Вишеград (Бучанський район)

Ви́шеград село Макарівської селищної громади Бучанського району Київської області. Населення становить 16 осіб.

село Вишеград
Країна  Україна
Область Київська область
Район/міськрада Бучанський район
Рада Макарівська селищна громада
Основні дані
Населення 16
Площа 0,12 км²
Густота населення 133,33 осіб/км²
Поштовий індекс 08034
Телефонний код +380 4578
Географічні дані
Географічні координати 50°27′30″ пн. ш. 29°54′55″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
178 м
Місцева влада
Адреса ради 08034, Київська обл., Бучанський р-н, с.Маковище, вул. Центральна, буд. 59
Карта
Вишеград
Вишеград
Мапа

 Вишеград у Вікісховищі

Село розташоване за 2 км від с. Маковище. Відстань до центру громади — 5 км, до обласного центру — 35 км.

Площа населеного пункту — 50 га. Кількість населення станом на 01.01.2008 р.- 22 особи, дворів — 20.

Історія села

За легендою, переселенці з Німеччини поселилися тут у 1740—1760 рр., коли німецьким колоністам Бірон роздавав землі і маєтки в Україні. Колоністи мали тут кріпосних селян, які обробляли землю, вели інтенсивне скотарство. Після знищення кріпосного права у 1861 р. німці продали всі будівлі, майно і землю чехам. Під назвою Німецька колонія вперше позначений на карті Шуберта 1868 року[1].

У 1865—1867 рр. тут з'явилися чеські колоністи. Поселення звалося Чеська колона. Землі в основному були засіяні хмелем. Чехи мали великий прибуток від продажу хмелю. Крім того, Селяни завжди мали сезонну роботу.

Ще багато чехів лишилося тут і після Першої світової війни 1914 р.

В 1917 році поселення входить до складу Української Народної Республіки.

Внаслідок поразки Перших визвольних змагань село надовго окуповане більшовиками.

З приходом радянської влади в 1919-1920-х рр. колонія не розпалася.

З 1901 р. тут діяла чеська початкова школа. Будови школи не було, а сусіднє село Колонщина чеських дітей відмовлялося приймати, посилаючись на те, що школа мала і всім все одно не вистачить місця. Але освіту діти отримували. З поміж себе чехи обирали здібну і освідчену людину (народного вчителя) і доручали їй навчати своїх дітей. Вчителями були: Микола Копецький та Ярослав Веселий. Вони збирали дітей по різним домівкам і навчали чеською мовою різним предметам. В 1922 р. на село приїхав вчитель Ярослав Боучек. Це за його пропозицією в 1924 р. на зібранні жителів село було перейменовано на Вишеград, яке належало до Гавронщинської сільської ради. Цього року було збудовано приміщення школи (одна класна кімната, де одночасно навчались діти чотирьох класів) та клубу. За 6 років діяльності Ярослава Боучека ним була проведена велика робота. Він був режисером самодіяльного театру, акторами якого були дорослі і діти. Навіть коли ще не збудували школу та клуб вистави ставилися в приміщенні для сушки хмелю. На сцені клубу були прекрасні декорації, яких не було ні в одному клубі Макарівського району. У Вишеграді був власний оркестр, яким керував учитель. З дорослими та дітьми  вчитель поставив ряд  вистав. Підтримувався тісний контакт, відбувався обмін гастрольними поїздками з аматорськими колективами київського міського товариства «Стромовка», а також з навколишніми українськими селами. Селяни могли дозволити собі декілька поїздок на рік до київських театрів. З 1927 р в школі навчав дітей Їржі Бездєк. Отокар Муха відзначав 100 % грамотність чехів.

У 1925 році була організована сільська рада Вишеграду, яка об'єднала чотири поселенняих: Чеська колона, Мар'янівка, Олексіївський хутір, Мишкова пуда. Головою був обраний Франц Пруша, секретарем — Юрій Феркель. Завдяки культурі землеробства та механізації значно підвищився добробут селян. На виставках, як проводились у райцентрі Макарів вишеградці неодноразово отримували перші місця

У 1937 році  чеську школу було закрито, оскільки « існування національних шкіл є шкідливим». Учителя Я. Боучека було засуджено в 1931 р. у Харкові Верховним судом України, який пізніше в таборі став душевно хворим.

В 1932—1933 селяни пережили сталінський геноцид.

Під час німецької окупації 1941—1943 рр. у Вишеграді діяла підпільна група чехів, яка мала зв'язок з радянськими партизанами.

9 травня 1995 року члени чеського товариства "Вишеград"поставили пам'ятний хрест в пам'ять загиблим в роки репресій та війни.

У 1980—2000 рр. у Вишеграді виділяли ділянки під дачі. Збереглося кілька чеських будинків.

З 24 серпня 1991 року Вишеград належить до незалежної України.

Сьогодні це мальовниче село активно розбудовується як місцевими жителями, так і киянами.

Див. також

Примітки

  1. Букет Є. Історія кожного поселення сягає коренями у глиб століть // Макарівські вісті. — 2012. — 24 лютого. — № 8 (10708). — С. 6.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.