Бургоська хроніка

Бургоська хроніка (лат. Chronicon Burgense) середньовічна анонімна хроніка латиною, що змальовує події на Піренейському півострові від Різдва Христового до 1212 року. Отримала назву за назвою міста Бургос, у кафедральному соборі хроніку було знайдено. Опублікована 1767 року у 23 томі «Святої Іспанії».

Бургоська хроніка
Chronicon Burgense
Жанр хроніка
Автор невідомо
Мова латина
Написано ХІІІ ст.

Історія та значення

«Бургоська хроніка» була знайдена на початку XVIII століття у складі календаря, що містився в рукописі XIII століття. Перше друковане видання відбулось 1721 року в Мадриді. 1767 року хроніка була опублікована як додаток до двадцять третього тому «España sagrada». Те видання стало основою для всіх подальших публікацій цього історичного джерела[1].

Текст хроніки подекуди дослівно збігається з текстами «Анналів Компостели» та «Малої Амвросіанської хроніки». Тому ці три історичних джерела іноді об'єднують в одну групу, що отримала умовну назву «Ріохські літописи» за місцем їх імовірного створення (Ріоха). Одночасно, частина істориків вважає, що Бургоська хроніка має кастильське походження[1].

Незважаючи на часті помилки в хронології, Бургоська хроніка через наявність у своєму складі значного числа унікальних свідчень, є цінним джерелом з історії християнських областей Піренейського півострова (особливо Кастилії) IX—XIII століть.

Зміст

Бургоська хроніка починається з передмови, що оповідає про датування подій за іспанською ерою, яке існувало в ранньому середньовіччі на території Піренейського півострова. Початок хроніки є переліком дат смертей деяких християнських святих, в тому числі Леандра й Ісидора Севільських. Це є найменш значимою частиною хроніки. Починаючи з повідомлення про правління короля вестготів Родеріха, хроніка основну свою увагу приділяє подіям, що відбулись у Кастилії та Наваррі. У тій частині хронічки міститься ціла низка повідомлень, що відсутні в інших історичних джерелах. До таких свідчень належать записи про діяльність перших графів Кастилії Родріго та Дієго Родрігеса Порселоса, про астурійську колонізацію, про одне з найперших на Піренейському півострові документально засвідчених спостережень болідів[2], про обставини смерті графа Кастилії Гарсії I та правління його наступників Санчо I та Гарсії II. У подальшому Бургоська хроніка, в основному, містить відомості про смерті правителів і знаті Кастильського королівства, а також про битви Реконкісти. Хроніка завершується описом перемоги іспанських християн над маврами у битві при Навас-де-Толосі 1212 року.

Видання

  • Chronicon Burgense // España sagrada. Madrid, 1767. Tomo 23. P. 305—310.

Примітки

  1. Martinez Díez G. El condado de Castilla (711—1038). — Valladolid : Marcial Pons Historia, 2005. — Т. II. — P. 755. — ISBN 978-8495379948.
  2. Todos los meteoritos y algunos meteoros en España (ісп.). Архів оригіналу за 16 серпня 2012. Процитовано 17 травня 2018.

Джерела

  • Florez H. España Sagrada // Chronicon Burgense. — Madrid : Antonio Marin, 1767. — Т. XXIII. — P. 305—310.
  • Хроніка Бургоса. Восточная литература. Архів оригіналу за 15 травня 2012. Процитовано 17 травня 2018.

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Бургоська хроніка

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.