Вовк Прокіп Федорович

Вовк Прокіп Федорович
Професор П.Ф. Вовк
Народився 21 липня 1887(1887-07-21)
с. Лісовичі, Таращанського повіту, Київської губернії
Помер 24 червня 1943(1943-06-24) (55 років)
м. Солекамськ Пермської області
·помер у Виправно-трудовому таборі
Діяльність професор механіки сільськогосподарських машин
Відомий завдяки український-радянський вчений-механік
Науковий ступінь доктор технічних наук

Про́кіп Фе́дорович Во́вк (*21 липня 1887, с. Лісовичі, Таращанського повіту, Київської губернії — †24 червня 1943, м. Солекамськ Пермської області) — український-радянський вчений-механік, доктор технічних наук, професор провідних навчальних та наукових сільськогосподарських закладів.

Біографія

Народився в селянській родині. Ріс та виховувався у батьків матері. З відзнакою закінчив церковнопарафіяльну школу міста Тараща.

Влітку працював пастухом і в такий спосіб заробляв собі гроші на поїздку в Умань, де й вступив до сільськогосподарського училища. Жив на стипендію призначену за відмінні успіхи в навчанні, крім того, займався репетиторством. Протягом навчання в училищі, співав у церковному хорі та прислужував на богослужіннях в храмі при училищі.

Після закінчення училища, навчався в Московській сільськогосподарській академії імені Тімірязєва. Закінчив академію за три роки.

Трудова діяльність

Після того, з 1908 по 1920 роки працював викладачем у Егенфельдському сільськогосподарському училищі Катеринославської губернії. На початку війни 1914 року училище перевели, спочатку в Каратубе (під Євпаторією), а потім Карасу-Базар (під Сімферополем).

З 1920 по 1925 роки – викладач Уманського середнього сільськогосподарського училища. Прокіп Федорович був переведений в уманське училище (випускником якого був він сам) за наказом Наркомпрому. Це було здійснено з метою трансформації училища, спочатку в технікум, а потім в інститут.

З 1925 по 1929 працював проректором сільськогосподарського факультету та завідувачем кафедри механізації сільського господарства Київського політехнічного інституту. Згодом сільськогосподарський факультет політехнічного інституту був перетворений в окремий інститут, що розміщувався в Голосіївському лісі. У цей період Прокіп Федорович отримав звання професора.

Професор П. Ф. Вовк, 1936 рік

У вересні 1929 року звинувачений в шкідництві та арештований. Причина арешту полягала в тому, що Прокіп Федорович продовжував читати курс сільськогосподарського машинобудування переважно на кінній тязі, і лише частково на тракторній. Разом з ним, з подібними звинуваченнями арештували близько 30-осіб.

З вересня 1929-го по липень 1930-го знаходився під арештом. Згодом випущений за відсутністю в його діях складу злочину, після публікації в газеті «Правда» статті про бездумне знищення коней та кінних машин в сільському господарстві, бо тракторів в країні ще майже не було.

З 1932 по 1938 працював завідувачем кафедри сільськогосподарських машин Московської сільськогосподарської академії та працював в ВІСХОМі (Науково-дослідному інституті сільсько-господарських машин імені В. П. Горячкіна).

В 1934 році Прокопу Федоровичу було присвоєно вчене звання доктора технічних наук за сукупністю виданих підручників та монографій.

26 січня 1938 року знову арештований. Були висунуті абсолютно безглузді звинувачення: належність до організації, яка готувала замах на Сталіна; наявність родичів за кордоном (потім з'ясувалося, що однофамільці); відвідування церкви та інші.

Коли абсурдність звинувачень стала очевидною, згадали про перший арешт та перевели його в київську тюрму для дослідування.

Після страшних фізичних та душевних мук, 9 жовтня 1938 року відбулося засідання судової „трійки” НКВС. Статті звинувачення 54-10 та 54-11 Кримінального Кодексу УРСР (відповідно, статті 58-10 та 58-11 КК РРФСР). Вирок – 8 років Виправно-трудових таборів.

Місця перебування у виправно-трудових таборах

  • Карельський виправно-трудовий табір. З жовтня 1938 по травень 1940 працював на лісоповалах північної Карелії.
  • Медвежогірський виправно-трудовий табір. З березня 1940 по 1941 працював на табірних угіддях. В 1940 році Прокіп Федоровича відвідала дочка. Її охопив жах від побачених злодіянь які творилися з в’язнями. Прокіп Федорович їй на це відповів: «В мене є велика втіха — це ваші листи, та можливість після відбою забратись на нари, вкритися ковдрою та тихенько молитися».
  • Солікамський виправно-трудовий табір, Пермської області. В цьому таборі він пробув з 1941 по 1943

Помер 24 червня 1943 року в Солекамському виправно-трудовому таборі від раку печінки. Похований в братській могилі в’язнів Солекамського виправно-трудового табору.

Реабілітований 12 жовтня 1955 Президією Київського обласного суду.

Запит на реабілітацію був поданий дочкою Вовк Тетяною Прокопівною.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.