Варненський археологічний музей

Варненський археологічний музей (болг. Варненски археологически музей) — регіональний археологічний музей у болгарському місті Варні, містить значне зібрання археологічних знахідок. Входить до переліку 100 туристичних об'єктів Болгарії під № 9.

Варненський археологічний музей
Варненски археологически музей
43°12′27″ пн. ш. 27°54′54″ сх. д.
Тип археологічнийd
Частина від 100 туристичних об'єктів Болгарії
Країна  Болгарія
Розташування  Болгарія:
Варна, бул. Марія-Луїза, 41
Засновано 3 червня 1886 року
Фонд бл. 50 000 експонатів
Директор директор Валентин Плетньов
Сайт amvarna.com
Варненський археологічний музей (Болгарія)

 Варненський археологічний музей у Вікісховищі

Загальні дані

Варненський археологічний музей розташований в історичній будівлі за адресою:

бул. Марія-Луїза, буд. 41, м. Варна—9000 (Болгарія).

Працює музей щоденно, крім вихідних у болгарські державні свята, від 10:00 до 17:00, вихідними днями роботи музею є неділя та понеділок.

Директор закладу — Валентин Плетньов.

З історії

Музей археології у Варні було створено 3 червня 1886 року за ініціативою Варненського археологічного товариства, й спершу він займав частину міської бібліотеки.

Теперішню будівлю в стилі неоренесансу, в якому міститься музей, було збудовано у 189298 роках архітектором Петко Момчиловим для варненської жіночої гімназії.

Проте першу експозицію у Варненському археологічному музею було відкрито для відвідання 11 червня 1906 року. Першим директором його був видатний археолог Карел Шкорпил, що залишався на цій посаді до своєї смерті (в 1944 році). Від 1945 року управління та фінансування закладу перейшло до держави.

Нині (2000-ні) загальна площа музею становить 2 150 м². Крім власне виставкових зал, до складу закладу входять наукові бібліотека та архив, сховище, навчальні приміщення, внутрішнє подвір'я з розміщеними в ньому кам'яними та мармуровими експонатами.

Експозиція

До експозиції Варненського археологічного музею належать близько 50 000 експонатів, що відображають історію Балкан та причорноморського регіону від палеоліту і до пізнього Середньовіччя. Тут можна побачити кам'яні фігури фракійців, античні статуї Геракла, протоболгарську кераміку, болгарські ікони XVIXIX століть.

Музейна експозиція розділена на 4 великі складові:

  • Доісторія (зали № 1-7). Сюди входять: Палеоліт, мезоліт, неоліт, халколіт, ранньофракійська культура, знахідки з Варненського некрополю;
  • Античність (зали № 8-18): заснування Одессосу (нині Варна), Одессос у добу елінізму, релігія та поховальні звичаї, ювелірні прикраси та коштовності, Одессос у часи римських завоювань, ранньохристиянський Одессос;
  • Середньовіччя (зали № 22-29): Перше Болгарське царство, відродження міста Варни (XI століття), Друге Болгарське царство, Варна у XIVXVIII століттях, середньовічні ювелірні прикраси та коштовності (XIIIXIV століття);
  • Сакральне мистецтво (зали № 31-36): Церковний посуд, одяг та ікони; різьблення по дереву.

З-поміж експонатів Варненського археологічного музею велику цінність являють знайдені під час розкопок у околицях Варни 1972 року зібрання золотих виробів, найдавніший з виявлених дотепер у світі «золотий скарб». Цю знахідку було виявлено в Варненському некрополі, і вона відноситься до періоду між 4600 і 4200 роками до н. е., і є унікальною. Її складають різноманітні предмети, виготовлені з золота — нашийні гривни, застібки, пряжки та бляшки, браслетки, намиста, знаряддя праці тощо. Загальна вага виробів з золота цього скарбу склала не менше 6 кілограмів.

Серед цінних предметів експозиції звертає на себе також увагу кам'яний барельєф з римських терм, що зображує характерні для римлян види ігор та спорту, крім того значну історичну вагу має нумізматичне зібрання музею — від ранньогрецьких монет і до взірців, карбованих у Османській імперії вже під час її занепаду.

Галерея (липень 2007 року)

Джерела, посилання та література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.