Білоруський ПЕН-центр

Білоруський ПЕН-центр білоруський національний центр ПЕН-клубу.

Білоруський ПЕН-центр
Тип спілка письменниківd
Засновано 1989
Країна  Білорусь
Штаб-квартира Мінськ
53°54′34″ пн. ш. 27°34′52″ сх. д.
Керівник Бородулін Ригор Іванович[1], Василь Биков[1], Ljavon Barščėŭskid[1], Некляєв Володимир Прокопович[1], Хаданович Андрій Валерійович[1], Tatsyana Nyadbayd[1] і Світлана Алексієвич[1]
Вебсайт pen-centre.by

Історія

Заснований в 1989 році. Зареєстровано Міністерством юстиції Республіки Білорусь 16 листопада місяця 1990 року підставі Положення та постанови Ради Міністрів УРСР № 274 від 1 листопада 1990 року і перереєстровано 31 жовтня 1999 року. Прийнято в міжнародну правозахисну неурядову організацію «ПЕН-клуб» в травні 1990 року на Всесвітньому конгресі. Члени Білоруського ПЕН-центру поділяють принципи і цінності Хартії ПЕН-клубу, принципи діяльності правозахисників Білорусі. Білоруський ПЕН-центр є співзасновником Білоруського будинку прав людини в Вільнюсі.

З 1996 року Білоруський ПЕН-центр є членом Комітету письменників в тюрмах ПЕН-клубу, створеного в 1960 році Асамблеєю делегатів ПЕН-клубу.

Білоруський ПЕН-центр також бере участь в роботі Комітету ПЕН-клубу з художнього перекладу і лінгвістичного праву, в першу чергу в рамках програми Загальної декларації мовних прав.

Літературні премії

Премія «Книга року»

Письменники і перекладачі самі вибирають кращу білоруську книгу за допомогою онлайн-голосування. Переможцем стає одна книга, написана білоруською або російською мовою в жанрах художня проза, документальна проза, поезія або есеїстика .

Премія Тітки

Приз за кращу білоруськомовну книгу для дітей і підлітків. Нагороджений в двох номінаціях: кращий літературний твір і краще художнє оформлення. Співзасновник Союз білоруських письменників. Премію підтримує Місцевий благодійний фонд «Повернення».

Премія Гедройца

Найбільша незалежна літературна премія в галузі художньої та документальної прози на білоруській мові. Вручається з 2012 року. Премія організована Білоруським ПЕН-центром і Союзом білоруських письменників за підтримки Польського інституту в Мінську. У 2019, серед інших, спонсорами премії виступили адвокатське бюро «Боровцем і Салей», ПП «Террасофт» і Світлана Алексієвич.

Премія «Дебют» імені Максима Богдановича

Вручається за кращу дебютну книгу, написану на білоруській мові або перекладену на нього автором або перекладачем у віці до 35 років. Присуджується за твори в жанрах поезія, проза, художній переклад. Співзасновник — Союз білоруських письменників. Премію підтримує Місцевий благодійний фонд «Повернення».

Премія імені Наталії Арсеньєвої

Вручається з 2017 року за кращу збірку віршів білоруською мовою. Співорганізаторами виступають Білоруський ПЕН-центр, Союз білоруських письменників і Асоціація білорусів світу «Бацькаўшчина». Партнерами премії є Фонд культури і освіти Орса-Романо і Благодійний фонд Асоціації білорусів Великої Британії.

Премія імені Карлоса Шермана

Вручається з 2016 року за кращий переклад художньої книги на білоруську мову. Співзасновниками премії є Білоруський ПЕН-центр, Союз білоруських письменників і Місцевий благодійний фонд «Повернення».

Премія імені Михайла Анемпадістова

Вручається з 2019 роки за кращу книжкову обкладинку для білоруської книги. Співзасновниками та партнерами є Білоруський ПЕН-центр, Білоруський союз дизайнерів, Летючий університет, H & L Group, Фонд «Відкрита культура» і телеканал «Белсат».

Премія Алеся Адамовича

Заснована в 1995 році на честь одного із засновників білоруського ПЕН-клубу Алеся Адамовича. Вручається за кращу журналістську роботу з актуальних питань. У деяких випадках премія присуджується за значні для білоруської культури ініціативи, явища або події.

Премія Франтішка Богушевича

Вручається з 1994 року за видатну історичну прозу авторам книг, що сприяє пробудженню самосвідомості і національної незалежності читачів. У деяких випадках премією відзначаються значущі для білоруської культури ініціативи, явища або події.

Премія Франтішка Олехновича

Заснована спільно з «Радіо Свобода» в 2013 році, вона присуджується за кращий твір на білоруською та російською мовами будь-якого жанру, написаний в ув'язненні. До розгляду приймаються статті та рукописи. Щорічно не присуджується.

Президенти

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.