Ботвина (страва)

Ботвина[1][2][3] (ботвиння, ботвинник), або ботвінья (рос. ботвинья) — страва слов'янської кухні, холодна юшка на кислому квасі, який варять з протертого щавлю, молодого буряка, шпинату, зеленої цибулі, кропиви та інших їстівних рослин[4][5].

Ботвина
Альтернативні
назви
ботвиння, ботвинник
Тип перша страва
Необхідні компоненти хлібний квас, буряк столовий і гичка

Традиційно до ботвиння подають варену, свіжу або солону рибу (белугу, севрюгу, осетрину, судак)[6]. Ботвина може бути й неповною, без риби, до неї також могли подавати багренець, шматки льоду, який додавали в страву.

Назва походить від «ботва», «ботвина» — давньої української назви листя столового буряка або листового буряка (мангольда), «ботва» та «ботвінья» в російській, «ботвіна» в польській, «бітва» та «блітва» в сербській мовах[7] [8].

Ботвина корисна в спеку і добре освіжає. Інгредієнти:

  1. Квас (білий і хлібний)
  2. Молодий буряк
  3. Кропива
  4. Щавель
  5. Бадилля буряка
  6. Зелена цибуля
  7. Кріп
  8. Петрушка
  9. Хрін
  10. Червона риба
  11. Раки

6-7 хвилин нарізана риба вариться у воді з попередньо пропеченими морквою і цибулею, зі спеціями. Нарізані щавель і бадилля варяться в отриманому бульйоні близько 2-х хвилин. Далі подрібнюються. Нарізаються огірки, цибуля, кріп; редиска натирається на дрібній тертці; все це змішується, додається хрін, цукор, сіль; перемішується. Протерта зелень і нарізані овочі заливаються квасом.

Окремо на тарілці подається риба і подрібнений лід.

Див. також

Примітки

  1. Чапленко Н. (1980). Українські назви з куховарства й харчування.
  2. Ботвина // Словник української мови XVI — першої половини XVII ст.… Львів, 1996. Випуск 3 (Богъ — Весъной).. — С. 40.
  3. Україна в дослідженнях польських етнографів ХІХ ст. / З. Є. Болтарович, відп. ред. Ю. Г. Гошко; АН УРСР, Держ. музей етнографії та худ. промислу. — Київ: Наукова думка, 1976. — С. 91
  4. Ботвінья
  5. Повна ботвінья, рецепт смачний і корисний
  6. Маслов, Л. А. (1955). Кулинария (рос.). Рипол Классик. ISBN 978-5-458-58879-9.
  7. Hordii︠e︡nko, Havrylo (1970). Istorii︠a︡ kulʹturnykh roslyn (укр.). Ukrains'kyi Tekhnichno-Gospodars'kyi Instytut.
  8. Ботва // Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 1 / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 1982. — Т. 1 : А — Г. — С. 238.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.