Болотяний кипарис дворядний

Болотяний кипарис дворядний[1], таксо́дій або кипари́с боло́тний (Taxodium distichum) багаторічна рослина родини кипарисових, хвойне дерево родом з Північної Америки. Деревна, лісомеліоративна та декоративна культура.

Болотяний кипарис дворядний
Ліс таксодіум в озері у Міссісіпі, США.
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
(без рангу): Голонасінні (Gymnosperms)
Відділ: Хвойні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Порядок: Соснові (Pinales)
Родина: Кипарисові (Cupressaceae)
Рід: Болотяний кипарис (Taxodium)
Вид:
Болотяний кипарис дворядний (T. distichum)
Біноміальна назва
Taxodium distichum
(L.) Rich., 1810

Опис

Листопадне дерево 30–45 м заввишки з вузькопірамідальною кроною в молодому віці та широкопірамідальною, інколи розпростертою — в зрілому. Хвоя м'яка, світло-зелена, пір'ястогребінчаста, на зиму опадає разом з вкороченими пагонами. Плід — кругла шишка, не дозріла зелена, дозріла — коричнева, до 2 см в діаметрі, покривні луски дрібні.

Екологія та поширення

Таксодій дворядний є світлолюбною, швидкорослою рослиною, живе до 500–600 років. Трапляються окремі дерева, вік яких досягає 4000–6000 років.

Його батьківщина — південний схід Північної Америки. Поширений на півдні США і на Атлантичному узбережжі. Росте на вологих піщаних і глиняних ґрунтах, на берегах річок і на болотах.

Застосування

М'яка, легка, волокнистої будови ядрова деревина ціниться завдяки добрим механічним якостям, і є стійкою проти гниття. Використовується для виготовлення меблів та інших виробів. Ця декоративна рослина розмножується насінням і живцями.

В Україні культивується на чорноморському узбережжі, на Південному березі Криму, на південному-заході та в центрі України (Чернівці, Львів, Ужгород), зокрема, в Гермаківському дендропарку, що на Тернопільщині, в Софіївці та Києві.

Джерела

  • Корчемний, В. Г. (1998). Екзоти Поділля. — Тернопіль: ЛІЛЕЯ. ISBN 966-7298-08-6
  • Сікура Й. Й. Морфологічні особливості плодів та насіння квіткових рослин світової флори. — Ужгород: TIMPANI, 2014–376 с. (угорською та українською мовою) ISBN 978-966-8904-74-5

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.