий завдяки краєзнавець
Нагороди
Почесний краєзнавець України

Дитячі та юнацькі роки

Народився в подільському селі Баглайки Красилівського району Хмельницької області у родині хліборобів. Навчався у школі села Западинці, саме у шкільні роки Юрій Іванович виявив високу зацікавленість до предметів гуманітарного профілю, за що неодноразово нагороджувався грамотами та відзначався подяками дирекції школи. У 1965 році зі срібною медаллю закінчив Западинецьку середню школу. Після школи вступив на історико-філологічний факультет Кам'янець-Подільського державного педагогічного інституту, який закінчив у 1969 році. Під час навчання у інституті брав активну участь у різноманітних наукових конференціях, однією з таких була всесоюзна конференція, яка проходила у м. Луганську (1969 р.)[джерело?].

Трудова діяльність

Після навчання був направлений працювати вчителем історії та суспільствознавства до Костинецької школи Сторожинецького району Чернівецької області.

У серпні 1970 р. розпорядженням Міністерства освіти України він був направлений до Кам'янець-Подільського педінституту. Працював викладачем політичної економії рідного інституту, проводив лекційні та семінарські заняття на історичному, філологічному та фізико-математичному факультетах. Впродовж перших років викладацької роботи склав іспити кандидатського мінімуму. Пройшов науково-теоретичну і методичну перепідготовку в інституті підвищення кваліфікації Київського державного університету ім.. Т. Г. Шевченка.Працював викладачем політичної економії інституту до лютого 1977 р.

У лютому 1977 року був переведений на роботу лектором Кам'янець-Подільського міського комітету партії, а згодом — лектором і керівником лекторської групи Хмельницького обкому Компартії України.

З вересня 1991 р. по 1992 р. працював викладачем кафедри суспільних наук Хмельницького обласного інституту вдосконалення вчителів; протягом 1992—1995 рр. — головним спеціалістом, завідувачем відділу розвитку соціально-культурної сфери облдержадміністрації, займаючись питаннями і проблемами гуманітарної сфери та координацією діяльності освітянських, культурологічних, медичних, молодіжних, спортивних, ветеранських та громадських установ і організацій краю.

Упродовж 1996—2006 років очолював управління у справах національностей, міграції та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації. Усі три напрямки діяльності очоленого ним управління були складними і відповідальними. Насамперед необхідно було систематично докладати великих зусиль для гармонізації міжнаціональних відносин в області. Адже на Хмельниччині, за даними перепису 2001 року, проживало трохи більше 1 млн. 426 тис. осіб, які були представниками 103 націй і народностей. Під його керівництвом управління координувало роботу національно-культурних товариств області, спрямовувало їх діяльність на вирішення конкретних проблем по відродженню історичних, культурологічних, релігійних та звичаєвих традицій представників тих народів, які населяють наш край.

Виконання службових обов'язків Юрій Іванович поєднував з громадською роботою — обраний заступником голови обласної організації Всеукраїнської спілки краєзнавців, президентом клубу «Краєзнавець» при Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці, виступав одним із співорганізаторів багатьох міжнародних, всеукраїнських й регіональних наукових, науково-практичних конференцій з питань історії, культури, етнографії, релігійної та етнічної ситуації в Хмельницькій області, був членом редакційних колегій наукових збірників за підсумками їх роботи.

Наукова діяльність

У доробку Ю. І. Блажевича понад 350 наукових, науково-популярних і навчально-методичних праць. У них висвітлюються проблеми історико-краєзнавчого характеру, зокрема, становлення та розвиток народних промислів і ремесел, питання етнології, етносоціальних і конфесійних відносин.

Найбільш вагомі його праці пов'язані з дослідженням проблем історії духовно-релігійної сфери Поділля, що в результаті вилилось у кандидатську дисертацію "Подільська православна єпархія в період становлення і зміцнення своїх позицій в регіоні (кінець XVIII — середина 50-х років XIX ст.).

Після виходу на пенсію Юрій Блажевич повернувся до педагогічної діяльності й понині працює доцентом кафедри суспільних дисциплін Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, викладає історію України і релігієзнавство, бере активну участь в громадському житті вишу, міста та області.

Краєзнавча діяльність

З 2010 року очолює краєзнавчий осередок в обласному центрі, спільно з однодумцями проводить плідну краєзнавчу діяльність, організовує історико-краєзнавчі читання для студентської та учнівської молоді, наукові конференції, симпозіуми, круглі столи на базі обласної наукової бібліотеки, проводить засідання обласного клубу «Краєзнавець», вже другий рік є співголовою редакційної колегії історико-краєзнавчого збірника «Хмельницькі краєзнавчі студії».

Нагороди

За майже сорокалітню працю Юрій Іванович Блажевич відзначений багатьма почесними грамотами та нагородами:

  • Орден «Нестора Літописця» (2001 р.);
  • Орден «Святого Володимира» II і III ступенів Української Православної Церкви (2002-2003 рр.);
  • орден Покрова Пресвятої Богородиці;
  • відомча відзнака Державного комітету України з національностей та міграції за плідну діяльність у гармонізації міжнаціональних відносин на Хмельниччині і в Україні;
  • найвища нагорода правління Національної спілки краєзнавців України «Почесний краєзнавець України».

Праці Ю. І. Блажевича

  • Історія Хмельниччини: інформ.-хронолог. довід.-посіб. для студ. ВНЗ / М-во освіти і науки України, Хмельниц. міськ. орг. Нац. спілки краєзнавців України, Хмельниц. гуманіт.-пед. акад. — Хмельницький: НВВ ХГПА, 2013.- 27c.
  • Релігієзнавча панорама: ази православ'я: довід.-посіб. для студ. та учнів. молоді / М-во освіти і науки України, Хмельниц. міськ. орг. Нац. спілки краєзнавців України, Хмельниц. гуманіт.-пед. акад. — Хмельницький: НВВ ХГПА, 2014.- 38c.
  • Організація та функціонування духовної освіти в Подільській православній єпархії (кінець XVIII — 50-ті роки XIX ст.) // Освіта, наука і культура на Поділлі: зб. наук. пр. — Кам'янець-Подільський, 2012. — Т. 19. — С. 41-55.
  • Відродження православ'я на Поділлі наприкінці ХVІІ-на початку ХІХ ст. // Матеріали ХІІ Подільської історико-краєзнавчої конференції (22-23 листоп. 2007 р.). — Кам'янець-Подільський, 2007. — Т.1. — С. 276—285.
  • Відзначення 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка на Хмельниччині / Ю. І. Блажевич, О. І. Блажевич // Хмельницькі краєзнавчі студії: наук.-краєзн. зб. — Хмельницький, 2016. — Вип. 8. — С. 20-47.
  • Подільське православне духовенство напередодні і в добу Української революції 1917-1921 років [Текст] : наук.-попул. моногр. вид. / Ю. І. Блажевич ; Хмельниц. церковно-іст. т-во, Хмельниц. обл. та міська орг. Нац. сп. краєзнавців України, Хмельниц. обл. громад. орг. архівістів та дослід. Поділля "Поклик віків". - Хмельницький: Колісник С. А., 2018. - 119 с.
  • Карально-репресивна політика нацистського окупаційного режиму на Хмельниччині (колишній Кам'янець-Подільській області) (1941-1944) [Текст] : наук.-попул. монографія / Ю. І. Блажевич ; Хмельниц. церковно-іст. т-во, Хмельниц. обл. та міська орг. Нац. сп. краєзнавців України. - Хмельницький : ХГПА, 2020. - 132 с.
  • Вони прославляли і прославляють наш край [Текст] : монографія / Ю. І. Блажевич ; Хмельниц. церковно-іст. т-во, Хмельниц. обл. та міська орг. Нац. сп. краєзнавців України. - Хмельницький : ХГПА, 2021. - 200 с.

Про Ю. І. Блажевича

  • Філінюк А. Г. З любов'ю до Поділля і захопленням до історичного краєзнавства: (Юрію Івановичу Блажевичу — 65) // Краєзнавець Хмельниччини: наук.-краєзн. зб. — Кам'янець-Подільський, 2013. — Вип. 4. — С. 137—140.
  • Блажевич Юрій Іванович // Краєзнавці України: сучасні дослідники рідного краю : довідник / Всеукраїнська спілка краєзнавців; ред. кол.: П. Т. Тронько (голов. ред.) та ін.; упоряд. Т. Ф. Григор'єва та ін. – Київ; Кам'янець-Подільський, 2003. – С.21.
  • Блажевич Юрій Іванович - відомий науковець, історик та краєзнавець Подільського краю : до 70-річчя від дня народження : біобібліографічний покажчик / упоряд. Ю.В. Телячий. Хмельницький : ХГПА, Бібліотека, 2017. - 92 с. (Серія : "Бібліографія науковців Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії" ; вип. 11)

Посилання

http://212.111.198.18:88/jspui/handle/123456789/212?locale=en

http://elib.nakkkim.edu.ua/bitstream/handle/123456789/2949/біобібліогр.покажчик%20Блажевич%20Ю.І.2017.%20вип.11.pdf?sequence=1&isAllowed=y

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.