Вщизьке князівство

Вщизьке князівство удільне князівство у складі Чернігівського князівства, що існувало з 1156 по 1239 рік, з центром у місті Вщиж, що включало місто Березий.

Історія

У першій половині XII століття територія князівства перебувала під владою чернігівського князя Всеволода Ольговича, який в 1142 році поступився його разом з Черніговом Володимиру Давидовичу. Першим вщизьким князем став його син Святослав Володимирович.

У 1159 році, під час князювання Святослава, Вщиж піддався нападу і облоги з боку Святослава Ольговича, який підійшов до нього з полочанами і галицькою дружиною. Але місто не було захоплено лише завдяки допомозі, надісланої Андрієм Боголюбським.

Однак, Вщизьке князівство потрапило в залежність від Святослава Ольговича, який утвердився в Чернігові. У 1164 році після його смерті старшим в роду став Святослав Вщизький, але він не прагнув до Чернігова і до кінця життя (1167) залишався князем у Вщижі. Після його смерті Вщизьке князівство було поділене між його родичами, братами Святославом і Ярославом Всеволодовичами. Поділом володіння виявився незадоволений Олег Святославович (князь новгород-сіверський).

Після монгольського розорення навесні 1238 року, коли Вщиж було зруйновано повністю (з цією подією одна з історичних версій пов'язує загибель чотирьох молодших синів Володимира Святославича[1]), місто і князівство перестали існувати. Проте після взяття Вщижа монголи різко зупинилися, відмовившись йти вниз по Десні до найбільш густонаселених південно-західних районів Чернігівського князівства, і пішли до Козельська. З середини XIII століття територія колишнього Вщизького князівства увійшла до Брянського князівства.

Список правителів

Примітки

Література

  • Рыбаков Б. А. Стольный город Чернигов и удельный город Вщиж // По следам древних культур. — М., 1953.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.