Вулиця Олекси Гірника (Калуш)

Вулиця Гірника — одна з вузлових вулиць Калуша.

Вулиця Гірника
Калуш
Початок вулиці Олекси Гірника
Початок вулиці Олекси Гірника
Район Загір’я
Назва на честь Олекси Гірника
Колишні назви
Загірська, Ушакова
австрійського періоду (українською) Загірська
радянського періоду (українською) Ушакова
Загальні відомості
Протяжність 550 м
Координати початку 49°01′16″ пн. ш. 24°22′05″ сх. д.
Координати кінця 49°00′57″ пн. ш. 24°22′18″ сх. д.
Поштові індекси 77301[1]
Транспорт
Автобуси  3
Рух двосторонній
Покриття асфальт, тротуар
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Пам'ятники Олексі Гірнику
Заклади культури Народний дім «Просвіта»
Забудова садибна одноповерхова забудова у стилі польського конструктивізму 1930-х рр.
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа
 Вулиця Олекси Гірника у Вікісховищі

Розташування

Простягається від вул. Грушевського до Народного дому «Просвіти», де переходить у вулицю Сагайдачного. До вулиці Гірника прилучаються вулиці (від початку до кінця):
справа:

  • Писарська
  • братів Дяченків
  • Рожанського

зліва:

Історія

Одна з найдавніших міських вулиць, яка вела від міста до колишнього підміського села Загір'я (а далі — до Хотіня та Підмихайля) і називалася Загірською. 1.01.1925 колишнє підміське село Загір'я увійшло в межі Калуша і вулиця стала центральною в цьому напрямку, але у повоєнний час частково втратила своє значення через закриття переїзду через залізницю та знищення мосту через Лімницю. Задля насадження шовіністичної доктрини «міці російської зброї» рішенням райвиконкому № 19 14.03.1947 Загірська перейменована на вулицю Ушакова.

За радянських часів на вулиці містилася міська пральня (нині у цьому приміщенні міститься сауна) та управління і майстерня ремонту екскаваторів (тепер більшу частину приміщень віддано комерційним структурам)[2].

На вулиці присутня садибна одноповерхова забудова у стилі польського конструктивізму 1930-х рр. В одному з таких будинків мешкав український дисидент, політв'язень, Герой України Олекса Гірник, на честь якого 3 грудня 1992 р. названо цю вулицю[3]. 21 січня 1993 року відкрито меморіальну дошку Олексі Гірнику[4], а в 2008 р. встановлена меморіальна дошка роботи Ігоря Семака.

19 вересня 2016 р. рішенням міської ради вулицю Гірника подовжено на 200 метрів за річкою Млинівкою за рахунок вулиці Сагайдачного[5]. 2017 р. на частині тротуару постелена нова бруківка[6].

Примітки

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.