Божий принцип
Божий принцип або Божий зако́н[1] (точніше — «Виклад Божого Принципу») (кор. 원리강론., волли каннон) — основне віросповідне видання Церкви об'єднання, котре, згідно історії організації, було написане Мун Сон Мьоном після отриманого ним откровения згори. «Божий принцип» серед послідовників володіє статусом аналогічним статусу «Святого Письма» наряду з Біблією, речами та виступами Муна та деякими іншими книгами. У ньому дотриманий формат систематичної теології, починаючи з Божої цілі творіння чоловічої істоти, далі к гріхопадінню людини та викупленню — як історичному процесу, за допомогою котрого Бог працює над тим, щоб усунути наслідки гріхопадіння та відновити людство — повернути його до таких відносин і положенню, які спочатку передбачалися Богом. Книга являє собою суміш з догматів християнства, термінів запозичених зі східний культів, а також інших релігійних систем.[2][3]
Зміст
- Вступ
- Частина перша
- Глава 1. Принцип творіння
- Глава 2. Гріхопадіння
- Глава 3. Есхатологія — останні дні історії людства
- Глава 4. Прихід Месії та мета його Другого пришестя
- Глава 5. Воскресіння
- Глава 6. Призначення
- Глава 7. Христологія
- Частина друга
- Вступ
- Глава 1. Епоха провидіння зі створення основи для відновлення
- Глава 2. Мойсей та Ісус у провидінні відновлення
- Глава 3. Періоди в провіденційній історії та визначення їхньої тривалості
- Глава 4. Епоха відновлення і епоха продовження відновлення з точки зору провіденційної ідентичності часу
- Глава 5. Період приготування до Другого пришестя Месії
- Глава 6. Друге пришестя
Основні положення
«Божий принцип», що представляє собою власне тлумачення Муном Старого і Нового Заповітів вчить, що Бог створив Адама та Єву для того, щоб вони одружилися і разом зі своїми дітьми створили сім'ю, у центрі з Богом (англ. God-centered family). У його тлумаченні гріхопадіння відбулося внаслідок того, що поки Адам та Єва готувалися прийняти благословення Бога на одруження, «архангел Люцифер» заздрячи такій любові Бога до людей, спокусив Єву та вступив з нею в незаконний статевий зв'язок духовно, а Єва потім спокусила Адама вступивши з ним в тілесний статевий зв'язок. Наслідком цього зв'язку, на думку Муна, стало те, що сім'я створена від цього союзу поставила на перше місце не Бога, а Люцифера і звідси виникла «гріховна природа» (англ. Fallen Nature) (яка означає в термінології Церкви об'єднання гріхопадіння), що передається з тих пір з покоління в покоління. Таким чином причина гріхопадіння полягала не в непослуху Адама та Єви, а в зловживанні любов'ю, яка є наймогутнішою силою, яка була і продовжує бути відповідальною за все існуюче в людському світі зло.[2]
«Божий принцип» тлумачить всю історію людства, як низку спроб Бога відновити Царство Боже на землі. Та у кінцевому рахунку, згідно Муну, таке можливо здійснити тільки через прихід Месії, котрий би представляв собою подобу Адама та завершив би те, що не зумів виконати Адам — створити сім'ю, у центрі з Богом (англ. God-centered family). Саме ця задача стояла, на думку Муна перед Ісусом Христом. Частково і тому, що згідно книзі «Божий принцип» Іван Хреститель не покликав учнів піти за Ісусом, тому Ісус був убитий перш ніж встиг одружитись.[2]
Викладання всієї наступної історії людства у «Божому принципі» показує помітні спроби знайти схожість між тим що відбулося 2000 років назад та сьогоденням. А саме закликає визнати, що Друге пришестя вже здійснилося в Кореї у часовий проміжок між 1917 та 1930 роками. Що впродовж 2000 років проповідь Христа була найвищим духовним осягненням, яке тільки здатна була вмістити у себе смертна людина. Але сьогодні, згідно теологии Об'єднання, людська свідомість просунулась далеко вперед і вже настав час, коли сучасне суспільство шукає більш високого рівня розуміння, яке могло б задовольнити теперішні духовні пошуки. Саме цим і повинен стати «Божий принцип». Церква об'єднання вірить, що Мун і є той за кого себе видає, що він і є «Месія», і він заклав основу для відновлення Царства Божого, коли він одружився з Хан Хакча у 1960 році.[2][3]
Згідно вченню Мун Сон Мьона (викладено у книзі «Божий принцип»):
Обзор 12 ідеологічних концепцій вчення був написаний тридцятьма вісьма студентами Теологічної семінарії Об'єднання.[4]
1. Бог. Існує один живий, вічний, істинний Бог, Особистість поза часом і простором, що володіє досконалим розумом, емоціями і волею, чия глибинна природа є любов і сердечність, який об'єднує в собі як чоловіче начало, так і жіноче начало, що є джерелом всієї існуючої істини, краси, добра, і який є творцем людства і всесвіту, видимого і невидимого світів, і який підтримує життя у всьому цьому. Людина і всесвіт відображають його індивідуальність, природу і мету.
2. Людина. Людина була створена Богом як особливе творіння, в його очах людина постає як його дитина, подібна до нього за характером і природою, створена для того, щоб відповідати на його любов, бути джерелом його радості, і розділити з ним його творче начало.
3. Божі надії щодо людини і творіння. Божа надія, що покладається на людину і творіння, є вічною і незмінною; Бог бажає, щоб чоловіки і жінки здійснили три речі: перше, щоб кожен доріс до досконалості так, щоб могли бути єдині душею, волею і діями з Богом, щоб їхнє тіло і душа перебували в досконалій гармонії та во владі божої любові; друге, щоб об'єдналися з Богом як чоловік і жінка та народили безгрішних божих дітей, таким чином, будуючи безгрішні сім'ї та, в кінцевому підсумку, безгрішний світ; і третє, щоб стали владиками створеного світу шляхом створення панування любові на основі ідеальних взаємин.
4. Гріх. Перший чоловік і перша жінка (Адам і Єва), перш ніж стати зрілими особистостями, були спокушені архангелом Люцифером на недозволений і заборонений акт любові. За допомогою цього, Адам і Єва усвідомлено відвернулися від божої волі та своєї цілі, таким чином, прирекли себе і весь людський рід на духовну смерть. В результаті цього гріхопадіння, сатана узурпував позицію справжнього батька людства, так що згодом всі люди стали народжуватися в гріху як фізично, так і духовно, знайшли гріховну схильність. Через це людина має тенденцію противитися Богові і Його волі, та живуть в невігластві стосовно їх початкової природи і родоводу, всього того, що вони втратили. Бог теж сумує за Своїми втраченими дітьми і втраченому творінню і змушений постійно страждати, щоб повернути їх Собі назад. Творіння в муках стогне, чекаючи повернення через посередництво з істинними дітьми Бога.
5. Христологія. Занепале людство може повернутися назад до Бога і бути відновлено тільки через Христа (Месію), який приходить як новий Адам щоб стати на чолі людського роду (заміщаючи грішних батьків), через якого людство перероджується в божу сім'ю. Для того, щоб Бог послав Месію, людство повинно виконати певні умови по відновленню всього втраченого через гріхопадіння.
6. Історія. Відновлення має місце лише в разі спокути (процесу виправлення) гріха. Історія людства — це історія божих і людських спроб оплатити спокутування протягом тривалого часу таким чином, щоб в результаті створених умов міг бути посланий Богом Месія, який в свою чергу приходить, щоб ініціювати повний відновлювальний процес. Коли якась спроба по виконанню умови відкуплення зазнає невдачі, вона повинна бути повторена, зазвичай ким-небудь іншим після певного проміжку часу; тим самим історія рухається по спіралі. Історія досягає кульмінації в момент приходу Месії, в цей час стара епоха приходить до завершення і починається нова епоха.
7. Воскресіння. Процес воскресіння - це процес відновлення духовного життя і духовної зрілості, що приводить до повного єднання людини з Богом; воно проводить з духовної смерті в духовне життя. Це здійснюється за допомогою участі частково людини (через молитву, добрі діяння, та т. і.), якій допомагають святі в духовному світі, і завершується божою діяльністю, спрямованою на те, щоб привести людину до переродження через Христа (Месію).
8. Переродження. Божа воля, спрямована на те, щоб всі люди були повернуті назад до Нього, зумовлена абсолютно, і він обрав всіх людей бути врятованими, але Він також наділив людей частиною відповідальності (з якою останні повинні впоратися зі своєю власною вільною волею) на здійснення як Його початкової волі, так і Його волі на завершення відновлення; дана відповідальність залишається за людьми постійно аж до завершення. Бог визначив і закликав певних людей і певні групи людей на виконання певних відповідальностей; якщо вони зазнають невдачі, інші повинні взяти на себе їх роль і платити ще більші спокути.
9. Ісус. Ісус з Назарета з'явився на землю як Христос, Другий Адам, Єдинородний Син Бога. Він з'явився будучи єдиним з Богом, несучи Слово Бога і виконуючи роботу Бога і показуючи Бога людям. Люди, однак, відкинули його і розіп'яли, тим самим перешкоджаючи побудови їм Божого Царства на землі. Ісус, однак, здобув перемогу над сатаною в своєму розп'ятті і воскресінні, і це дало йому можливість дати духовний порятунок тим, хто перероджувався через нього і через Святий Дух. Відновлення Божого Царства на землі відкладено до Другого пришестя Христа.
10. Біблія. Старий і Новий заповіти є хронологією божих одкровень людству. Метою Біблії є приведення людей до Христа, щоб осягнути Боже серце. Істина є абсолютною, вічною, унікальною та незмінною, так що будь-яке нове послання від Бога буде знаходитися у відповідності з Біблією і буде глибше відображати її. Так, в останні дні від Бога повинна прийти нова істина для завершення людством незавершеного.
11. Повне відновлення. Правильне розуміння теології одночасно ґрунтується на відносинах людини з Богом (вертикальних відносинах) та на відносинах людини з людиною (горизонтальних відносинах). Гріх людини порвав всі ці види відносин, та всі проблеми світу беруть початок з нього. Ці проблеми вирішуються через відновлення людини та повернення її до Бога через Христа, а також за допомогою прийняття таких заходів, як ініціація належних моральних норм і етик, створення справжніх сімей, об'єднання всіх народів і рас, припинення чвар між наукою і релігією, відновлення економічної, расової, політичної, освітньої справедливості, та перемагаючи ідеології, що відкидають Бога, наприклад, як комунізм.
12. Друге пришестя або Есхатологія. Друге пришестя відбудеться як і за часів Першого пришестя, як людина у плоті, і створить сім'ю за допомогою шлюбу з його Нареченою, жінкою у плоті, і вони стануть Справжніми Батьками всього людства. Через прийняття Справжніх Батьків (Другого Пришестя Христа), через слідування та послух їм, початковий гріх викорінюється, та люди в кінцевому підсумку стають досконалими. Утворюються справжні сім'ї, які втілили Божий ідеал, і буде засновано Царство Небесне на небі і на землі. Такий час не за горами.
Додатки
- Чхонсон'гён' - 360 томів промов автора.
Відгуки про книгу
Доктор історичних наук, член-корреспондент АН СРСР Йосип Григулевич про книгу Муна відгукнувся наступним чином:[5]
«Священна книга» Муна «Божі принципи» складається з набору пустих, безглуздих притч і повчань, які можуть викликати у нормальної людини тільки подив.
Доктор філософський наук, старший науковий співробітник Інституту філософії РАН Є. Г. Балагушкин відзначав наступне:[1]
Більшість нетрадиційних релігій формально аполітичні, за виключенням «Церкви уніфікації» Муна, котра відкрито проголошує свої ультраправі політичні ідеї та мілітаристські лозунги. Релігійний канон цієї секти — «Божий закон» — обґрунтовує її непримиренну ворожнечу до світового комуністичного руху, а есхатологічний концепція, що міститься в ньому, викладається у формі апокаліптичних уявлень про неминучість третьої світової війни, яку повинні розв'язати проти країн соціалізму натхненні вченням Муна сили імперіалізму.
Примітки
- Балагушкин, 1986, с. 270—271.
- Barker, 1998.
- Божественный Принцип // Религиозные термины. // Религиозный словарь Русского гуманитарного интернет-университета
- Sontag, 1977, с. 102–105.
- Григулевич, 1983, с. 80.
Література
- на російській мові
- Балагушкин Е. Г. Критика современных нетрадиционных религий. — М. : Изд-во МГУ, 1986. — 286 с. — 12300 прим.
- Григулевич И. Р. Пророки «новой истины». — М. : Политиздат, 1983. — 303 с.
- на інщих мовах
- Barker E. Unification Church // Encyclopedia of religion and society / William H. Swatos, Jr., editor ; Peter Kivisto, associate editor ; Barbara J. Denison, James McClenon, assistant editors. — Walnut Creek, Calif. : AltaMira Press, 1998. — P. 532—535. — ISBN 0-7619-8956-0.
- Sontag F.. Sun Myung Moon and the Unification Church. — Nashville : Abingdon Press, 1977. — 224 p. — ISBN 0687406226.
Посилання
- - «Принцип об'єднання» на російській мові
- - Божий принцип на різних мовах (російська, корейська, англійська, італійська, іспанська, французька, японська, китайська та арабська)