Бріопсис

Бріопсис (Bryopsis) — рід зелених водоростей. В Україні зустрічається занесений у Червону книгу бріопсіс адріатичний (Bryopsis adriatica), що росте на Філофорному полі Зернова, Каркінітській затоці, Південному узбережжі Криму.[1]

?
Bryopsis

Bryopsis plumosa
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eucaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Chlorophyta
Тип: Ульвофіцієві (Ulvophyceae)
Клас: Bryopsidophyceae
Порядок: Bryopsidales
Родина: Бріопсієві (Bryopsidaceae)
Рід: Бріопсис (Bryopsis)
J.V. Lamouroux, 1809
Посилання
Вікісховище: Bryopsis
EOL: 9710
IPNI: 296082-2
ITIS: 9313
NCBI: 3128

Поширений у морях тропічного, субтропічного та помірного поясів. Гаметофіти цієї водорості диференційовані на сланкi ризоïдальнi та висхiднi асиміляторні сифони. Висхiднi сифони зазвичай пірчасто розгалуженi i нагадують пташине пір'я. При утворенні гамет деякi бiчнi сифони відокремлюються перегородкою. Із сифонів, забарвлених в інтенсивно зелений колір, утворюються жіночі гаметангії, зі світліших, жовтуватих сифонів - чоловічі. Далі вміст гаметангіїв розпадається на численні дводжгутиковi жiночі та чоловічі гамети, що рiзняться за розмірами. Через отвір в оболонці гамети виходять у зовнішнє середовище, де попарно копулюють, утворюючи планозиготу.

Планозигота осідає на субстрат, втрачає джгутики і без періоду спокою починає проростати у диплоïдний розгалужений ниткоподібний спорофіт, що отримав назву стадії Derbesia. Розвиток стадії Derbesia вiдбувається 2-4 місяці. Ядро у 20-40 разів збільшується у діаметрі, переходячи зі стадії диплоïдного зиготичного ядра у стадію первинного ядра. Далі у первинному ядрі відбувається серія мітотичних поділів, дочірні ядра зменшуються у діаметрi до 5-10 мкм. Останнiй подiл ядра є редукцiйним. Після мейозу завершується формування вторинних ядер, і спорофіт холо- або еукарпічним шляхом дає початок одноядерним стефаноконтним гаплоїдним зооспорам. Ці зооспори проростають або у нові гаметофіти, які складаються із сифонів пірчастої будови, або у нові спорофіти стадії Derbesia.

Цікаво, що за певних умов планозигота може безпосередньо про ростати у гаметофіт, не проходячи стадію Derbesia. Проте процеси, що відбуваються з ядром при цьому шляху розвитку, залишаються недослiдженими.

Таким чином, Bryopsis має гаплодиплофазний життєвий цикл з неправильним гетероморфним чергуванням поколінь та споричною редукцією (принаймi, при типовому шляху розвитку зиготи).[2]

Будова

Слойовища висотою 15 см схожі на карликові ялинки. Верхня частина гілочок не галузиться, а їх довжина зменшується до вершини, утворюючи зелений конус. Забарвлення темно-зелене. На поверхні води оригінальна форма розгалуження губиться. Тому засушити біопсис складно.

Примітки

  1. Бріопсіс адріатичний Bryopsis adriatica (J. Agardh) Menegh. - Червона книга України. redbook-ua.org (en-gb). Процитовано 12 лютого 2017.
  2. Ботаніка. Водорості та гриби: Навчальний посібник, 2-ге видання, переробл. – К.: Арістей, 2006. – 476 с.

Джерела

  • Терлецький В. К. Дивовижне у світі рослин // К.: Урожай, 1990. — 208 с. — С. 34
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.