Вєкослав Лубурич

Вєкослав «Макс» Лубурич (хорв. Vjekoslav "Maks" Luburić; нар. 6 березня 1914, Любушки пом. 20 квітня 1969, Каркайшент) боснійський хорват, учасник фашистського руху усташів, начальник Третього бюро Служби зовнішнього стеження усташів. Очолював протягом більшої частини Другої світової війни систему концтаборів НДХ, найвідомішим із яких був концтабір у Ясеноваці, де в ході війни знищено близько 100 тис. осіб.

Вєкослав Лубурич
Народився 20 червня 1913(1913-06-20)
Любушки, Західногерцеговинський кантон, Федерація Боснія і Герцеговина, Боснія і Герцеговина
Помер 20 квітня 1969(1969-04-20) (55 років)
Каркайшент, Франкістська Іспанія
Країна Хорватія
Діяльність мучитель, war criminal
Знання мов хорватська
Учасник Друга світова війна
Роки активності з 1929
Військове звання генерал[1]
Нагороди

Також особисто наглядав за численними випадками різанини сербів і був у числі призвідників одночасного геноциду євреїв і циган у НДХ.

У рух усташів вступив 1931 року, а наступного року виїхав з Королівства Югославія і перебрався до Угорщини. Після вторгнення в Югославію та створення НДХ на чолі з Павеличем Лубурич повернувся на Балкани. Наприкінці червня 1941 р. відряджений до Ліки, де керував серією масових убивств сербів. Наприкінці 1942 року призначений командиром 9-го піхотного полку Хорватського домобранства, але був відсторонений від командування після вбивства одного зі своїх підлеглих. Під тиском Німеччини взятий під домашній арешт, але зберіг «де-факто» контроль над концентраційними таборами усташів. У серпні 1944 р.відігравав провідну роль у зриві змови Лорковича-Вокича, спрямованої на скинення Павелича і заміни його прихильним до союзників урядом. У лютому 1945 р. Павелич відправив Лубурича в Сараєво, де протягом наступних двох місяців той керував катуваннями та вбивствами сотень відомих і підозрюваних комуністів. Лубурич повернувся в Загреб на початку квітня і отримав звання генерала.

Після падіння НДХ і в умовах становлення комуністичної Югославії Лубурич залишився для проведення партизанської війни проти комуністів, під час якої його було важко поранено. 1949 року він емігрував в Іспанію і взяв активну участь у діяльності усташівських емігрантських кіл. 1955 р. Лубурич розірвав відносини з Павеличем через те, що той виступав за підтримку майбутнього поділу Боснії між Великою Хорватією і Великою Сербією, та сформував конкурентну хорватську націоналістичну організацію, відому як Хорватський національний опір. Розбіжність призвела до великої гостроти у взаєминах між цими двома людьми, і коли в 1959 р. Павелич помер, Лубуричу було заборонено відвідати його похорон. У квітні 1969 р. Лубурича було знайдено убитим у своєму домі: він став жертвою або югославської таємної поліції, або суперників із хорватського емігрантського середовища.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.