Волохи (шатровики)

Волохи (влахуря, катунаря) — циганська етногрупа, що входить до західної групи циган (ромів). Одна з найкосервативніших ромських груп. Вихідці з Волощини, від чого й отримали свою самоназву. З'явились на території України не пізніше XVII ст. Переважно проживають у Східній[1] та Південній Україні, а також Південній Росії. Ареал з найбільшою концетрацію Ставропілля.

Волохи
Ареал Україна, Росія
Мова циганська мова, українська мова
Релігія православ'я

Історія

Через значну консервативність та закритість групи до недавніх пір, не існувало майже жодних даних, щодо культури та мови волохів. З 2013 досліджувати волохів розпочав Януш Панченко, у співавторстві з Ілоною Махотіною опублікували ряд статей, спираючись на які й оперує циганологія, говорячи про волохів. Як окрема етногрупа — сформувались на території України та Півдні Росії. Хоча не виключається й вірогідність, що це було ще на землях Волощині. У даний час — традиції частково запозичені в українців. Волохи вели кочовий спосіб життя до виходу Указу Президії Верховної Ради СРСР 1956 року «Про залучення до праці циган, які займаються бродяжництвом», що забороняв кочівлю та у разі порушення, позбавляв волі на 5 років. Але не дивлячись на це, деякі родини продовжували кочувати аж до початку 90-х років. Волохи — одна з небагатьох ромських груп Європи, котра могла не знімати житло в оточуючого населення на зиму, а продовжувати жити у класичному літньому, або специфічному зимньому шатрі. Про прихильність волохів до кочового способу життя говорить й їхня друга самоназва катунаря (шатровики). Традиційні заняття: торгівля та обміном кіньми, ковальство, ворожіння, столярство та лудіння. Виділено чотири волоські підгрупи: кубанські волохи, ставропольські, донські та астраханські[2][3].

Мова

Мова волохів зазнала значного впливу зі сторони української. Велика кількість лексем мають українське походження й широко вживається незалежно від країни проживання. У той же час, виділяється й велика кількість запозичень з румунської мови. Волоський діалект — найбільш поширений ромський діалект в Україні крім того, має один з найвищих показників збереженості у порівнянні з іншими ромськими діалектами. Для діалекту волохів Януш Панченко розробив кодифікацію мови на основі російського алфавіту, а наразі проводяться експерименти з розробки на основі українського.

Цікаві факти

  • В Україні часто плутають волохів (шатровиків) з волохами Закарпаття, хоча крім схожої самоназви та території походження їх нічого не поєднує.

Джерела

Примітки

  1. Панченко Я. Основные статистические показатели цыган Херсонской области 2016—2017 гг. (опыт этносоциологического исследования) / Научный редактор к.ф.н. Махотина И. — Днепр: Середняк Т.K. — 54 с.
  2. Махотина И., Панченко Я. Календарная обрядность цыган-влахов и сэрвов во второй половине ХХ — начале ХХІ века
  3. Махотина И., Панченко Я. Традиционное жилище и элементы неоседлого быта цыган-влахов и сэрвов
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.