Великоднє яйце (віртуальне)

Велико́днє яйце́, також за́кладка чи яйце́-райце́ [1] (англ. Easter egg) — прихований секрет у сучасному медійному або програмному продукті (ПЗ, відеоігри, сайти тощо), який слугує своєрідною винагородою для уважних користувачів. Він не є важливим чи обов'язковим для цих продуктів і використовується лише задля жарту.

Про великодній атрибут див. Великоднє яйце
«Закладка» в Mozilla Firefox, де використано популярний інтернет-мем.

Зазвичай великодні яйця є зовсім відмінні від змісту продукту, виглядають безглуздо. Щоб «отримати» таке яйце, потрібно зробити щось нестандартне, нетривіальне в контексті гри або задіяти непередбачувану комбінацію клавіш у ПЗ.

Найчастіше для отримання великоднього яйця потрібно здійснити складну чи нестандартну послідовність дій, що виключає можливість виявити його випадковим чином. Назва походить від популярного в США та колишніх Британських колоніях сімейного заходу «пошук великодніх яєць» (англ. egg hunt), яке влаштовувалось напередодні Пасхи. Тут учасники мали за допомогою підказок знайти якомога більше захованих яєць у визначеній місцевості. Нині закладки трапляються в найрізноманітніших програмних продуктах, у прошивках телефонів і навіть у вбудованих системах.

Історія

Перше «великоднє яйце» («фішка», яку заховав розробник у коді програми) належить комп'ютерній грі Adventure. Гру випускала 1978 року компанія Atari та через те, що в той час в Atari було прийнято не залишати в програмах імен авторів, програміст Воррен Робінетт вирішив заховати всередині гри згадку про себе. Щоб потрапити в кімнату з ім'ям розробника, потрібно було відшукати невидиму крапку в одній із частин лабіринту та перенести її в інший кінець рівня. Першим, хто це зробив, став молодий хлопчина із Солт-Лейк-Сіті. Оскільки багато з розробників Amiga раніше працювали в компанії Atari, це явище проникло в AmigaOS, а потім і в інші ОС.

Не так давно була знайдена більш рання пасхалка в грі «Starship 1»[2]. Вона вийшла в 1977 році. Опція була додана розробником Роном Мілнером і виводила повідомлення «Hi Ron!» (з англ. - «Привіт, Рон!»), а також давала доступ до 10 додаткових ігор.

Сьогодні «великодні яйця» в програмному забезпеченні дуже поширені, й трапляються не лише в іграх і операційних системах, але й у вбудованих додатках, прошивках стільникових телефонів та побутової техніки, DVD з фільмами. Наприклад, щоб пограти на Apple iPod у гру Breakout, потрібно зайти з головного меню в директорію «About» і затиснути на декілька секунд центральну кнопку. Секрети можна знайти в програмних продуктах від компаній Adobe, Microsoft, Corel, ABBYY, WinRAR, Winamp, uTorrent та багатьох інших.

Примітки

  1. Як перекладати "Easter Egg"?. Kyiv Dictionary (укр.). Процитовано 17 жовтня 2020.
  2. Погоня за первой пасхалкой.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.