Вібгадж'явада

Вібгадж'явада (палі: Vibhajjavāda, санскрит: Vibhajyavāda) школа буддизму, що ставить за мету вироблення початкових технік для внутрішнього розвитку. Назва походить від «вібгадж'я» (аналіз) і «вада» (ведення, вчення). Згідно вібгадж'яваді перший шлях всередину повинен поєднуватися з аналізом досвіду і критичним дослідженням замість сліпої віри. 


Ранній буддизм
Письмові джерела

Тапітака
Агами
Гандгара

собори

1-й буддійський собор
2-й буддійський собор
3-й буддійський собор
4-й буддійський собор

Школи

Досектантський буддизм
 Махасангхіка
     Екав'явахаріка
         Локоттаравада
     Чайтіка
         Апарашайла
         Уттарашайла
     Гокуліка
         Бахушрутія
         Праджняптівада
         Четьявада
 Стхавіравада
     Сарвастівада
         Вайбхашики
         Саутрантіка
         Муласарвастівада
     Вібгадж'явада
         Тгеравада
         Махішасака
         Каш'япія
         Дгармагуптака
     Пудгалавада
         Ватсіпутрія
             Дхармоттарія
             Бхадраянія
             Самматія
             Шаннагаріка

Третій Буддійський Собор схвалив цей аналітичний підхід. Ті підшколи тхеравади, які прийняли цей підхід, перегрупувалися і стали іменувати себе Вібгадж'явадою. З послідовників Вібгадж'явади виросли школи Махішасака, Каш'япа, Дгармагуптака, Тамрапарнія. Найпізнішою школою була Тхеравада з Шрі-Ланки.

За сингальскою традицією буддизм вібгадж'явади спочатку був принесений на Шрі-Ланку Махіндою в 246 до н. е., його вважають сином Ашокі, саме він приніс на Шрі-Ланку палийський канон.

Не брали участі в соборі Вібгадж'явади представники Махасангхіки, Сарвастівади та Самматії, ці напрямки вважалися єретичними представниками Вібгадж'явади (згідно твору Катхаваттху).

Школа Тхеравада, яка виникла від цієї школи часто згадується в творі Магавібгаша сарвастівади, де ведеться також жорстка полеміка з твором Катхаваттху.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.