Вуж звичайний

Вуж звичайний (Natrix natrix) — найпоширеніший в Україні вид вужів, неотруйних змій родини вужевих.

?
Вуж звичайний

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Зауропсиди (Sauropsida)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Інфраряд: Змії (Serpentes)
Надродина: Colubroidea
Родина: Вужеві (Colubridae)
Рід: Вуж (Natrix)
Вид: Вуж звичайний
Natrix natrix
(Linnaeus, 1758)

Поширення виду
Синоніми
* Coluber natrix Linnaeus, 1758
  • Natrix vulgaris Laurenti, 1768
  • Tropidonotus natrix F. Boie, 1827
  • Natrix natrix Stejneger, 1907
Посилання
Вікісховище: Natrix natrix
Віківиди: Natrix natrix
EOL: 791395
ITIS: 700799
МСОП: 14368
NCBI: 100823
Fossilworks: 64962

Зовнішній вигляд та характеристика

Вужі відрізняються від інших змій «жовтими вухами» — яскраво-вираженими мітками на голові, частіше жовтими, але іноді білими і оранжевими. Самиці більші за розміром самців, іноді досягають до 1,5 метрів, але найчастіше розміри не більше метра. Харчується в основному живими жабами, гризунами і рідше рибою. Природними ворогами вужів є лелеки, хижі птахи і деякі ссавці.

Вужі добре приручаються і переносять неволю. В Україні та в Білорусі часті випадки одомашнення вужів (для знищення мишей).

Вуж неагресивний, побачивши людину він зазвичай рятується втечею. Спійманий вуж спочатку активно захищається: сичить і викидає голову вперед, що страхітливо діє на більшість ворогів. Якщо ж це не допомогло, він вивергає недавно з'їдену їжу, прикидається мертвим. Кусається рідко. Для людини укус практично не становить жодної небезпеки.

Вужі відмінно плавають, під водою можуть перебувати більше, ніж півгодини.

У квітні — травні починається шлюбний період. У липні — серпні самиці вужів шукають, де відкласти яйця: у вологі і теплі місця. Ідеально для цього підходять купи перегною, старої соломи, опалого листя, також годяться сирий мох, трухняві пеньки і мишачі нори. У жовтні — листопаді заповзають в різні нори і щілини в землі, де вони й зимують.

Ареал

Вуж звичайний поширений повсюдно в Європі, за винятком приполярних районів, в південних районах Сибіру до Байкалу і на півдні Далекого Сходу.

Галерея

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.