Варварівка (Іллінці)
Варварівка (раніше Барбарівка) — місцевість у місті Іллінці. У 1986 році ліквідована сільська рада і село включено в межі міста Іллінці.
Походження назви
Згадується у XVII ст. як околиця містечка Лінці Барбарівка — власність Барбари Санґушкової. За однією з версій, село заснували скоморохи, народні бродячі актори, лицедії.
Історичні відомості
Царські часи
Село згадується в історичних джерелах ХІХ ст. як передмістя Лінців (нинішнього міста Іллінців). У 1823—1824 pp. тут стояв Вятський піхотний полк, яким командував декабрист Пестель.
Радянські часи
Варварівка (до 7 червня 1946 року — Барбарівка[1]) — село, центр сільської ради на правому березі річки Собі, за 2 км від районного центру, за 17 км від залізничної станції Липовець. Населення — 1345 чоловік. Сільраді також було підпорядковане село Борисівка.
Місцевий колгосп ім. Шевченка обробляв 1884 га землі, у т. ч. 1316 га орної. Господарство спеціалізувалося на відгодівлі молодняка великої рогатої худоби і птиці. Тут вирощували озиму пшеницю, цукрові буряки, городину. В селі споруджується цегельний завод «Міжколгоспбуду» на 9 млн штук цегли в рік.
Працювали восьмирічна школа, 2 бібліотеки, будинок культури, фельдшерський пункт. Виходила багатотиражна газета «Колгоспне життя».
Недалеко від Борисівки виявлено два поселення трипільської культури і слов'янське городище X—XI століть.
Село Варварівка ліквідоване указом від 1 грудня 1986 року Верховної ради УРСР та включено до складу міста районного значення Іллінці Вінницької області.
Сучасність
На території мікрорайону, знаходиться дошкільний заклад. Працює низка приватних підприємств. Розвивається інфраструктура, весною 2016 року зусиллями міської громади і спонсорських асигнувань було збудовано тротуар вулицею Соборною частина якої проходить через мікрорайон. Є дитячий майданчик, парк та футбольне поле.
Підприємства на території мікрорайону
- ВАТ Іллінцібудматеріали — цегельний завод
- СТОВ ім. Шевченка — фермерське господарство
- Іллінецьке управління газового господарства
Основні вулиці
- Соборна — центральна вулиця є також центральною вулицею міста.
- Лялі Ратушної — по вулиці знаходиться управління газового господарства і колишній водяний млин маримонт.
Пам'ятки
- Пам'ятник Тарасові Шевченку
- Водяний млин Маримонт
Проблеми
Поганий стан доріг. Внаслідок інтенсивного руху автотранспорту на цій ділянці дороги часті ДТП.
Народились
- Бортник Сергій Юрійович — український геоморфолог. Професор КНУ ім. Шевченка
Галерея
- Пам'ятник Тарасові Шевченку
- Річка у Варварівці
Джерела
- Стаття Варварівка Інформаційно-пізнавальний портал | Вінницька область у складі УРСР (На основі матеріалів енциклопедичного видання про історію міст та сіл України, том — Історія міст і сіл Української РСР: Вінницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972. — 630 с.)
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_XIII/119
- Warwarówka // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. — Warszawa : Druk «Wieku», 1893. — Т. XIII. — S. 119. (пол.)
Література
- Варва́рівка // Історія міст і сіл Української РСР : у 26 т. / П.Т. Тронько (голова Головної редколегії). — К. : Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967 - 1974 — том Вінницька область / А.Ф. Олійник (голова редколегії тому), 1972 : 788с. — С.264