Вериги

Вериги (староцерк.-слов. верига — «ланцюг») — різного виду залізні ланцюги, смуги, пута[1], кільця, що носилися християнськими аскетами на голому тілі для смирення плоті; залізний капелюх, залізні підошви, мідна ікона на грудях, з ланцюгами від неї, іноді пронизані крізь тіло або шкіру та інше. Вага вериг може досягати десятків кілограмів.

Шапочка, батіг та вериги преподобного Іринарха Ростовського, 1911 р.

Носіння вериг

Вериги спочатку були приналежністю ченців-аскетів. Ось як писав про них Григорій Богослов: «Інші виснажують себе залізними веригами, та стоншуючи плоть, стоншують разом гріх». Відповідно строгості аскетичного ідеалу, іноки не задовольнялися вже звичайним аналавом, як лише знаком своєї боротьби з плоттю; тому виникло бажання, щоб цей знак більш чутливо впливав на волю через вплив на тіло.

Вериги в Псковському музеї

Стародавні подвижники засновували подвиг носіння вериг на деяких словах Нового Завіту: «Прийдіть до Мене, усі струджені та обтяжені, і Я вас заспокою! Візьміть на себе ярмо Моє, і навчіться від Мене, бо Я тихий і серцем покірливий, і знайдете спокій душам своїм. Бож ярмо Моє любе, а тягар Мій легкий! » (Біблія Мт.11:28-30); «Благо є людині, як носить ярмо в своїй молодості, сидить самотньо та мовчить, бо він наклав його на нього» (Плач 3:27-28); «Зрештою, хай ніхто не турбує мене, бо ношу я Ісусові рани на тілі своїм!…» (Біблія Гал 6:17).

Носіння вериг це свого роду аскетична вправа, що має на меті виснаження тілесне в безперестанному зусиллі, по слову апостола, розіп'яти плоть свою з пристрастями та похотями (Гал 5:124). Воно має власне те ж значення, що і носіння взад і вперед великих тягарів, каменів та кошиків з піском, що слугувало для упокорення спонукань плоті у східних пустельників перших століть християнської Церкви.

Ці важкі ланцюги і металеві пластини використовувалися аскетами для убивання плоті і придушення пристрастей[2].

Вериги святого Петра

Вериги апостола Петра

Вериги святого Петра — ланцюги, якими за переказами був скутий апостол Петро в Мамертинській в'язниці в Римі (за іншою версією під час його арешту в Єрусалимі, про який згадано в 12-й главі Діянь апостольських). Зберігаються вериги в Римі в церкві Сан-П'єтро-ін-Вінколі (італ. Chiesa di San Pietro in Vincoli). Спочатку ланцюги зберігалися в Константинополі. В V столітті імператриця Євдокія відправила один ланцюг в Рим як дарунок папі Льву I, який побудував окремий храм для зберігання реліквії. Ланцюг, надісланий із Константинополя, був поміщений до церкви разом з іншими кайданами, в яких апостол Петро утримувався під арештом за імператора Нерона. Нині ланцюги знаходяться в прозорій дарохранильниці біля центрального вівтаря.

У православній церкві святкування поклоніння чесним веригам апостола Петра чиниться 16 січня (за юліанським календарем).

У літературі

Щось схоже на вериги носив герой казки «Пригоди барона Мюнхгаузена».

«Ледве я від'їхав від турецької столиці, як мені попався назустріч маленький чоловік, що біг з незвичайною швидкістю. До кожної його ноги була прив'язана важка гиря, та все ж він летів як стріла. — Куди ти? — запитав я його. — І навіщо ти прив'язав до ніг ці гирі? Адже вони заважають бігти! — Три хвилини тому я був у Відні, — відповів на бігу чоловік, — а зараз йду до Константинополя пошукати собі якої-небудь роботи. Гирі ж повісив до ніг, щоб не бігти дуже швидко, тому що поспішати мені нікуди».

Примітки

  1. Том 1.. Словник української мови: в 11 томах. (укр.). 1970. с. 330. Процитовано 23 травня 2014.
  2. Мазаєв, Сергій (Листопад 18, 2012). Вериги. Волинь Православна (укр). Православие.RU. Архів оригіналу за 23 травня 2014. Процитовано 23 травня 2014.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.