Веле Сракане

Веле Сракане
хорв. Vele Srakane
Географія
44°34′30″ пн. ш. 14°19′00″ сх. д.
Місцерозташування Адріатичне море
Акваторія Адріатичне море
Площа 1,18  км² 
Довжина 3,25 км
Ширина 0,45 км
Найвища точка Пагоб Вела Стража, 60 м
Країна
Хорватія
Регіон Приморсько-Ґоранська жупанія
Адм. одиниця Приморсько-Ґоранська жупанія
Населення 8
Веле Сракане
Веле Сракане (Хорватія)

 Веле Сракане у Вікісховищі
Веле і Мале Сракане, супутникові зображення

Веле Сракане (хорв. Vele Srakane) — назва острова і однойменного села в хорватській частині Адріатичного моря, належить до Приморсько-Ґоранської жупанії . Адміністративно належить місту Малі-Лошинь.

Географія

Належить до істрійської групи островів, Крес-Лошинського архіпелагу. На схід від Веле Сракане знаходиться острів Лошинь, до якого з найближчої, південно-східної точки, мису Жапліч — 3,5 км, а з найдальшої, північно-західної, мису Вела Стража — близько 6 км з RT гвардії. Острови розділяє Унійський канал. На півночі розташований острів Уніє, відділений протокою Велі Жапал, шириною близько 2 км, на півдні острів Мале Сракане, який є частиною одного й того ж хребта і відділений протокою Жапліч, шириною кілька сотень метрів. На заході знаходиться відкрите море, а 7-8 км на південь — острів Сусак. Площа острова Веле Сракане — 1,18 км². Довжина берегової лінії становить 7,441 км. Острів має дуже вузьку і витягнуту форму. Він простягається з північного заходу на південний схід завдовжки 3,3 км. Північно-західна точка — мис Вела Стража. Південно-східна точка — мис Жапліч. Найвища вершина — пагорб Вела Стража, висотою 60 м знаходиться на однойменному мисі.

Берег в основному без великих бухт, низький і кам'янистий. Немає безпечного притулку від вітру. Найбільші затоки — Горнья (Верхня) і Донья (Нижня) Трата в західній частині острова. Обидві повністю відкриті. На західній стороні острова є кілька бухт, але всі вони також повністю відкриті.

Острів майже повністю позбавлений високих рослин, і влітку немає ніякого захисту від сонця.

Навігація

У бухті Верхня Трата є пристань для катамаранів, які припливають 5 разів на тиждень. Вони — єдиний зв'язок з островом. Враховуючи, що на острові немає порту, в якому можна було б тримати човни, місцеві жителі кожен раз після плавання витягують їх на узбережжя.

Історія

На пагорбі Вела Стража є доісторичний форт. У Середні віки острів був частиною Венеціанської республіка. Під час Австро-Угорської імперії острів офіційно називався Гросс Канідол. Після Першої світової війни належав Італії, після Другої світової війни увійшов до складу Югославії, з 1991 — Хорватії.

Населення

Відповідно до перепису 2001 р. на острові в селі Веле Сракане, проживало 8 жителів. 6 людей народилося на острові.

Перепис, рік НАСЕЛЕННЯ "
2001 8
1991 9
1981 16
1971 17
1961 92
1953 109
1948 119
1931 187, разом з Мале Сракане
1921  ?
1910 112
1900 92
1890 86
1880 59

Економіка

Основне заняття населення — риболовля, сільське господарство і тваринництво. Село Веле Сракане, розташоване в південній частині острова між затоками Верхня і Нижня Трата.

Острів сполучається катамараном із Рієкою, Малим Лошинем, островами Црес, Уніє, Сусак та Іловик. Влітку сполучення інтенсивніше, ніж у зимові місяці.

На острові є електрика, але немає питної води. Оскільки на острові немає торгівлі, все необхідне для життя, в тому числі питну воду, необхідно завозити.

Є маленька церква Святої Анни, але немає кладовища, тому використовується кладовище на сусідньому острові Сусак.

Мешканці на острові живуть як відлюдники. Життя пожвавлюється влітку, в основному, на свято Святої Анни, коли острів відвідують багато іммігрантів і жителів довколишніх Сусака і Мале Сракане.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.