Бліох Павло Вікторович

Павло Вікторович Бліох (8 березня 1922, Тамбов, СРСР 14 березня 2000, Харків, Україна) — радянський та український фізик, доктор фізико-математичних наук, професор. Заслужений діяч науки і техніки України (1992). Батько Ю. П. Бліоха.

Бліох Павло Вікторович
Народився 8 березня 1922(1922-03-08)
Тамбов
Помер 14 березня 2000(2000-03-14) (78 років)
Харків
Країна  СРСР Україна
Діяльність фізик, викладач університету
Звання професор
Ступінь доктор фізико-математичних наук
Нагороди

Життєпис

Народився в сім'ї лікаря.

У 1939 р. закінчив середню школу в м. Лівни Орловської області та вступив до Ленінградського військово-механічного інституту (ЛВМІ). У 1941 р. Бліоха разом з рядом студентів ЛВМІ перевели до Ленінградської військово-повітряної академії та зарахували в кадри РККА. Прослужив у армії з 1941 р. по 1958 р.

З 1942 р. був викладачем Харківського військового авіаційно-технічного училища, яке знаходилося в окупації у Поволжі та готувало фахівців зв'язку для авіації.

Після закінчення війни училище повернулося до Харкова. Бліох, не перериваючи служби в ньому, вступив на заочне відділення фізікоматематіческого факультету Харківського університету. У 1951 р. захистив диплом з відзнакою за спеціальністю «теоретична фізика» (керівник професор В. Л. Герман, згодом він був першим завідувачем теоретичним відділом Інституту радіофізики та електроніки АН УРСР).

Після закінчення університету Бліох став проявляти схильність до наукової роботи, брав участь в радіофізичних дослідженнях Фізико-технічного інституту АН УРСР.

Неодноразово подавав рапорти командуванню училища з проханням про звільнення з лав Радянської Армії, що призводило до стягнень.

У 1958 р. був демобілізований підчас скорочення військової авіації, завершив військову службу в званні підполковника на посаді старшого викладача Харківського вищого авіаційного училища зв'язку.

З 1958 р. — молодший науковий співробітник Інституту радіофізики та електроніки АН УРСР (ІРЕ, Харків).

У 1959 р. захистив кандидатську дисертацію (керівник — В. Л. Герман), з 1960 р. очолив один з двох теоретичних відділів ІРЕ — ТО-2. У 1967 р. відділ отримав назву, яка відповідала основним напрямам роботи — «Теоретичний відділ поширення радіохвиль та іоносфери».

У 1970 р. захистив докторську дисертацію в Науково-дослідному радіофізичному інституті (Горький)

У 1980 р. відділ, який очолював Бліох, практично в повному складі увійшов до складу створеного в ІРЕ з ініціативи академіків С. Я. Брауде і Л. М. Литвиненко сектора (пізніше — відділення) радіоастрономії.

У 1985 р. на базі Відділення було організовано Радіоастрономічний інститут АН УРСР, очолюваний Бліохом підрозділ отримав назву «Відділ космічної радіофізики». До 1986 р. Бліох був завідувачем відділом, з 1986 р. — головним науковим співробітником, в 1991-2000 рр. — провідним науковим співробітником.

У 19591960 рр. взяв участь в організації радіотехнічного факультету в Харківському авіаційному інституті, очолив на ньому кафедру теоретичних основ радіотехніки.

У 1964 р. Бліох разом з В. А. Місюрою і Ф. Г. Бассом створив на радіофізичному факультеті ХДУ кафедру космічної радіофізики. Працював на ній за сумісництвом: в 19641971 рр. доцентом, в 19721984 рр. професором. Читав лекції з аерономії, фізики плазми та статистичної радіофізики. Під керівництвом Бліоха було підготовлено 14 кандидатів і 5 докторів наук.

Заслужений діяч науки і техніки України (1992). Був нагороджений орденом Червоної Зірки і 9 медалями.

Наукова діяльність

На початковому етапі займався проблемами поширення радіохвиль, радіолокації і надвисокочастотної електроніки.

У 1951 р. в «Морському Віснику» була опублікована перша наукова публікація (в співавторстві з С. Я. Брауде, В. Л. Германом та ін.), в якій розглядалося поширення електромагнітних хвиль сантиметрового діапазону над поверхнею моря.

Пізніше інтереси Бліоха переключилися на актуальні в той час питання взаємодії електромагнітних хвиль з електронними пучками в різних періодичних структурах. Надалі наукові інтереси були спрямовані на розвиток теорії поширення радіохвиль в космічному просторі і реальних середовищах на Землі в інтересах радіолокації, зв'язку та навігації.

У 1968 р. спільно з А. П. Ніколаєнко та Ю. Ф. Філіпповим передбачив новий ефект розщеплення власних частот в резонаторі Земля-іоносфера під впливом геомагнітного поля, який був експериментально виявлений в ході синхронних вимірювань СНЧ полів в Україні, під Іркутськом і на Кольському півострові.

Спільно з В. Г. Безродним створив теорію «флуктуаційних спалахів».

На початку 1960-х зробив розрахунки лінзового ефекту атмосфери Землі та провів оцінки глобальної тропосферно-іоносферної лінзи

Побудував хвилеву теорію гравітаційних лінз. Розробив теорію пилової плазми, яка враховує самогравітацію часток, що дало змогу пояснити виникнення «шпиць» у кільцях Сатурна. Досліджував електромагнітні провісники землетрусів в іоносфері.

Бліох опублікував близько 150 наукових праць, в тому числі 5 монографій, науково-методичні посібники.

Активно пропагував досягнення науки і техніки, багаторазово друкувався в провідних науково-популярних виданнях «Наука», «Природа», «Знание», «Квант», «Наука і суспільство», «Quantum».

Праці

  • Блиох П. В., Николаенко А. П., Филиппов Ю. Ф. Глобальные электромагнитные резонансы в полости Земля-ионосфера. — Киев: Наукова думка, 1977. — 198 с.
  • Bliokh P. V., Nickolaenko A. P., Filippov Y. F. Schumann resonances in the Earth-ionosphere cavity. — London: Peter Peregrinus Ltd., 1980. — 166 p.
  • Безродный В. Г., Блиох П. В., Шубова P. С., Ямпольский Ю. М. Флуктуации сверхдлинных волн в волноводе Земля-ионосфера. — М.: Наука, 1984. — 144 с.
  • Блиох П. В., Минаков А. А. Гравитационные линзы. — Киев: Наукова думка, 1989. -240 с.
  • Bliokh P. V., Sinitsin V., Yaroshenko V. Dusty and Self-Gravitational Plasmas in Space. Dordrecht, the Netherlands: Kluwer Acad. Publishers, 1995. — 250 p.
  • Блиох П. В., Румянцев М. Ф., Кляцкин Д. И. и др. Основы радиотехники и радиолокации. Книга I — Физические основы радиотехники. Книга II — Радиопередающие и радиоприемные устройства. Книга III — Основы радиолокации. — М.: Воениздат, 1958.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.