Випадок (фільм, 1981)

«Випадок» (пол. Przypadek художній фільм польського режисера Кшиштофа Кесльовського. Зйомки були завершені в 1981 році, проте з цензурних міркувань фільм випустили на екран лише шість років по тому. Демонструвався в рамках офіційної конкурсної програми «Особливий погляд» 40-го Каннського кінофестивалю (1987), а потім — в рамках позаконкурсної програми XV Московського кінофестивалю (1987). У деяких країнах фільм називався «Сліпий випадок».

Випадок
пол. Przypadek
Жанр драматичний фільм[1][2]
Режисер Кшиштоф Кесльовський[1][3][…]
Сценарист Кшиштоф Кесльовський
У головних
ролях
Богуслав Лінда[3][4][…], Єжи Штур[5], Тадеуш Ломницький, Збігнєв Запасєвич, Marzena Trybaład, Адам Ференци і Boguslawa Pawelecd
Оператор Krzysztof Pakulskid[6]
Композитор Войцех Кіляр
Художник Andrzej Rafał Waltenbergerd
Кінокомпанія TOR film studiod
Дистриб'ютор Kino Internationald і Netflix
Тривалість 114 хв.
Мова польська
Країна  Польща
IMDb ID 0084549
filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1175695

Сюжет

У перших кадрах ми бачимо головного героя, Вітека (Богуслав Лінда), що сидить в кріслі літака; на його обличчі жах, очевидно, відбувається авіакатастрофа. Початкові титри йдуть під його відчайдушний крик.

Все, що відбувається далі може розглядатися як передсмертні спогади. Перед нами трагічний кадр, пов'язаний з народженням героя в Познані в 1956 році, під час придушення народного повстання (Познанський червень; тоді загинула його мати); дитячі роки Вітека, його перше кохання, його навчання в медичному інституті. Кончина батька ставить його перед екзистенційним вибором.

Далі на екрані розгортаються три версії долі Вітека. Від того, запізниться він на поїзд Лодзь Варшава або в останній момент скочить в нього, залежить, чи стане він діячем комуністичної партії або, навпаки, активістом «Солідарності»; або, нарешті, не відбудеться ні перше, ні друге, Вітек повернеться в інститут, обзаведеться сім'єю, зробить кар'єру і … сяде на фатальний для нього літак.

У ролях

  • Богуслав Лінда Вітольд (Вітек) Длугош
  • Богдан Невіновській батько Вітека
  • Тадеуш Ломницький 1 епізод Вернер
  • Збігнєв Запасевич 1 епізод. Адам
  • Богуслава Павелець 1 епізод «Чушка» («перчинка») Ольковська
  • Мажена Трибала 2 епізод Вєрка
  • Яцек Борковський 2 епізод Марек
  • Яцек Сас-Ухриновський 2 епізод Даніель
  • Адам Ференц 2 епізод ксьондз Стефан
  • Моніка Гожджік 3 епізод Ольга
  • Зигмунт Хюбнер 3 епізод декан
  • Ірена Бирська 3 епізод тітка Вітека

Структура

Принцип сюжету з розгалуженням альтернатив неодноразово використовувався в кінематографі, в тому числі Кшиштофом Зануссі в короткометражному фільмі «Гіпотеза», Аленом Рене в знаменитій дилогії «Палити/Не палити», а також у фільмах «Обережно, двері зачиняються» і «Ефект метелика>». Особливість його використання у Кесльовського — відсутність іронії, глибокий драматизм того, що відбувається і гострий соціальний пафос.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.