Водоростеїд сіамський

Водоростеїд сіамський (Crossocheilus oblongus), відомий також як SAE, САЕ́ (англ. Siamese algae eater) — риба родини коропових. Використовується в акваріумістиці задля боротьби з небажаними водоростяними утвореннями; вважається однієї з найефективніших відомих науці риб-водоростеїдів. Зовні дуже схожі на споріднених, але менш ефективних риб (Epalzeorhynchus kalopterus, Garra taeniata — «лисички»).

?
Водоростеїд сіамський

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Остаріофізи (Ostariophysi)
Ряд: Коропоподібні (Cypriniformes)
Родина: Коропові (Cyprinidae)
Підродина: Labeoninae
Рід: Crossocheilus
Вид: Водоростеїд сіамський
Crossocheilus oblongus
Kuhl & van Hasselt, 1823
Синоніми
  • Crossochilus oblongus Kuhl & Van Hasselt, 1823
  • Labeo oblongus Valenciennes, 1842
  • Epalzeorhynchus siamensis Smith, 1931
  • Crossocheilus siamensis (Smith, 1931)
  • Epalzeorhynchos siamensis Smith, 1931
  • Epalzeorhynchos stigmaeus Smith, 1945
  • Epalzeorhynchus stigmaeus Smith, 1945
Посилання
Вікісховище: Crossocheilus oblongus
Віківиди: Crossocheilus oblongus
EOL: 221843
ITIS: 690336
МСОП: 181162
NCBI: 1093595

Загальна характеристика

Батьківщиною сіамського водоростеїду є водойми Таїланду та Малайського півострова. В Європі з'явився вперше у 1962 році. Втім, популярним у акваріумістів вид став не одразу, а лише після того, як відомою стала здатність риб ефективно боротися з деякими видами водоростей-шкідників. SAE — єдиний вид риб, що поїдає червоні водорості. Найкращу ефективаність вони демонструють й у боротьбі з «чорною бородою». Перша наукова назва сіамського водоростеїда Epalzeorhynchus siamensis.

Водоростеїд має видовжене тіло, стисле у районі хвостового стебла. Очі великі. У передній частині голови розташована пара тонких, направлених вперед вусиків. Забарвлення рибки — зеленувато-коричневе, спинка дещо темніша за нижню частину тіла. Посередині тулуба від носа до закінчення хвостового плавця проходить чорна поздовжня смуга з зубчатими краями (ця смуга є відмінною особливістю SAE від «лисичок» — у останніх вона закінчується до початку хвостового плавця). Усі плавці риби прозорі чи мають білуватий відтінок. У природі сіамські водоростеїди сягають 16 см завдовжки, проте в неволі зазвичай значно менші. Тривалість життя риби становить близько 10 років.

Таксономія

Первинно був описаний як три різні види: власне як Crossocheilus oblongus[1] (іноді помилково вказувався як Crossochilus oblongus) і як Epalzeorhynchus siamensis у роді Epalzeorhynchus[2] і як Epalzeorhynchos stigmaeus.[3] Crossocheilus oblongus також вказувався у складі роду Labeo, як Labeo oblongus[4], але ця назва була визнаною невалідною.[5]

Epalzeorhynchus siamensis був спочатку переведений до роду Crossocheilus, вказаний як Crossocheilus siamensis[6], а пізніше зведений у синонім із Crossocheilus oblongus[7]. Epalzeorhynchos stigmaeus також був зведений у синонім із Crossocheilus oblongus.[8]

Таким чином єдиною валідною науковою назвою для цього виду є Crossocheilus oblongus.

Умови утримання

Водоростеїдів слід тримати у акваріумах об'ємом більше, ніж 100 літрів (на пару рибок) з великою кількістю живих рослин (бажано широколистих) та значним простором для плавання. Акваріуми з водоростеїдами мають бути обладнані потужними засобами фільтрації та аерації, адже риби цього виду почувають себе значно комфортніше у воді, насиченій киснем. Освітлення — дещо приглушене та розсіяне, ґрунт дрібної фракції. Оптимальні параметри води для утримання Crossocheilus oblongus: температура 24-26 °С, жорсткість 4-20°, pH 6,5-7,0.

Сіамський водоростеїд — миролюбна та дуже активна рибка, що виявляє агресію лише до тих видів, що схожі на неї формою тіла (наприклад, лабео), або ж один до одного у разі переділу території. Існують випадки «зацікавленості» водоростеїдів довгими плавцями Betta, втім вони вкрай рідкі і виникають лише в разі сильного голоду SAE. Найбільш комфортно ці рибки почувають себе у зграї, але можуть утримуватися як парами, так і поодинці. Водоростеїди часто плавають навздогін, проте ніколи не заподіюють один одному шкоди під час цих ігор. Активність SAE спонукає деякі види риб до розмноження та знижує стресові відчуття у мешканців акваріуму. Відпочиваючи, водоростеїди лягають на живіт, підтримуючи тіло за допомогою плавців. Молоді особини відпочивають здебільшого на широкому листі водоростей, а дорослі на дні чи пагонах низькоростучих рослин.

Crossocheilus oblongus харчується здебільшого рослинним кормом, здираючи водорості з великих рослин та акваріумного обладнання за допомогою загострених щелеп. Великим рослинам при цьому шкода не заподіюється. У разі нестачі харчування рослинного походження водоростеїди можуть перейти на гранульовані чи пластинчаті корми або мотиль.

У неволі розмноження водоростеїдів відбувається лише при застосуванні гормонів, тож риба переважно імпортується до акваріумів з Південно-східної Азії. Особливістю репродуктивного циклу SAE є сезонні міграції, під час яких вони рухаються вгору за течією під час місяців засухи, і у зворотньому напрямі після підвищення рівня води. Внаслідок цього існує думка, що зміною параметрів води можна викликати нерест водоростеїдів.

Література

  1. van Hasselt J.C. (1823) Uittreksel uit een' brief van Dr. J. C. van Hasselt, aan den Heer C. J. Temminck. Algemein Konsten Letterbode II Deel (no. 35): 130—133.
  2. Smith, H. M. (1931) Descriptions of new genera and species of Siamese fishes. Proceedings of the United States National Museum, 79(2873): 1-48.
  3. Smith, H. M. (1945) The fresh-water fishes of Siam, or Thailand. Bulletin of the United States National Museum, No. 188: 1-622.
  4. Cuvier, G. and A. Valenciennes (1842) Histoire naturelle des poissons. Tome seizième. Livre dix-huitième. Les Cyprinoïdes. 16: 1-472.
  5. Eschmeyer, W.N. (ed.), 1999. Catalog of fishes. Updated database version of November 1999. Catalog databases as made available to FishBase in November 1999.
  6. Roberts, T. R. 1989 [ref. 6439] The freshwater fishes of western Borneo (Kalimantan Barat, Indonesia). Memoirs of the California Academy of sciences No. 14: 1-210.
  7. Kottelat, M., 2001. Fishes of Laos. WHT Publications Ltd., Colombo 5, Sri Lanka. 198 p.
  8. Eschmeyer, W.N. (ed.), 2004. Catalog of fishes. Updated database version of January 2004. Catalog databases as made available to FishBase in January 2004.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.