Веніямин (син Якова)
Веніямин (івр. בִּנְיָמִין, Біньямін) — згідно з Книгою Буття, один з дванадцяти синів патріарха Якова. Був дванадцятим, наймолодшим сином Якова і його коханої дружини — Рахилі. Народився по дорозі до Вифлеєма. Рахиль після пологів захворіла і померла. Перед смертю вона нарекла синові ім'я — Беноні, що значить «син скорботи» (Бут. 35:16-20). Однак Яків, знаходячи в ньому після смерті Рахилі собі розраду, дав йому інше ім'я — Веніямин, що означає «син моєї правиці». Родоначальник покоління Веніамінового утворившого плем'я Веніамінове народу Ізраїля.
Сини Якова
Веніямин був єдиний рідний брат по матері Йосипу, який любив його більше всіх своїх братів. Веніямин на 9-10 років молодший за свого брата Йосипа. Він мав близько 8 років, коли старші брати продали Йосипа у рабство в Єгипет. Близько 20 років пізніше, коли у Землі Обітованій розпочався голод, Яків послав синів у Єгипет, оскільки там був правитель від Фараона, що продавав зерно. Через деякий час брати повернулися з Єгипту без Симеона, з вимогою привести Веніямина, оскільки правитель Єгипту бачить у них шпіонів і вони можуть бути засуджені до смерті. Яків довго вагався відпустити Веніямина, проте голод був сильний і Веніямин пішов з братами у Єгипет. Правитель Єгипту приймає їх у своєму домі, проте пізніше, як вони відійшли їх звинувачують у крадіжці. Слуги правителя наздоганяють їх на кордоні Єгипту, та знаходять срібну чашу у мішку Веніямина, підкладену йому раніше. Брати знову постають перед правителем, який хоче зробити Веніямина рабом. Юда просить правителя замінити Веніямина собою (Бут. 44:33). Правитель побачив, що брати змінилися і відкривається братам, що він Йосип — їхній брат, якого вони продали в рабство. Він дає братам подарунки, а Веніямин отримує три сотні срібла і п'ять змін одягу (Бут. 45:22). Всі брати перебираються у Єгипет разом із сім'ями.
Нащадки Веніямина
Патріарх Яків із своїм родом перебував у Ханаані аж до переселення у Єгипет в провінцію Гасем. У Єгипті вийшло від його синів 12 колін (племен) народу ізраїльського. Разом з Веніямином до Єгипту прибули також і його сини — Бела, Бехер, Ашбел, Гера, Нааман, Ехі, Рош, Муппім, Хуппім, і Ард (Бут. 46:21). Перед смертю, Яків благословив синів. Про Веніямина він каже: «Веніямин хижий вовк: вранці їсть він ловитву, а на вечір розділює здобич.» (Бут. 49:27). Веніямин помер у Єгипті. Він є праотцем племені Веніямина. Через 200 років число його племені досягло 45600 (Чис. 26:41). Історично немає однозначної відповіді, чи плем'я Веніямина відділилося при поділі царства Ізраїль, після смерті Соломона, від південного царства Юдея чи ні. За (1 Цар. 12:21) плем'я Веніямина виступило проти поділу держави. Воно згадане також при поверненні юдеїв з вавилонського вигнання, що означає приналежність його до південного царства (Езд. 1:5). Апостол Павло походив з племені Веніямина і казав про себе: «я, обрізаний восьмого дня, з роду Ізраїля, з племени Веніяминового, єврей із євреїв, фарисей за Законом.» (Фил. 3:4-5).
Див. також
Посилання
Джерела
- Святе Письмо Старого та Нового Завіту. Видавництво отців Василіан «Місіонер», 2005.