Герой України

Звання Геро́й Украї́ни державна нагорода України, найвищий ступінь відзнаки в Україні, що надається громадянам України за здійснення визначного геройського вчинку або видатного трудового досягнення. Героєві України вручається орден «Золота Зірка» за здійснення визначного геройського вчинку або орден Держави — за надзвичайні трудові досягнення.

Герой України
Країна  Україна
Тип Відзнака
Вручається: громадянам України; іноземцям-лицарям ордена Героїв Небесної Сотні
Підстава за здійснення визначного геройського вчинку або визначного трудового досягнення
Статус вручається
Нагородження
Параметри золото
Засновано: 23 серпня 1998
Перше: 26 листопада 1998
Останнє: 2 березня 2022
Нагороджено: 525
Нагороджені:
Категорія:Герої України (28)
Черговість
Молодша нагорода Орден Свободи

 Герой України у Вікісховищі

Звання Герой України може бути надано, як виняток, посмертно іноземцю, нагородженому орденом Героїв Небесної Сотні, за здійснення визначного геройського вчинку, пов'язаного з відстоюванням конституційних засад демократії, прав і свобод людини під час Революції Гідності (листопад 2013 року — лютий 2014 року).

Історія нагороди

 • 23 серпня 1998 року Указом Президента України Л. Д. Кучми 944/98 встановлена відзнака Президента України «Герой України» (з врученням ордена «Золота Зірка» або ордена Держави). Указом також затверджені Статут відзнаки Президента України «Герой України» та описи орденів «Золота Зірка» та Держави.
 • 16 березня 2000 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про державні нагороди України», у якому було передбачено, що державною нагородою України — вищим ступенем відзнаки в Україні є звання Герой України (з врученням ордена «Золота Зірка» або ордена Держави). Було установлено, що дія цього Закону поширюється на правовідносини, пов'язані з нагородженням осіб, нагороджених відзнаками Президента України до набрання чинності цим Законом; рекомендовано Президентові України привести свої укази у відповідність із цим Законом.
 • 2 грудня 2002 року Указом Президента України № 1114/2002 був визнаний таким, що втратив чинність, попередній Указ № 944/98; затверджено новий Статут звання Герой України; затверджені нові описи ордена «Золота Зірка» та ордена Держави звання Герой України і нової мініатюри до них.
 • 13 квітня 2017 року Верховна Рада ухвалила поправку до закону «Про державні нагороди України», відповідно до якої, звання Герой України може бути надано, як виняток, посмертно іноземцю, нагородженому орденом Героїв Небесної Сотні, за здійснення визначного геройського вчинку, пов'язаного з відстоюванням конституційних засад демократії, прав і свобод людини під час Революції Гідності (листопад 2013 року — лютий 2014 року)[1].
 • 28 березня 2019 року Указом Президента України № 92/2019 Статут звання Герой України був доповнений положенням щодо виплати одноразової грошової винагороди особам, яким надано звання Герой України за здійснення визначного геройського вчинку з врученням ордена «Золота Зірка», або членам їх сімей у разі надання звання Герой України з відзначенням орденом «Золота Зірка» посмертно або в разі смерті особи, якій надано звання Герой України із врученням ордена «Золота Зірка», у 50-кратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому надано звання Герой України.[2]

Нагородні атрибути звання Герой України

Особі, відзначеній званням Герой України, вручаються нагородні атрибути звання Герой України: орден «Золота Зірка» або орден Держави, Грамота про надання звання Герой України, мініатюра ордена, посвідчення про надання звання Герой України.

Опис ордена «Золота Зірка» звання Герой України

Планка ордена «Золота зірка» відзнаки Президента України «Герой України» (до 2002)

Орден «Золота Зірка» звання Герой України виготовляється із золота і має форму п'ятикутної зірки, накладеної на вінок із дубового листя. Промені зірки поліровані.

 • Розмір ордена між протилежними вершинами зірки 35 мм.
 • Зворотний бік ордена плоский, з написом рельєфними літерами «Герой України» та порядковим номером ордена.
 • У верхньому промені зірки є кільце з вушком, яке сполучається з фігурною колодкою, обтягнутою стрічкою. Довжина колодки — 45 мм, ширина — 28 мм. На зворотному боці колодки є застібка для прикріплення ордена до одягу.
 • Стрічка ордена шовкова муарова зі смужками синього і жовтого кольорів. Ширина стрічки — 28 мм, ширина кожної смужки — 14 мм.

Відповідно до Статуту відзнаки Президента України «Герой України», було передбачено, що замість ордена нагороджений міг носити мініатюру ордена або орденську планку, які розміщуються вище мініатюр і планок інших відзнак Президента України.

 • Планка ордена «Золота Зірка» — це прямокутна металева пластинка, обтягнута стрічкою. На планці — позолочене зображення ордена «Золота Зірка». Розмір планки: висота — 12 мм, ширина — 28 мм.
 • Мініатюра ордена «Золота Зірка» є копією ордена у зменшеному вигляді.

Згідно з чинним Статутом звання Герой України, замість ордена, особа відзначена званням Герой України, може носити мініатюру ордена, яка розміщується вище мініатюр і планок інших державних нагород України; орденська планка не передбачена.

Опис ордена Держави звання Герой України

Планка ордена Держави відзнаки Президента України «Герой України» (до 2002)

Орден Держави звання Герой України виготовляється із золота і має форму Знака Княжої Держави Володимира Великого (тризуба) в обрамленні двох дубових гілок. Зображення рельєфні.

 • Розмір ордена: довжина — 35 мм, ширина — 36 мм.
 • Зворотний бік ордена плоский, з написом рельєфними літерами «Герой України» та порядковим номером ордена.
 • На верхівці середнього вістря тризуба є кільце з вушком, яке сполучається з фігурною колодкою, обтягнутою стрічкою. Довжина колодки — 45 мм, ширина — 28 мм. На зворотному боці колодки є застібка для прикріплення ордена до одягу.
 • Стрічка ордена шовкова муарова зі смужками синього і жовтого кольорів. Ширина стрічки — 28 мм, ширина кожної смужки — 14 мм.

Відповідно до Статуту відзнаки Президента України «Герой України», було передбачено, що замість ордена нагороджений міг носити мініатюру ордена або орденську планку, які розміщуються вище мініатюр і планок інших відзнак Президента України.

 • Планка ордена Держави являє собою прямокутну металеву пластинку, обтягнуту стрічкою. На планці — позолочене зображення ордена Держави. Розмір планки: висота — 12 мм, ширина — 28 мм.
 • Мініатюра ордена Держави є копією ордена у зменшеному вигляді.

Згідно з чинним Статутом звання Герой України, замість ордена особа, відзначена званням Герой України, може носити мініатюру ордена, яка розміщується вище мініатюр і планок інших державних нагород України; орденська планка не передбачена.

Опис мініатюри орденів «Золота Зірка» та Держави звання Герой України

Мініатюра орденів «Золота Зірка» та Держави звання Герой України

Для орденів відзнаки Президента України «Герой України» було передбачено, що мініатюра ордена є копією відповідного ордена у зменшеному вигляді.

На відміну від мініатюр орденів відзнаки Президента України «Герой України», мініатюра орденів «Золота Зірка» та Держави звання Герой України єдина, виготовляється із золота і має форму п'ятикутної зірки з гладкими двогранними променями з лицьового боку. У центрі зірки вміщено рельєфне зображення Знака Княжої Держави Володимира Великого.

 • Діаметр кола, описаного навколо зірки, — 33 мм.
 • Зворотний бік мініатюри плоский з написом рельєфними літерами «Герой України».
 • Зірка за допомогою кільця з вушком з'єднується з колодкою, яка має форму прямокутної металевої пластинки висотою 19 мм і шириною 27 мм. Верхня і нижня частини колодки мають прорізи, через які поверхню колодки обтягнуто муаровою стрічкою шириною 24 мм зі смужками синього та жовтого кольорів.
 • На зворотному боці колодки є застібка для прикріплення мініатюри до одягу.

Положення про нагороду

Статут звання Герой України

Стрічка орденів «Золота зірка» та Держави

Чинний Статут звання Герой України встановлює:

 1. Звання Герой України присвоюється громадянам України за здійснення визначного геройського вчинку або визначних трудових досягнень.
 2. Присвоєння звання Герой України провадиться указом Президента України.
 3. Герою України вручається орден «Золота Зірка» за здійснення визначного геройського вчинку або орден Держави — за визначні трудові досягнення.
 4. Герой України, удостоєний ордена «Золота Зірка», у разі здійснення ним визначних трудових досягнень може бути удостоєний ордена Держави, а Герой України, удостоєний ордена Держави, у разі здійснення ним геройського вчинку може бути удостоєний ордена «Золота Зірка».
 5. Присвоєння звання Герой України вдруге з удостоєнням одного й того ж ордена не провадиться.
 6. Звання Герой України може бути присвоєно посмертно.
 7. Звання Герой України не присвоюється за заслуги, які мали місце в минулому і не пов'язані зі становленням та розвитком незалежної України.

Процедура

Подання про відзначення званням Герой України, Президенту України можуть вносити: Верховна Рада України; Кабінет Міністрів України; Конституційний Суд України; Верховний Суд України; Вищий господарський суд України; Генеральна прокуратура України; міністерства та інші центральні органи виконавчої влади; Верховна Рада та Рада міністрів Автономної Республіки Крим; обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації; Комісія державних нагород та геральдики при Президентові України.

Висунення кандидатури до відзначення званням Герой України, здійснюється гласно за місцем роботи особи, яку представляють до нагородження, у трудових колективах підприємств, установ, організацій незалежно від типу та форми власності.

Клопотання про надання звання Герой України, порушується перед відповідним органом чи організацією вищого рівня.

Клопотання про відзначення званням Герой України, які порушуються органами місцевого самоврядування, подаються Президентові України через Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідні обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації.

Клопотання про надання звання Герой України, які порушуються центральними органами творчих спілок, товариств, об'єднаннями громадян, подаються через Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації або відповідні центральні органи виконавчої влади.

Клопотання про надання звання Герой України керівникам міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій вносяться Кабінетом Міністрів України.

Органи, яким надано право представляти до відзначення званням Герой України, надсилають на ім'я Президента України подання про надання звання Герой України та нагородний лист установленого зразка.

У нагородному листі зазначаються конкретні заслуги особи, що стали підставою для порушення клопотання про відзначення званням Герой України. У разі згоди Президента з поданням, він видає указ про надання звання Герой України.

Церемонія нагородження проходить у Президентському палаці в Києві.[3]

Герої України

Борис Євгенович Патон — перший нагороджений званням Герой України

26 листопада 1998 року за самовіддане служіння науці, визначні досягнення в галузі зварювання та спеціальної електрометалургії, що сприяли визнанню й утвердженню авторитету вітчизняної науки у світі, відзнакою Президента України «Герой України» з врученням ордена Держави першим було нагороджено Патона Бориса Євгеновича — президента Національної академії наук України, академіка НАН України.

21 серпня 1999 року за особисту мужність і героїзм, виявлені під час проведення льотних випробувань нової авіаційної техніки, відзнакою Президента України «Герой України» з врученням ордена «Золота Зірка» першим було нагороджено Галуненка Олександра Васильовича льотчика-випробувача Авіаційного науково-технічного комплексу імені О. К. Антонова.

Станом на 2 березня 2022 року загальна кількість нагороджених сягнула 525. 254 з них нагороджено орденом «Золота Зірка», 271 — орденом Держави. Серед них 487 чоловіків та 38 жінок. Леонід Кучма нагородив 132 особи, Віктор Ющенко — 114[4], Віктор Янукович — 40, Петро Порошенко — 163, Володимир Зеленський — 76. 305 осіб нагороджено за життя та 220 — посмертно.

Надання звання Герой України загиблим Героям Небесної Сотні

24 лютого 2014 року Верховна Рада України ухвалила Постанову № 774-VII «Про вшанування учасників збройних конфліктів під час мирних акцій протесту»[5], якою передбачено звернутися до наступного Президента України з пропозицією посмертно надати звання Герой України полеглим цивільним учасникам збройних конфліктів під час мирних акцій протесту в Україні впродовж листопада 2013 — лютого 2014 року (згідно зі ст. 112 Конституції України виконувач обов'язків Президента України не має повноважень нагороджувати державними нагородами).

21 листопада 2014 року, коли вперше відзначався День Гідності та Свободи, Президент України Петро Порошенко під час зустрічі з родинами загиблих активістів підписав Указ про надання 99 Героям Небесної Сотні звання Герой України з відзначенням орденом «Золота Зірка».[6] Через те, що звання Герой України може бути надано винятково громадянам України, три іноземці, які загинули під час Революції Гідності, були нагороджені орденом Героїв Небесної Сотні.[7]

1 Герой України Михайло Жизневський — був іноземцем. Надання йому звання Герой України стало можливим після прийняття Верховною Радою у квітні 2017 року поправки до Закону України «Про державні нагороди України», відповідно до якої це звання може бути надано, як виняток, посмертно іноземцю-учаснику Революції Гідності, нагородженому орденом Героїв Небесної Сотні[1].

Судове скасування Указів щодо відзначення званням Герой України

Разом з тим, відповідно до статті 16 «Позбавлення державних нагород» Закону України «Про державні нагороди України»,

Позбавлення державних нагород може бути проведено Президентом України лише у разі засудження нагородженого за тяжкий злочин за поданням суду у випадках, передбачених законом.

Вказана процедура в обох випадках проведена не була, у зв'язку з чим юридичні наслідки прийнятих судами рішень, як і законність самих судових рішень, дискусійні.

Див. також

Примітки

 1. Закон України від 13 квітня 2017 року № 2013-VIII «Про внесення зміни до розділу V "Прикінцеві положення" Закону України "Про державні нагороди України" щодо присвоєння звання Герой України»
 2. Указ Президента України від 28 березня 2019 року № 92/2019 «Про одноразову грошову винагороду особам, яким присвоєно звання Герой України за здійснення визначного геройського вчинку»
 3. Указ Президента України № 1072/2005 Про присвоєння В.Гетьману звання Герой України Архівовано 6 листопада 2008 у Wayback Machine. (приклад)
 4. Павло Солодько. Залишилося 253 Герої України. Хто вони? // Історична правда, 13.01.2011. Архів оригіналу за 18.01.2011. Процитовано 04.03.2011.
 5. Постанова Верховної Ради України № 774-VII від 24 лютого 2014 року «Про вшанування учасників збройних конфліктів під час мирних акцій протесту». Архів оригіналу за 5 грудня 2021. Процитовано 27 лютого 2014.
 6. Указ Президента України від 21 листопада 2014 року № 890/2014 «Про присвоєння звання Герой України»
 7. Президент підписав Указ про присвоєння Героям Небесної Сотні звання Героя України // Офіційне інтернет-представництво Президента України, 21.11.2014. Архів оригіналу за 27.11.2014. Процитовано 21.11.2014.
 8. Текст рішення Донецького окружного адміністративного суду щодо Указу Президента України Віктора Ющенка № 46/2010 від 20 січня 2010 року «Про присвоєння С. Бандері звання Герой України». Архів оригіналу за 4 червня 2011. Процитовано 11 травня 2010.
 9. Донецкий суд лишил Шухевича звания Героя Украины Архівовано 24 квітня 2010 у Wayback Machine.(рос.)

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.