Великий палець

Великий палець (діал. палюх[1], лат. pollex) — перший, тобто внутрішній палець кисті. Термін зазвичай використовується для приматів, у тому числі людини, та деяких інших тварин, у яких цей палець протистоїть решті пальців, для решти тварин використовується термін полекс[джерело?] (лат. pollex).

Піднятий догори палець людини — великий палець — означає похвалу
Пальці
Великий · Указівний · Середній
Підмізинний · Мізинець

Будова

Найкоротший з пальців людини, протистоїть решті пальців. На відміну від інших пальців, що складаються з трьох фаланг, він складається тільки з двох. Через інші можливості руху великий палець грає особливу роль, дозволяючи створювати тиск, направлений проти інших пальців, що є основою хапальної функції руки. Області в людському мозку, що відповідають за координацію і чутливість великого пальця, значно більші за регіони, що відповідають за інші пальці.

Ніготь великого пальця росте повільніше від інших і закручується в спіраль, якщо дати йому вирости достатньою мірою.

Деякі люди в змозі вивертати крайню фалангу великого пальця майже під прямим кутом назад, що пояснюється недорозвитком міжфалангових блоковидних суглобів пальців при синдромі дисплазії сполучної тканини

Жести за участю великого пальця

Протиставлений і найбільший з пальців руки, великий палець відіграє особливу роль не тільки в трудовій діяльності, але і в мові жестів.

На змаганнях гладіаторів у Стародавньому Римі переможець чекав знаку з боку присутнього на трибуні імператора або високопоставленої вельможі, яка визначала, що робити з переможеним, нерідко важко пораненим, суперником. Якщо той своєю хоробрістю встиг викликати до себе симпатію під час бою, то показувався піднятий вгору великий палець, що означав помилування. У зворотному випадку, великий палець опускався вниз (за іншою версією указував на шию, в русі, що зображає перерізання горла), що було рівнозначне смертельному вироку для того, хто програв.

В Англії XVI століття гризти ніготь великого пальця вважалося образливим.

За допомогою великого пальця виконують жест, який означає похвалу.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.