Будинок Галіаскара Камала

Будинок купця Хайбулліна (будинок, у якому проживав Галіаскар Камал) в Казані, Татарстан розташований на вулиці Наріманова в Старій Татарській слободі в Вахітовському районі міста.

Будинок Галіаскара Камала

55°46′54″ пн. ш. 49°06′27″ сх. д.
Країна  Росія
Розташування Казань
Тип historic buildingd
Дата заснування 1902
Адреса Narimanov Streetd

Будинок Галіаскара Камала
Будинок Галіаскара Камала (Росія)

Історія

В кінці XIX — початку XX ст. в Казані проживав купець Садик Сахіпович Хайбуллін (1840—1915 рр.), який зробив статки на торгівлі хутряними виробами. Він бажав затвердити свій вплив в мусульманську громаду міста, для чого вирішив звести на місці старого татарського кладовища дерев'яну мечеть, а в ній поставити імамом близьку йому людину. Серед родичів купця не було нікого, хто міг би бути муллою, тому С. С. Хайбуллін вирішив видати свою дочку Бібігайшу за Галіаскара Камалетдінова, який в той час був випускником медресе Мухаммадія, володів великими знаннями в області шаріату і вже був відомий своїми літературними досягненнями.

Погодившись одружитися на Бібігайше, Галіаскар Камал категорично відмовився стати священнослужителем, оскільки збирався працювати на літературній ниві. Галіаскар Камал, його батьки і купець Хайбуллін зійшлися на тому, що Камал стане хоча б книготоргівцем. У 1900 р. відбулося весілля, а в 1902 р для дочки і зятя купець побудував дерев'яний будинок на Великій Міщанській вулиці (нині — вулиця Наріманова), де в 1908 р. у них народився син Анас Камал. В цьому будинку Галіаскар Камал прожив до самої своєї смерті в 1933 р.

Будинок зберігся до теперішнього часу. За Постановою Ради Міністрів Татарської РСР № 591 від 30.10.1959 р. будинок, у якому проживав драматург Галіаскар Камал, був визнаний пам'яткою історії місцевого значення. Відповідно до Наказу № 220 міністра культури Республіки Татарстан А. М. Сібгатулліна від 02.04.2012 р. будинок був затверджений як об'єкт охорони культурної спадщини.

До 2012 р. будинок неабияк застарів як зовні, так і всередині, і був багато в чому втрачений первісний вигляд багатьох частин будинку. У 2012 р. на замовлення Міністерства лісового господарства Республіки Татарстан генеральним проектувальником «Татінвестгражданпроект» були проведені історико-архівні дослідження та розроблена науково-проектна документація, за якими фірмою «Нурлатлес» була виконана реставрація будинку.

Будинок купця Хайбулліна є двоповерхова напівкам'яна будівля: прямокутний зруб-п'ятистінок з горизонтальною обшивкою і двосхилим дахом, що виходить трьома вікнами на вулицю Наріманова. Високий цокольний поверх виконаний з цегли і оштукатурений. Внутрішнє планування виконане в татарських традиціях: житлові приміщення відгороджені від вулиці, а вхід в будинок здійснюється з двору. У будинку є голландська піч. Раніше вхід в будинок мав різьблені дерев'яні ворота, нині втрачені.

На стіні будинку закріплені інформаційні таблички, які повідомляють про те, що в цьому будинку проживав Г. Г. Камал, і про проведену реставрацію.

Див. також

Будинок Кекіна

Посилання

  • Научно-проектная документация «Дом, в котором жил в 1902 по 1933 гг. татарский драматург Галиаскар Камал. г. Казань, ул. Нариманова, д.48» (рус.). Татинвестгражданпроект. Дата звернення 24 лютого 2016.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.