Вікторовський Євген Євгенович

Євген Євгенович Вікторовський (9 жовтня 1926, Київ 19 грудня 1956) математик, доктор фізико-математичних наук.

Євген Євгенович Вікторовський
Народився 9 жовтня 1926(1926-10-09)
Київ
Помер 19 грудня 1956(1956-12-19) (30 років)
Поховання Державний історико-меморіальний Лук'янівський заповідник
Країна  СРСР
Діяльність математик
Alma mater Київський педагогічний інститут
Галузь вища математика
Заклад Київський політехнічний інститут
Ступінь доктор фізико-математичних наук

Біографія

Народився 9 жовтня 1926 року в Києві в родині учителя історії Євгена Вікторовського і Надії Юліусівни Крістер (дочки відомого київського садівника Юліуса Крістера). Маленький Євген «вундеркінд», з 1-го класу переходить у 4-ий. У роки радянсько-німецької війни хлопця було примусово вивезено на роботу до Німеччини, де працював на фабриках міст Хемніца, Галле й Бранденбурга. У 19451948 роках працював в Радянській Військовій адміністрації (Саксонія) статистиком, перекладачем (встиг оволодіти німецькою, французькою, англійською, польською, іспанською, румунською мовами).

Повернувшись до Києва в 1949 році екстерном закінчує 1-шу вечірню школу робітничої молоді і вступає до Київського педінституту на фізико-математичний факультет, який блискуче закінчує у 1952 році. Професор Є. Я. Ремез помітив незвичайні математичні здібності першокурсника і за його рекомендацією Євгена переводять на 3-й курс. Він підкреслював, що

«Є. Вікторовський ще на студентській лаві оригінальним методом вперше розв'язав низку складних математичних питань, пов'язаних з розширенням алгоритму Чаплигіна-Перрона на задачу великого теоретико-функціонального значення розв'язків диференційних рівнянь при найзагальніших умовах Каратеодорі».

Студент Є. Вікторовський одержує і перші нагороди від МВО СРСР та інші. Його рекомендують до аспірантури при кафедрі математичного аналізу педінституту, проте випускника Є. Вікторовського посилають у село Черкаське (на Донеччині) учителем математики. І тут він працює із запалом, веде математичний гурток для учнів тощо.

У 1953 році великими зусиллями професор В. Зморович витяг Є. Вікторовського з «глибинки» і запросив на роботу до Київського політехнічного інституту асистентом кафедри вищої математики.

Із студентами Є .Вікторовський працював із захопленням, виявляв значний педагогічний хист, надзвичайну працьовитість. Студенти любили його за яскравий, нестандартний талант, особливо-витончену винахідливість у розв'язанні складних задач, любов до математики.

Помер 19 грудня 1956 року від саркоми. Похований в Києві на Лук'янівському цвинтарі (ділянка № 21, рід 11, місце 34). На могилі хрест з чорного граніту, керамічне фото.[1][2]

Наукова діяльність

Головним об'єктом його досліджень були системи диференціальних рівнянь з розривними, з необмеженими нелінійностями, топологічні та метричні властивості множини узагальнених кривих. Він запропонував новий ефективний конструктивний метод побудови розв'язків, екстремальних у певному сенсі, фактично заклавши перші вагомі цеглини у фундамент теорії оптимального керування, якої на той час ще не існувало. Деякі з його наукових результатів стосуються і нелінійних інтегральних та диференціальних рівнянь з частинними похідними. Короткий огляд наукових здобутків Євгена Вікторовського викладено в книзі «Математика в СССР за сорок лет (1917–1954)», т. 1.

Друкувався у найавторитетніших наукових журналах того часу:

  • «Доклады АН СССР»;
  • «Математический сборник»;
  • «Известия вузов. Математика»;
  • «Известия КПИ».

У 1956 році Є. Вікторовський захищає кандидатську дисертацію «Интегральные кривые разрывного поля направлений». За цю роботу Спеціалізована вчена рада радіотехнічного факультету КПІ одностайно присудила йому науковий ступінь доктора фізико-математичних наук (офіційні опоненти — такі авторитетні науковці-математики, як професори О. С. Смогоржевський, Ю. М. Березанський).

Є. Вікторовський встановив розв'язки математичних проблем, над якими безуспішно «билися» відомі вчені Каратеодорі, Маршо, Заремба, Кнезер, Фукухара та інші. Запроваджені ним поля конусів напрямків виявилися ефективними на паратінгенціях, відкриваючи дорогу для перспективного подальшого розвитку цих проблем.

Опубліковані праці Є. Вікторовського (їх 6) становлять нові вагомі сторінки в якісній теорії диференціальних рівнянь, але написані лаконічно, стисло, концентровано.[1]

Джерела

Примітки

  1. Видатний математик Євген Вікторовський. Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського".
  2. Вікторовський Євген - “Український Галуа”. Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського".
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.