Брам-стеньга

Брам-сте́ньга[1] (від нід. bramsteng) рангоутне дерево, що служить продовженням стеньги і йде вгору від неї. Назви елементів рангоуту й такелажу, що належать до брам-стеньги, мають префікс «брам-»: брам-рея, брам-топенанти, брам-браси, брам-фал тощо. На брам-реї підіймають пряме вітрило брамсель.

Брам-стеньга вітрильного танкера Falls of Clyde

З'єднання брам-стеньги зі стеньгою здійснюється за допомогою салінга й брам-езельгофта на топі останньої. Шпор брам-стеньги проходить між лонга-салінгами, у ньому є отвір (шлагтовна діра), у яку вставляється шлагтов — чека, що лежить кінцями на лонга-салінгах і утримує на них брам-стеньгу. З бортів брам-стеньга розкріпляється брам-стень-вантами, що йдуть від її топа до салінга, а також брам-фордунами (брам-стень-фордунами), які йдуть до бортів. Спуск і підйом брам-стеньги здійснюється спеціальною снастю брам-горденем, схожою на стень-винтреп.

Продовженням брам-стеньги є бом-брам-стеньга, при її відсутності брам-флагшток. Частіше за все бом-брам-стеньга і брам-стеньга виготовляються з одного стовбура, а в місці переходу однієї до однієї є невеликий виступ, на який надівається брам-ковпак — мідний циліндр з фланцем, що утримує брам-такелаж. Для рознесення бом-брам-вант брам-стеньга має на топі невеликий салінг брам-салінг (брам-салінг у вигляді бугеля з ріжками називається бом-салінг). Оскільки бом-брам-ванти зазвичай не мають вибленок, підйом на бом-брам-стеньгу здійснюється по бом-брам-шкентелю — закріпленому на її топі тросу з мусингами. Якщо бом-брам-стеньга зроблена з окремого стовбура, вона з'єднується з брам-стеньгою закріпленим на топі останньої бом-брам-езельгофтом.

Залежно від належності до тієї чи іншої щогли брам-стеньгам присвоюються додаткові найменування: на фок-щоглі фор-брам-стеньга, на грот-щоглі грот-брам-стеньга і на бізань-щоглі крюйс-брам-стеньга.

Примітки

  1. Брам-стеньга // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. К. ; Ірпінь : Перун, 2005. ISBN 966-569-013-2.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.