Бібліотека Університету Григорія Сковороди в Переяславі

Бібліотека Університету Григорія Сковороди в Переяславі — заснована у 1986 році як бібліотека філіалу Київського державного педагогічного інституту ім. О. М. Горького. Разом зі зміною назви вищого навчального закладу змінювалась назва книгозбірні: з 1993 року – бібліотека Переяслав-Хмельницького державного педагогічного інституту імені Г. С. Сковороди, потім в 2002 році – бібліотека Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди, а з 2020 року – бібліотека Університету Григорія Сковороди в Переяславі.

Бібліотека Університету Григорія Сковороди в Переяславі
Бібліотека ПХДПУ
50°04′54″ пн. ш. 31°28′33″ сх. д.
Країна: Україна
Тип: бібліотека ЗВО
Складова ПХДПУ
Розташування Переяслав
Адреса 08401, Київська область, м. Переяслав, вул. Сухомлинського, 30
Заснована 1986
Філії: 1
Фонди: 415 502 одиниць
Річний обіг: приблизно 5000
Директор: Шкира Ольга Іванівна
Штат: 20
Площа приміщень: 827,9 м2
Сайт: library.phdpu.edu.ua

Історичні відомості

Історія книгозбірні тісно пов’язана з історією навчального закладу. Різними шляхами поповнювалися книжкові фонди бібліотеки. Надходила література з бібліотек вищих педагогічних навчальних закладів Києва, Кропивницького, Миколаєва,Черкас, Умані, Херсона.

Бібліотечно-бібліографічна робота здійснювалася під опікою керівництва наукової бібліотеки Київського державного педагогічного інституту ім. О. М. Горького. У 1986 році очолювала бібліотеку Любов Василівна Тараненко. У 1987 році посаду завідувача бібліотеки обійняла Катерина Миколаївна Левченко. У 1998 році колектив бібліотеки очолила Ольга Іванівна Шкира.

У 1988 році бібліотека отримала спеціалізоване приміщення площею 500 кв.м, де розмістились абонемент наукової, навчально-методичної та художньої літератури, 2 читальні зали, науково-бібліографічний та інформаційно-довідковий відділи.

Зі зростанням книжкового фонду й обсягу робіт виникла потреба у розширенні площ книгозбірні та збільшенні штату бібліотечних фахівців.

У 2000-2001 рр. вводяться нові бібліотечні площі, а саме: читальна зала періодичних видань, читальна зала суспільно-політичних наук імені Т. Г. Шевченка, нове книгосховище.

У 2004 році при залі суспільно-політичних наук було введено в дію комп’ютерну зону, котра призначена для використання читачами навчальних компакт-дисків, доступу користувачів до «банку» повнотекстових документів (навчальних посібників, наукових праць та методичних розробок викладачів), доступу до мережі Інтернет.

У 2006 році відкрито конференц-залу імені Василя Сухомлинського.

У 2009 році відкрито оновлену, технічно оснащену, із зручними робочими місцями інформаційно-ресурсну залу «Чумацький шлях», котра, в свою чергу, поділяється на прес-зону, музей-архів родини Блохин, комп’ютерну та етнічну зони, а також залу наукових видань та 2 зали збереження архівних фондів.

Сьогодні у штаті бібліотеки працює 20 кваліфікованих співробітників.

Матеріально-технічна база

У своєму структурному складі бібліотека має 4 відділи: комплектування та наукової обробки літератури, інформаційно-бібліографічний, інформаційних технологій та комп’ютерного забезпечення, відділ обслуговування.

Бібліотечний ресурс становить 417 637 одиниць книжкової продукції, періодичних видань, матеріалів наукових конференцій, навчальних посібників, монографій, авторефератів дисертацій, а також матеріалів на електронних носіях. Бібліотека передплачує 137 назв періодичних видань за профілем університету, з них 87 - журнали, 50- газети. Для задоволення інформаційних потреб користувачів бібліотека використовує МБА.

Бібліотечний фонд багатогалузевий. Це книги українською, російською, англійською, французькою, німецькою мовами. Фонди бібліотеки комплектуються літературою педагогічного, психологічного, філологічного, економічного, історичного профілю, а також літературою з трудового та фізичного виховання, біології, математики, культури, мистецтва та художньою літературою. Щорічно документний фонд поповнюється в середньому на 5 000 примірників. Кількість користувачів, зареєстрованих за єдиним читацьким квитком – 6 591, бібліотеку відвідують за рік близько 125 490 тисяч читачів, а також у бібліотеці створено фонд дарчої книги, котрий зростає за рахунок переданих до бібліотеки персональних колекцій та архівів і наразі налічує 22 352 примірника.

У 2002 році впроваджується автоматизована інформаційно-бібліотечна система «УФД/Бібліотека», на базі якої створюється електронний каталог, що забезпечує багатоаспектний пошук документів бібліотечного фонду. Електронний каталог відображає активний фонд бібліотеки, тобто базу даних про всі надходження: навчальну, наукову, навчально-методичну літературу, періодичні видання, автореферати дисертацій, монографії, наукові праці викладачів університету. Ретроспективне введення фонду (бібліографічних описів літератури) в електронний каталог завершилось у 2005 році.[1]

Станом на 2022 рік електронний каталог бібліотеки становить близько 301 668 записів.

Бібліотеку підключено до локальної комп’ютерної мережі закладу, оснащено 73 автоматизованих робочих місць з підключенням до Інтернету, комп’ютеризовано процеси обслуговування читачів, комплектування і обробку фондів.

Введено в дію дисплей-зал для користувачів, створені зони WI-FI для роботи з власними мобільними пристроями.

Основна інформація про роботу бібліотеки, її структуру, ресурси, послуги представлена на вебсайті книгозбірні (library.uhsp.edu.ua)[2], який функціонує з 2008 року. Вебресурс дозволяє розширювати та урізноманітнювати спектр бібліотечно-інформаційного сервісу, а також забезпечувати навчально-виховний і науковий процеси в університеті. Створений акаунт бібліотеки в соціальній мережі Фейсбук, який дозволяє зберегти інтерес до бібліотечної сторінки в найпопулярнішому ресурсі серед інших соціальних медіа, а також сприяє зверненню користувачів до ресурсів бібліотеки та більш активному відвідуванню сайту.

У 2014 році введено в дію Інституційний репозитарій ePHSUIR (Electronic Pereyaslav-Khmelnytsky State Higher Educational Institution Repository)[3] як засіб підтримки розвитку науково-інформаційного середовища університету, а також нової моделі наукової комунікації в світі. У 2022 році змінено назву Інституційного репозитарію eHSUPIR (Electronic Hryhorii Skovoroda University in Pereiaslav Institutional Repository). Електронний архів функціонує на основі програмної платформи DSpace. На сьогодні кількість публікацій в репозитарії складає 5 521 документа.

До послуг користувачів 7 галузевих залів на 470 місць, абонемент, 2 книгосховища, а також Філіал–1, читальна зала (Філологічний факультет).

Співпраця

Активному збагаченню фондів бібліотеки сприяла співпраця з вітчизняними книготорговельними організаціями, книгообмін із бібліотеками України, зокрема, Національною бібліотекою України імені В. І. Вернадського, Державною науково-педагогічною бібліотекою імені В. О. Сухомлинського, співробітництво з українсько-американським доброчинним фондом «Сейбр-Світло», «Відродження», а також посольствами Фінляндії, Польщі та Франції в Україні тощо.

Бібліотека Університету Григорія Сковороди в Переяславі – постійний учасник освітніх та інформаційних програм і проектів: «Сковородинознавство», «Шевченкознавство», «Космічна Україна. Переяславщина», «Україна – земля козацька», «Київщинознавство», «Переяславіка». Бібліотека є учасником проекту «ELibUkr» (Електронна бібліотека України), а також є членом Української бібліотечної асоціації.

З метою популяризації університету і бібліотеки та здійснення інформаційного забезпечення користувачів у 2007 році започатковано видання бібліографічних покажчиків різних за типами та змістом, а також започатковано Серію «Наукова еліта Переяславщини». Покажчики присвячені науковій діяльності вчених університету, видатним краянам – діячам культури, літератури та мистецтва.

У роботі бібліотеки поєднуються різні форми та методи соціокультурної роботи. Це круглі столи, лекції, вебінари, презентації, літературні та творчі зустрічі, інформаційно-просвітницькі заходи, екскурсії, мистецькі та книжкові виставки тощо.

Університетська бібліотека є важливим в регіоні науковим, навчальним, культурно-просвітницьким та інформаційним центром. Щороку зростає її роль як посередника між інформаційним середовищем та його користувачами – студентами, вченими і фахівцями університету. Створення вдалого іміджу бібліотеки в університеті полягає в гармонійному поєднанні традиційних та інноваційних напрямків роботи із залученням автоматизованих технологій.

Бібліотекарі

  • Шкира Ольга Іванівна — директор.

Відзнаки

  • Диплом третього ступеня за III місце у конкурсі «Бібліотека року 2011» — за створення та реалізацію моделі сучасної бібліотеки вищого навчального закладу.

Примітки

  1. Електронний каталог бібліотеки УГСП
  2. Сайт бібліотеки Університету Григорія Сковороди в Переяславі
  3. Інституційний репозитарій ePHSUIR

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.