Віктимність
Віктимність (від лат. victima — жертва) — схильність стати жертвою злочину. Поняття віктимності широко вживається в позитивістській віктимології. У сучасній західній віктимології термін майже не використовується, а припущення, що вчинення злочину може залежати від поведінки жертви, піддається гострій критиці як звинувачення жертви[джерело?].
Віктимність у позитивістській віктимології
Один з основоположників позитивістської, або інтеракціоністської, віктимології, Б. Мендельсон, у класичній роботі «Походження доктрини віктимології» дає визначення поняття «віктимність» як аналога поняття «злочинність»: якщо злочинність — це стан, факт або властивість бути злочинцем, то віктимність — це стан, факт або властивість бути жертвою[1][2].
Деякі автори вважають, що віктимність «перебуває в прямій залежності від стану злочинності: чим більше суспільство вражене злочинністю, тим вище шанс будь-якого індивіда стати жертвою злочину»[3]. При такому підході віктимність розглядається у зв'язку зі статистикою.
На думку інших авторів, віктимність — це «особлива властивість потерпілої від злочину особи (в аспекті кримінальної віктимології), що складається в її схильності стати, за певних обставин, жертвою злочину»[4]..
Критика поняття
Підхід, що допускає можливість покладати часткову відповідальність за злочин на жертву, в західній науці було піддано гострій критиці в 1970-ті роки, в першу чергу, з боку феміністських авторів[5][6]. Вони назвали такий підхід «звинуваченням жертви». Аналізуючи дослідження випадків зґвалтування та домашнього насильства, вони виявили, що фактори поведінки жертви, які раніше описувалися як «провокуючі», насправді є такими не об'єктивно, а в сприйнятті злочинця[7]. Таким чином, дослідник, що мислить в таких категоріях, як «провокуюча поведінка жертви» (або «віктимна поведінка»), тим самим виправдовує злочинця і, в разі гендерного насильства, відтворює ті ж патріархальні стереотипи, які є причиною досліджуваних ним злочинів[5][8][ненейтрально]. Емпіричні дані також показують, що поведінка, яка в позитивістській віктимології описується як «необачна», «легковажна», «аморальна» (іноді як «винна віктимність»[9]), насправді не є значимим чинником скоєння злочинів[джерело?]. Деякі автори зазначають, що жертвами сексуального насильства найчастіше стають «дівчини в суперкоротких спідницях, які користуються занадто яскравим макіяжем»[9], за статистикою, 10,1 % постраждалих від сексуального насильства становлять діти молодше 12 років і жінки старше 40 років, 11,4 % — підлітки 13—15 років, 6,5 % — чоловіки різного віку; при цьому 45,6 % потерпілих були раніше знайомі з ґвалтівником і довіряли йому, а в 15 % випадків сексуальне насильство скоюють родичі або партнери жертви[10][неавторитетне джерело]. Крім того, в сучасному світі можливо навести приклади країн, в яких відсутнє законодавче поняття "віктимної поведінки"[значущість факту?], на прикладі, зокрема, шведського законодавства, і доводить можливість існування такої моделі законодавчої системи в суспільстві[11].
Наразі[слово-паразит] західна наука[яка?] віктимології прагне знизити сприйняття постраждалих як жертв, відповідальних у вчиненні злочину. Більш того, західні науковці зазначають, що «cфера віктимології має потенційно перспективну тенденцію — реабілітація ( англ. survivorology). У віктимології практика реабілітації зосереджується на історіях успіху, в яких люди, які постраждали після жахливих злочинів, в результаті досягнули значного прогресу, перебороли перешкоди, подолавши власні обмеження, трансформували кризу в можливості, і досягли успіху в житті, яке б інакше вважалося зруйнованим. Головною темою реабалітації є те спільне, що лежить в основі їх успіху: відновлення і нове життя побудоване на вірі і духовності; джерела внутрішньої сили і видатні риси характеру; вирішальне значення підтримки (членів сім'ї, близьких друзів, волонтерів та наставників, або інші постраждалі в реабалітаційних групах); занурення в активності; інші джерела мужності і наполегливості. Практика реабілітації визначає форми заохочення і допомоги, та інші можливості, які можуть потребувати інші люди, які раптом опинилися в подібному жахливому становищі для успішної ресоціалізації у суспільстві.[оригінальне дослідження?]
Примітки
- Beniamin Mendelsohn, "The Origin of the Doctrine of Victimology, " Excerpta Criminologica 3 (1963): 239-44.
- Brent E. Turvey, Victimity: Entering the criminal justice system. In B. E. Turvey & W. Petherick (Eds.), Forensic victimology: Examining violent crime victims in investigative and legal contexts (pp. 33-71). Amsterdam, The Netherlands: Elsevier Science.
- Ривман Д. В. Виктимологические факторы и профилактика преступлений. Л., 1975. С. 9.
- Ильина Л. В. Уголовно-правовое значение виктимности // Правоведение. 1975. № 3. С. 119.
- Andrew Karmen, 2003, Crime Victims: An Introduction to Victimology, Wadsworth Publishing, ISBN 978-0-534-61632-8.
- Lorraine Wolhuter, Neil Olley, David Denham. Victimology: Victimisation and Victims' Rights. Taylor & Francis US, 2009.
- Colleen A. Ward. Attitudes toward Rape: Feminist and Social Psychological Perspectives. Sage, 1995.
- Jan J.M. van Dijk. Introducing Victimology, in The Ninth International Symposium of the World Society of Victimology, Free University of Amsterdam, 1997.
- Варчук Т. В. Виктимология. — М.: Юнити-Дана: Закон и право, 2008. — С. 40.
- Мария Мохова. Сексуальное насилие: мифы и факты Архівовано 2014-08-08 у Wayback Machine.
- У Швеції набрав чинності закон про обов'язкову згоду на секс. www.unian.ua (укр.). Процитовано 6 листопада 2020.
Посилання
- Віктимність // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1998—2004. — ISBN 966-749-200-1.