Вікодин
Вікодин (гікодан, лортаб, гідрокодон, туссіонекс) — сильнодіючі наркотичні знеболюючі і протикашльові ліки, що містять гідрокодон і парацетамол (ацетамінофен).
Лікарський ефект та протипоказання
Наявність у препараті парацетамолу підсилює анальгетичний ефект гідрокодону, але обмежує максимальну добову дозу з урахуванням ймовірності накопичення парацетамолу в токсичних концентраціях. Небезпека звикання порівнюється з кодеїном. Тривалий прийом у великих дозах може викликати слабку ейфорію, а надалі — хворобливу пристрасть. При передозуванні з'являється головний біль, сухість у роті, загальна слабкість, сонливість. Розвиваються такі самі симптоми, що й при отруєнні кодеїном. Через подібність ефектів був рекомендований до заборони в США.
Вікодин є активним болезаспокійливим засобом і ліками проти кашлю, які приймаються внутрішньо. Терапевтична доза в розмірі 5-10 міліграмів фармакологічно еквівалентна 60 міліграмів морфіну, який вводиться внутрішньовенно. Вживання вікодину призводить до таких побічних ефектів: алергічні реакції, припадки, липка шкіру, підвищена слабкість, запаморочення, гіпервентиляція, втрата свідомості, пожовтіння очей або шкіри, незвичайна втому, кровотечі, гематоми, запор, сухість у роті, нудота, блювання, знижений апетит, м'язові судоми, потовиділення, припливи, свербіж, дзвін у вухах, повна втрата слуху, затримка сечовипускання і зниження сексуального потягу.
Вікодин в кіно
- Головний герой серіалу «Доктор Хаус» лікар Грегорі Хаус має залежність від вікодину через постійні болі у нозі спричинені тромботичним інфарктом м'язів стегна.
- У фільмі Марсіянин головний герой підмішує вікодин у картоплю, щоб замінити кетчуп.