Видра річкова

Ви́дра річкова́ (європейська, звичайна), заст. видни́ха[3][4][5][6] (Lutra lutra) — вид видри, широко розповсюджений у Європі й Азії.

Видра річкова
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Родина: Мустелові (Mustelidae)
Підродина: Видрові (Lutrinae)
Рід: Видра (Lutra)
Вид:
Видра річкова (L. lutra)
Біноміальна назва
Lutra lutra
(Linnaeus, 1758)[2]
Ареал річкової видри
Синоніми

Mustela lutra Linnaeus, 1758[2]

Морфологічні ознаки

Порівняно великий звір: довжина тіла самців — 46–90 см, самок — 54–68 см, маса: 6–10 та 3–6 кг. Має довгий хвіст (21–46 см), щільне та коротке хутро коричневого відтінку; пальці на задніх лапах з'єднані шкірястими перетинками.

Поширення і місця оселення

В Україні здебільшого водиться в річках Полісся та Лісостепу. Зрідка трапляється і в степовій зоні. Гірськими річками Карпат видра підіймається досить високо в гори. Хутро блискуче, темно-буре.

Місця оселення — річки, озера, стариці, ставки. У воді видра майстерно плаває і пірнає. Веде нічний спосіб життя, а вдень спить в норі. Вхід в нору розташований нижче рівня води. Є у видри також і тимчасові сховища — підмиті водою береги, купи хмизу або корчі, повалені дуплисті дерева тощо. Взимку видра звичайно тримається в незамерзаючих місцях річок.

Екологічні особливості

Видра веде сутінково-нічний спосіб життя. Живе в норі з 1–2 входами, що розташовані під водою і над нею; часто займає старі ондатрові та боброві житла. Живиться переважно рибою, хоч поїдає також багато жаб, раків, молюсків та різних водяних комах. Полює і на водоплавних птахів та мишовидних гризунів, зокрема водяних полівок. Спіймавши здобич, виносить її влітку на берег, а взимку на лід.

Парування у видри відбувається в лютому — березні. У травні самка народжує 2—5 малят. Через 6 тижнів вони вже починають виходити з нори. Статевої зрілості досягає в 3-річному віці, живе 12—15 років.

Охорона та промисел

Видра занесена в Червону книгу України.

Полювання на видру дозволяється лише по ліцензіях під час сезону на хутрових звірів. Щорічно в Україні добувають не більше 150—200 видр.

За даними мисливської статистики за формою «2тп-мисливство», чисельність виду постійно зростає: з 7,98 тис. особин у 1999 році до 11,90 тис. у 2006 році (пізніші дані відсутні), проте даних про здобування виду не наведено[7].

Примітки

  1. Ruiz-Olmo, J., Loy, A., Cianfrani, C., Yoxon, P., Yoxon, G., de Silva, P.K., Roos, A., Bisther, M., Hajkova, P. & Zemanova, B. (2008). Lutra lutra. 2008 Червоний список Міжнародного союзу охорони природи. МСОП 2008. Переглянуто 21 March 2009. Database entry includes justification for why this species is near threatened
  2. Lutra lutra (Linnaeus, 1758). Fauna Europaea http://www.faunaeur.org/. Процитовано 25.07.2015.
  3. Видни́ха / Російсько-українські словники
  4. Українська загальна енциклопедія
  5. Українська Мала Енциклопедія
  6. Шарлемань, М. Lutra lutra — Видниха або Видра Ссавці. — Плазуни. — Земноводяні // Шарлемань М., Татарко К. / (Словник зоол. номенкл.; Ч. 2). Назви хребетних тварин. — Київ : Держ. вид-во України, 1927. — С. 21.
  7. Чисельність, розселення і добування видр (Lutra lutra) в Україні. Архів оригіналу за 20 серпня 2010. Процитовано 30 квітня 2011.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.