Виро

Діалект Виро (виро võro kiil, ест. võru keel, англ. Võro language, також вируська мова, мова виро) — один із діалектів південноестонської мови або південного діалекту естонської мови.

Діалект Виро
võro kiil
Поширена в Естонія
Регіон Південна Естонія
Носії 70 000
Писемність латинське письмо
Класифікація

Уральська сім'я

Угро-фінські мови
Угро-Пермська гілка
Угро-волзька група
прибалтійсько-фінська підгрупа
Офіційний статус
Регулює Вируський інститут (напівофіційно)
Коди мови
ISO 639-2 fiu
ISO 639-3 vro
Традиційна територія Вирумаа (жовтий)

Належить до прибалтійсько-фінської групи фінно-угорських мов. Діалектом виро говорить близько 70 тис. осіб, головно в південно-східній Естонії, у Вироському повіті й повіті Пилва, що історично складали регіон Вирумаа.

Його носіїв можна знайти і в Тарту, Таллінні та в інших частинах Естонії.

Соціолінгвістичні положення

В останні роки на основі діалекту виро розвивається власний літературний стандарт і роблять спроби надати йому статус регіональної мови Естонії.

На сьогоднішній день діалект виро використовують у працях деяких естонських сценаристів, поетів і письменників. Його викладають раз на тиждень у 26 школах. Двічі на місяць виходить газета Ума лехт.

У 1970-1980-і роки діалектом виро (в естономовних збірниках) публіковано частину віршів естонського поета Пауля Хааваокса.

Лінгвістичні відмінності

Зі структурного погляду відмінності між виро та іншими естонськими діалектами не настільки суттєві, щоб ускладнювати взаєморозуміння і це свідчить не на користь статусу окремої мови для виро.

Хоча виро, зважаючи на географічне положення, найвіддаленіший діалект від літературної естонської мови, в діалекті виро, як і в багатьох інших фінно-угорських мовах, є сингармонія голосних, котра відсутня в класичній естонській мові.

Писемність

Як і в літературній естонській мові, для виро використовують писемність на латинській основі.

Відмінності полягають у такому:

  • q означає горлову змичку;
  • y означає високий звук и, ближчий до i, що відрізняє його від õ (и), що присутній також і в літературній естонській мові;
  • м'якість приголосних позначають або акутом над буквою, або апострофом після неї.

Приклад тексту

Параграф № 1 Загальної декларації людських прав діалектом виро: Kõik inemiseq sünnüseq avvo ja õiguisi poolõst ütesugumaidsis. Näile om annõt mudsu ja süämetunnistus ja nä piät ütstõõsõga vele muudu läbi käümä. Те саме літературною естонською мовою: Kõik inimesed sünnivad vabadena ja võrdsetena oma väärikuselt ja õigustelt. Neile on antud mõistus ja südametunnistus ja nende suhtumist üksteisesse peab kandma vendluse vaim.

Вікіпедія Виро

Розділ Вікіпедії мовою виро створено в червні 2005 року .

На серпень 2010 року Вікіпедія мовою виро мала 4392 статей — 124 місце, зареєстровано 2595 користувачів, троє з них мали статус адміністратора.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.